| NickRudolf a întrebat:

Am si eu o intrebare careia nu prea i-am gasit raspuns...de ce D-zeu ne-a facut pe noi oamenii?

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si-a experimentat capacitatile.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ca sa-L laudam si sa-I multumim

| danay72 a răspuns:

Din iubire, pentru a putea trai fericiti alaturi de cei dragi.Geneza1:28

| Zenit313 a răspuns:

He did it for the lulz...

| RAY a răspuns:

Suntem rezultatul evolutiei nu facuti din lut de catre un zeu evreu

| andreiush25 a răspuns (pentru danay72):

Dar poate NU VROIAM sa fiu facut!

| Mădă0611 a răspuns (pentru andreiush25):

Asta e unul dintre motivele pentru care dumnezeul cel prea minunat de iubitor si mirobolant (minunat de mirobolant) nu poate exista, dar imediat o sa spuna crestinii ca esti posedat de zmeu' ăl cu unghii-n cote, huuuuuuuo.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. El a dorit ca şi alţii să se bucure de posibilitatea de a trăi. Dar Dumnezeu a dorit ca viaţa noastră să fie cu totul altfel decât este acum. El ia creat pe oameni cu perspectiva de a trăi veşnic în perfecţiune. Din păcate neascultarea primilor oameni a dus la pierderea temporare a acestei perspective. Dar Dumnezeu ne promite că-şi va realiza scopul cu privire la pământ şi omenire.(Isaia 55:10, 11)

| Doxologie a răspuns:

Iubirea este raspunsul care il ofera religa Crestina. Evolutia nu are nici o legatura cu formarea omului ca persoana rationala(spre exemplu este dovedit ca dintr-un cal si un magar rezulta catarul care este steril, la fel si celelalte animale rezultate din 2 specii diferite

| LeeMinHo00 a răspuns:

Era plictisit.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Doxologie):

Deci evolutia nu are nicio legatura cu evolutia creierului, dar iubirea are.

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Acei oameni se numesc sclavi.

| Doxologie a răspuns (pentru HueyFreeman):

Insinuam ca Dumnezeu ne-a facut rationali de la bun inceput si ca nu a trebuit un anumit timp pentru a realiza acest lucru.
Spre deosebire de animale avem ratiune si constiinta asta ca fapt divers

| flore45 a răspuns:

Stai sa iti spun si parerea mea:Eu cred ca Dumnezeu a dorit ca omul sa traiasca in perfecta armonie cu El dar pacatul a distrus frumoasa comuniune ce exista intre Dumnezeu si om.O singura modalitate a fost posibila pentru a salva aceasta relatie: venirea lui Isus.Asa ca omul este liber sa aleaga...rai sau iad.Fiecare alege pe cine vrea sa laude o eternitate.

| andreiush25 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si acum sa moara toti credulii de oftica devil
ATENTIE! Va vorbeste mult stimatul Satana din corpul unui posedat... Feriti-va! O sa va EXTERMIN pe toti! Mai ales pe cei mai activi credinciosi de pe categoria religie! Se stiu ei smug.

| Demonull a răspuns:

Se plictisea.

| ania a răspuns:

Ca să împartă și cu alții dragostea infinită ce exista etern între Persoanele Treimii.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns (pentru RAY):

Aici tin sa te contrazic.Nu suntem facuti sin nici-o evolutie sau un anumit bing-bang. Suntem facuti din tarana de catre Dumnezeu

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Apoi Dumnezeu a zis:,, Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul şi peste toate tîrîtoarele cari se mişcă pe pămînt.`` 27 Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l -a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i -a făcut. 28 Dumnezeu i -a binecuvîntat, şi Dumnezeu le -a zis:,, Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pămîntul, şi supuneţi -l; şi stăpîniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pămînt.`Genesa 1. Dunmezeu ne-a creat pentru ca nu iubeste si sa ne bucuram pentru ca traim

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru a i da slava dar cu intrarea pacatului in lume acum trebuie sa Il urmam pe Iisus, a murit pentru noi.