| carcalac a întrebat:

Vreau sa ma duc sa ma spovedesc dar am un pacat problema, masturbarea. Nu stiu cum sa ii zic preotului ca mi-e rusine sa ii spun asa, direct, Am facut laba sau M-am masturbat...
Ce idei aveti?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In Biserica Crestina poarta numele de pacatul onaniei (e o extrapolarea de la pacatul lui Onan, cel care isi varsa samanta pe pamant ca sa nu aiba urmasi cu sotia pe care nu si-o dorise)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa ii spui bre asa ceva... hai sa fim seriosi te duci tu acolo sa spui ce faci tu in propria intimitate? dao in spanac de treaba cine e popa ala sa trebuiasca sa ii spui tu ca te ai masturbat?

| Mihaela1964 a răspuns:

In general preotii au tact mult si spovedania nu e chiar atat de grea precum pare; isi da seama de varsta ta si va dirija intrebarile directionat, nu esti primul care face asta si vine la spovedanie, nu-ti mai face griji; important este ca mergi sa te spovedesti si asta conteaza mult.Sunt convinsa ca vei gasi modalitatea de a spune asta parintelui duhovnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Îmi pare rău că am evitat să întrețin raporturi sexuale în vederea obținerii orgasmului și am ales calea manuală. Mi s-a părut sigură, sănătoasă, în rutina tuturor, fără riscuri, pot fi iertat pentru asta? Am de ce?"

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns:

Masturbarea e ceva normal, atata timp cat nu devine un comportament obsesiv si sunt respectate anumite norme de igiena.Decat sa ai contacte sexuale necorespunzatoare este o alegere mult mai buna.Din punct de vedere medical si psihologic este ok, chiar recomandat.