| anonim_4396 a întrebat:

Am pus o intrebare acum ceva timp "De ce sunt atati atei" si au inceput toti sa imi sara in cap cu jigniri si voturi stupid si nefolositor. Vreau sa mai spun o data ca nu am nimic cu ateii! Si chiar nu pot sa imi dau seama de ce sunt atat de necivilizati. Sunt multi atei care intr-adevar au un caracter exemplar. Dar nu foarte multi...

37 răspunsuri:
| stefbor a răspuns:

Nu trebuie sa ii bagi in seama. eu nu prea am credinta de vreo 4-5 ani si nu am nici macar o problema cu crestinii sau cu orice alta religie. credinta se pierde usor si sa castiga foarte greu inapoi. sfatul meu e sa treci peste si sa stai prinsa cu dintii de tot ce e important in viata ta.

| Rockart a răspuns:

Contează cum formulezi întrebarea.

| alexandru171 a răspuns:

Cherys nu stiu cati atei sunt sau daca sat multi de unde sti ca sunt multi s-a facut fre un studiu care sa arate cati sunt atei si cati credinciosi si daca sunt multi asta le este mentalitatea nu cred in anumite lucruri pentru ca asa gandesc ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Credeam ca am incheiat. Da, este adevarat, insa nu multi. Si cred ca mai bine ar fi sa le zicem "credinciosi" pentru ca degeaba scrie in acte ca esti eu stiu, ortodox, daca in sufletul tau esti ateu.

| alexandru171 a răspuns:

Scrie in acte ca esti credincios sau ateu boo o sa ma uit pe buletin in ce acte scrie

| FerLin a răspuns:

Asta nu dreptul nimanui sa fie necivilizat!

| FerLin a răspuns:

Asta nu da dreptul nimenui sa fie necivilizat.

| FerLin a răspuns:

Draga mea, ateii sunt niste oameni inteligenti care nu vor sa aiba mintea ingusta ca mai toti ceilalti care cred in mituri, basme si povestiri despre crestinism.
In concluzie, jignirile despre care tu vorbesti reprezinta forma principala de manifestare a inteligentei lor. Deci daca nu ai inteles, un om cu capul pe umeri si inteligent jigneste, trateaza cu superioritate pe cei din jurul sau care nu impartasesc aceleasi idea, neagra dreptul la opinie, refuza cu desavarsire o disputa civilizata si nu in ultimul rand trateaza cu o deosebita ironie si dispretuire pe toti cei ce nu manjesc din abundenta cu toate mizeriile crestinismul.
Bine inteles ca sunt exceptii de la regula dar rar demonstreaza vreun adept al ateismul ca el este una din aceste exceptii.
Sper ca ti-am fost de folos.

| FerLin a răspuns:

Asa este, necivilizati sunt si de o parte si de alta, ce condamn eu este justificarea folosita si de crestini si de atei a ostilitatii fata de cealalta tabara prin simplu fapt ca si ceilalti sunt necivilizati.

| ZvT a răspuns:

Dacă ştiai că nu poţi accepta păreri diferite de ale tale nu trebuia ''să te înrolezi în războiul ăsta de uzură ''. Dacă tot te plângi că ai stupizi mulţi, să vezi caţi are Ema, mai mulţi şi decât Maidanezu.

| Emazio a răspuns:

Nu toti ateii sunt asa, cunosc multi atei care nu sunt asa si nici eu nu sunt asa

| Allrc24 a răspuns:

Se dau interesanti. sunt doar o haita de copii care cred ca e cool si inteligent sa fii ateu... se trezesc ei intr-un tarziu.nu-ti fa probleme.ignora.sa nu pui la suflet. apreciez ce faci.e bine sa vb la cat mai multi oameni despre dreapta creditna pentru mantuire. Domnul sa te binecuvintezehappy si sa ne dea intelepciune si ateilor si crestinilor.ca toti suntem oameni. toti avem defecte si calitati.nu e nimeni mai presus ca altul.doar impresia noastra este ca suntem. o seara buna in continuare si numai binehappy

| KodrutZ a răspuns:

Majoritatea ateilor seriosi au lucruri mai bune de facut decit sa stea pe TPU, cum se intimpla si cu multi credinciosi, asa ca aici se aduna, cu unuele exceptii, pleava. Nu m-ar mira ca, cel putin unii dintre cei care o dau sus si tare cu ateismul/anticrestinismul lor, sa devina in timp niste crestinopati exemplari.
P.S. Care era totusi intrebarea? In Romania inca sint groaznic de putini care se recunosc ca si atei, iar lipsa de cultura in ambele tabere duce la tot felul de incidente de doi bani, atit in mediul offline, cit si in online.

| andreeeeea a răspuns:

Cu totii avem dreptul sa alegem daca vrem sa credem sau nu! Majoritatea celor care au vb urat cum ai zis tu, pun pariu ca in momente de amaraciune au facut semnul cruciihappy. Asa ca nu ii mai baga in seama, pur si simplu!

| ZvT a răspuns (pentru Allrc24):

Doar pentru că nu trag cruci şi nu fac mătănii înseamnă că sunt un copil dintr-o haită? Văd ca cei ca tine nu pot dormi dacă nu fac măcar o afimaţie mincinoasă înainte.

| Ukraineanu a răspuns:

Intrebare de copil, se vede ca nu esti inca maturizat/a.

| n0matterman a răspuns:

Sa inteleg ca daca n-ai nimic cu ateii ar trebui sa incep sa-ti dau voturi inteligent si folositor,nu? Si probabil Amuzant pentru umorul tau fin?!
Sincer sa fiu,am vazut foarte rar atei necivilizati(depinde si ce intelegi prin "civilizat"); pe cand, la cealalta "tabara", nu-mi ajung degetele sa-i numar.

| Paulla a răspuns:

Întrebarea ta de fapt era 'Ahamm...am o intrebare foarte simpla. De ce s-au trezit acum toti oamenii ca vezi doamne ei sunt atei? Ca Dumnezeu nu exista si restul...De ce? '.
Din moment ce pui o întrebare cu un aşa aer de superioritate nu poţi să ceri răspunsuri 'civilizate' şi lipsite de sarcasm.

| Holocaust a răspuns (pentru KodrutZ):

"Ateismul/Anticreştinismul"? ţi se par sinonime astea două? şi de ce antiCREȘTINISM? Sunt zeci de religii...

| MortemAeternum a răspuns:

Cel mai probabil sunt curiosi sa afle cum anume puteti sa credeti intr-un Dumnezeu, ce va determina sa credeti, de ce, etc. Ateul este mult mai curios decat crestinul, el vrea sa cerceteze si sa cunoasca tot, iar daca nu cunoaste ceva si ii dai in cap cu nestiinta lui, el iti da in cap cu vorbele lui, dar problema e ca si "crestinii" fac la fel si din punctul meu de vedere este mult mai rau.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Allrc24):

Tu chiar crezi ca ia cineva astfel de deicizii, cum ar fi a crede sau a nu crede in Dumnezeu pe baza de moda? aici pur si somplu crezi fara dovezi reale sau nu crezi cu motive reale, nu este nimic cool sa nu crezi intr-un Dumnezeu si ma intreb in care? ca sunt foarte multi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Allrc24):

Iti multumesc mult :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Paulla):

Nu a fost o intrebare cu un aer de superioritate. Tonul din intrebarea mea este de nervozitate, pentru ca pana acum nu erau atat de multi atei, sau nu se dadeau mari intr-un fel cu "credinta" lor. Acum, a fi ateu, este un fel de moda, sa spunem asa, sau pur si simplu unii atei ( nu toti) se cred cool daca sunt diferiti fata de altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

În întrebarea ta a fost clar un aer de superioritate, fie că admiţi asta sau nu. Nu ţi-am cerut să te explici, aşa că nu văd de ce o faci.
Şi subscriu la cele spuse de @lolosaurus.

| KodrutZ a răspuns (pentru Holocaust):

Deloc sinonime, insa majoritatea cresitinilor de la noi le considera sinonime, iar majoritatea celor ce fac de rusine ateii pe aici sint un combo de ateu, anticrestin, teribilist si trendinez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel face si crestini e societatea asta de rahat din Romania

| FerLin a răspuns:

Dupa parerea mea e cea mai buna alegere!

| FerLin a răspuns (pentru andreeeeea):

Poate ca o sa ti se para imposibil, si stiu ca pentru crestinii ce mai fac semnul crucii din cand in cand, acest lucru pare ireal, dar sunt si oameni care chiar il privesc pe Dumnezeu ca pe o inventie, un mit si chiar nu cred absolut deloc in existenta lui, nu au nici cel mai mic dubiu in privinta asta.
Au si eu motivele lor pentru aceste convingeri si orice reactie umana pozitiva, negatica in ceea cel priveste pe Dumnezeu sau orice altceva, are o explicatie logica, o cauza. Nu exista efect fara cauza.

| FerLin a răspuns (pentru Ukraineanu):

A fi copil, nematurizat nu e nici pe departe un defect. Toti am fost la vremea noastra copii si de maturitate deja se vorbeste in alti termeni. Maturitatea este de mai multe feluri.
Pana la urma nu inteleg ce problema aveti cei in cauza cu varsta sau lipsa de maturitate a cuiva. Pana la urma si pentru ei este acest site, sa li se raspunda la intrebarile ce-i framanta.