| stefanbc14 a întrebat:

Am o intrebare care ma preseaza de ceva vreme:eu sunt catolic si am 14 ani. La noi la aceasta varsta se face mirul. Ce se intampla daca avem absente? Au fost cazuri in care participantii nu au fosti admisi de episcop si nu au facut in acel an mirul? Raspuns rapid va rog! Funda primul raspuns!

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Teoretic, episcopul poate pune cateva intrebari si poate refuza sa administreze mirul celor care nu stiu nici cele mai simple lucruri din catehism. Practic, este improbabil sa se intample asta, fiindca el se teme ca, facand astfel, va strica sarbatoarea celor care vin.

Deci, du-te cu incredere, chiar daca ai cateva absente, preferabil avand grija sa citesti cate ceva din materialele pe care le-ai primit spre pregatire.

7 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Ce se intampla? ABSOLUT NIMIC.

| stefanbc14 explică (pentru BlackSulphur):

Pai am in jur de 6 absente. Este posibil sa nu ma mai lasa sa-l fac?

| usuk a răspuns:

Se va intampla sa vina un individ care sa te ameninte cu iadu' si cu focu' din iad si alte chesti; {tu sa nu crezi o iota din ce spune, nu exista asa ceva}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te informezi de pe un site catolic deoarece aici nu ai sa primesti raspunsuri coerete in cordonata cu pretentiile pe care le emiti.

| stefanbc14 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt site-uri de pe care sa ma informez in legatura cu acest lucru! Crezi ca nu am cautat?

| danay72 a răspuns:

Nu se intampla nimic pentru ca in Biblie nu scrie despre asta, deci Dumnezeu nu se implica.

| milan9 a răspuns:

Este o lucrare de transmitere a harului, iar forme de transmiterea harului sunt amintite de Sfanta Scriptura in nenumărate situatii...