| Tupeuuuuuuuu a întrebat:

Am facut si primit sex oral in postul pastelui,stiu ca este pacat,tinand cont ca este post,o sa ma duc sa ma spovedesc,si vreau sa ii zic preotului de acest lucru,insa mi-e cam rusine si nu stiu cum sa ii zic,tinand cont ca am auzit ca, cine a facut sex in post, nu poate fi imartasit.Va rog spuneti-mi cateva pareri! multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai bai fii serios, de ce trebuie sa ii spui unui popa ce faci tu in intimitatea ta? Cine e el sa ii povestesti tu viata ta sexuala?

| sublime89 a răspuns:

Singura parere pe care ti-o pot spune e cea care exprima evidentul: nu exista pacate. Daca tu ai dovezi ca exista, sa le pui aici.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Trebuia sa te gandesti la asta inainte de a comite pacatul.
Dar ti-a placut, nebuno, ti-a placut.

| Kabuto79 a răspuns:

Ai nevoie de iertarea preotului sau de iertarea lui Dumnezeu? daca e a 2 a varianta spune-i asta Lui. nu la preotwinking

| DulceLup a răspuns:

Mergi la preot. Legea spune ca totul este confidential!
Nu-t fie rusine. E pacat sa minti in biserica atunci cand te spovedesti.
Spune-i tot. Nu neaparat ce ai facut in post, ci asa in general, de la ultima spovedanie incoace.winking

| elenaQwerty a răspuns:

Pentru orice pacat exista iertare de la Dumnezeu, nu uita! Este bine ca l-ai constientizat si ca vrei sa te indrepti. Trebuie sa te caiesti cu adevarat, sa-ti para rau si sa fii constienta de ce faci in fiecare moment ca sa nu-l mai repeti.

Gandeste-te, preotul nu are voie sa spuna si altcuiva pacatele oamenilor. Ii spui cu fata plecata si gata. O sa vezi, te vei simti mult mai bine dupa pentru ca ai scapat de "povara" si ai avut curaj sa te marturisesti. Pana la urma, tu Lui Dumnezeu ii ceri iertare (prin preot, ce-i drept, dar nu preotului)!

Hai sa-ti mai zic ceva... rusinea asta de a nu te spovedi NU vine de la Dumnezeu. Pacatul daca il mai tii, te macina pe dinauntru.
Iar de impartasit, poate iti da un Canon. Asta inseamna ca iti da un program strict de rugaciune, fapte bune. (preotul stie exact) si te poate opri sa nu te impartasesti un timp.
Sper din tot sufletul ca te-am putut ajuta in vreun fel si ai grija ce faci de acum incolo! :*