| AnnonnyMa a întrebat:

Stie cineva de aici cum as putea invoca un spirit,al unei persoane pe care am cunoscut`o? Daca se poate o metoda ceva mai simpla, fara vreo placa de spiritism.
Mersi.Astept raspunsurikiss

15 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Nu se poate asa ceva...

| RAY a răspuns:

Nici macar biblic nu se poate asa ceva conform vt omul dupa ce a murit nu e suflet, spirit si e mort atat nimic mai mult nu exista chemari de spirite pentru ca nu exista spirite conform vt si a bibliei, dupa ce mori esti mort si atat

| cristisubiak a răspuns (pentru RAY):

Păi Dumnezeu nici nu dă indicații despre ucidere, deoarece vrea să ne protejeze. Dar sunt oameni care reușesc asta!

| anonimg a răspuns:

"Această relatare istorică a fost scrisă pentru învăţătura noastră, peste care a venit sfârşitul veacului. Efesenii susţineau că ei avuseseră legături cu fiinţe invizibile, de unde aveau cunoştinţă despre cele ce aveau să se întâmple. În zilele noastre, această comunicare cu spiritele se numeşte spiritism, şi meşteşugul acesta practicat de cei care sunt mediumi nu este în toate cazurile o îndemânare manuală, abilitate sau înşelăciune. Lumea vizibilă şi cea invizibilă sunt în strânsă legătură. Satana este marele înşelător şi asociaţii lui în cele rele sunt instruiţi de către el să lucreze..."
Sursa: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

(in josul paginii scrii "spiritism" -fara ghilimele, si apoi dai clic pe "search" sau apesi tasta "enter")

| milan9 a răspuns:

Cei prezentati prin nu stiu ce materiale tendentioase chiar nu au ce cauta in misiunea preoteasca! Exista si astfel de cazuri regretabile.

Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei.

| milan9 a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva!
Vei invoca duhuri demonice...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca o ai in agenda telefonica trebuie sa initiezi un apel

| sublime89 a răspuns:

E simplu. Spui doar "hocus pocus preparatus" si se rezolva.

| MskDesign a răspuns:

Daca spiritul respectiv are smartphone, ii poti face o localizare prin google maps
laughing

| RAY a răspuns (pentru MskDesign):

Corect asa e

| Radu284 a răspuns:

Persoana este vie sau moarta?

| cristisubiak a răspuns:

Nu, nu vei putea cu metode creștine cel puțin. Metodele oculte „ar putea" dar e riscant să-ți vinzi sufletul. Dacă vrei posedări, legături ale diavolului sau alte lucruri legate de satan și cel rău, nu am nimic împotrivă, dar nu recomand. Eu consider că dacă Domnul nu a lăsat propriile Lui metode, nu trebuie s-o faci! De ce? Dumnezeu nu este rău, așa cum crezi (probabil) tu și alții. Dacă ai avea un copil de 9 ani și i-ai zice „nu te du cu bicicleta lângă șosea!" nu ar fi din răutate (cum ar crede copilul) ci din iubire și protecție pentru el! La fel și Domnul nu îți permite deoarece riști chiar întreaga viață! Pe mine unul ocultismul m-a dus așa de departe de Dumnezeu că am fost ateu (că asta are nevoie diavolul, să te despartă de Domnul) dar slavă Lui că l-am regăsit și nu mă mai despart de El!

| RAY a răspuns (pentru cristisubiak):

Ce legatura ocultismul cu ateismul? tu ai citit vt unde scrie acolo de suflete si de chemari cu ajutorul lui satana?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru cristisubiak):

Bravo, bine ca ai renuntat la practicile demonice. Deuteronomul 18:9-13. Acum cauta adevarul care duce la viata vesnica! Ioan 3:16; Ioan 17:3; Ioan 8 :32.

| Liberingandire a răspuns:

Cei mai tari,, indrumători''in acest domeniu : http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk