| SasaSasa2000 a întrebat:

Buna seara,
-Ce traducere a bibliei folosesc Catolicii si ortodocsii?
-La Cati ani a inceput Isus Cristos sa predice?
-Cum e corect Cristos sau Hristos?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Isus Cristos la catolici, si Iisus Hristos la ortodocsi.
Gasesti pe internet informatii despre aceste religii si diferentele dintre ele.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus s-a trezit pe la 30 de ani sa predice.Pana atunci nici dracu nu stie pe unde a umblat sau ce a facut.

| Christus a răspuns:

Isus a inceput la 30 de ani sa predice. pâna atunci a fost tamplar, la fel ca tatal lui. Cristos si Hristos e diferenta dintre ebraica si greaca. la fel si despre Isus sau Iisus.

| xerxes1 a răspuns (pentru Christus):

Cuvantul ebraic pentru Hristos/Cristos este מָשִׁיחַ (Mašíaḥ, citit Maşiah) in romana Mesia.
Cuvantul in greaca pentru Hristos/Cristos este Χρίστος (citit Chrístos).

Deci nicio legatura cu ce ai aberat tu.