| evolutienuinvolutie a întrebat:

Buna seara TPU,

Imi doresc sa aflu parerea voastra despre urmatoarele versete din Geneza 19:30-38

Mai târziu, Lot a urcat de la Ţoar şi a locuit cu cele două fiice ale lui în regiunea muntoasă, căci se temea să locuiască în Ţoar. Astfel, a locuit într-o peşteră, el şi cele două fiice ale lui. 31 Şi cea întâi născută i-a spus celei mai tinere: „Tatăl nostru este bătrân, iar în ţară nu este niciun bărbat care să se culce cu noi, după obiceiul întregului pământ. 32 Hai să-i dăm tatălui nostru să bea vin şi să ne culcăm cu el, ca să avem urmaşi de la tatăl nostru".

33 Astfel, în noaptea aceea i-au dat tatălui lor să bea vin. Apoi cea întâi născută a intrat şi s-a culcat cu tatăl ei, însă el n-a ştiut nici când ea s-a culcat, nici când s-a sculat. 34 A doua zi cea întâi născută i-a spus celei mai tinere: „Iată că eu m-am culcat cu tatăl meu noaptea trecută. Să-i dăm să bea vin şi în noaptea aceasta. Apoi intră tu şi culcă-te cu el, ca să avem urmaşi de la tatăl nostru". 35 Aşadar, şi în noaptea aceea i-au dat tatălui lor să bea vin. Apoi cea mai tânără s-a ridicat şi s-a culcat cu el, însă el n-a ştiut nici când ea s-a culcat, nici când s-a sculat. 36 Şi cele două fiice ale lui Lot au rămas însărcinate de la tatăl lor. 37 După un timp, cea întâi născută a dat naştere unui fiu şi i-a pus numele Moab. El este tatăl moabiţilor până în ziua de azi. 38 Cea mai tânără a născut şi ea un fiu şi i-a pus numele Ben-Ammi. El este tatăl fiilor lui Amon până în ziua de azi.

5 răspunsuri:
| Axz_axn_1978 a răspuns:

Da-l in judecata de incest..nu numai in zilele noastre exista perversi. uite ca si atunci existaurolling on the floor)))) laughing))

| Emilian601 a răspuns:

Parerea mea: un gest de disperare suprema "iar în ţară nu este niciun bărbat care să se culce cu noi"

adica da-o`n `colo, cat de mult sa-ti doresti sa ai urmasi incat sa te culci cu taica-tu? poate o fi o legenda insa releva ca incestul in acea vreme nu era chiar atat de putin pus in practica

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Părerea mea: Această întrebare e pusă la categoria nepotrivită.
Acum o să o mut la categoria Religie.
Data viitoare o să ți-o șterg fără avertisment.

Mulțumesc pentru înțelegere

| RAY a răspuns:

Stiu povestea, ce sa spun bine ca a facut asta ca daca dispaream ca specie sau macar evreii dispareau

| vitbsk a răspuns:

Cred că este vorba de apariţia neamurilor şiiţi şi sunniţi.