| Claudiamariamarcu14 a întrebat:

Buna TPU, am spus din greseala ca ma lepăd de Dumnezeu! Credeti ca Dumnezeu ma va ierta?
P.S:Eu nu o sa ma lepăd niciodată de Dumnezeu si daca zisai nu sunt de partea satanei?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pocăința înseamnă părerea de rău pentru lucrurile făcute și continua ferire de a le mai face.
Deci dacă ți-a părut rău pentru că L-ai întristat pe Dumnezeu, atunci să crezi că ești iertată, fără să aștepți să simți ceva.
Dumnezeu este mai dornic să ne ierte mai mult decât ne-am dori noi, mai mult decât ne-am imagina.
Satana ne face să păcătuim, și apoi după ce ne-a dus în punctul unde a dorit, ne spune că nu mai este cale de întoarcere, și că Dumnezeu nu ne mai iartă. Noi trebuie să refuzăm acest gând, și să nu-l lăsăm să persiste în mintea noastră, deoarece ne împiedică să ne bucurăm de credința în iertarea lui Dumnezeu.
Dar Dumnezeu ne iartă cât timp nu persistăm în păcat. Hula împotriva Duhului Sfânt reprezintă acea stare de continuă împotrivire atunci când Duhul Sfânt ne îndeamnă la pocăință. Deci dacă există în inima ta o cât de mică dorință de a trăi în pace cu Dumnezeu, atunci să știi că aceasta este de la Dumnezeu și nu de la tine; și să nu te împotrivești acestei dorințe, acestui gând, îndemn.
Acum dar bucură-te de iertarea lui Dumnezeu fără să aștepți să simți ceva. Relația cu Dumnezeu, credința, nu se bazează pe simțiri, emoții sau altceva de felul acesta. Credința se bazează pe ceea ce spune Dumnezeu, nu pe sentimentele noastre.
Sentimentele, emoțiile și trăirile sunt o parte a ființei umane; ele vin și trec prin viața noastră, dar nu au treabă cu mântuirea noastră, nu au treabă cu credința în dragostea și iertarea lui Dumnezeu. Credința trece dincolo de tot ce poate oferi natura umană; credința deci trebuie să treacă dincolo de sentimente. Credința în Dumnezeu se bazează numai și numai pe ce stă scris, și niciodată pe sentimente.

30 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai 11 ani? Cum sa te lepezi de ceva care nu exista?

| LoveSleep a răspuns:

Cum adica din greseala? Ai vrut sa zici "Mama ce urat miroase in baie" si ai zis "Ma lepad de Dumnezeu"?

| Holiday a răspuns:

Ai imbulinat-o. In Iad ajungi! laughing

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj inexistent de poveste puerila si fantezista pentru prostit naivii si nestiutorii. E atat de puternic, de bun si de inteligent incat e invizibil si iubeste asa de mult oamenii incat ii lasa sa moara de frig, de foame, de boli, in accidente, in razboaie si in intunericul nestiintei si primitivismului. Prin urmare n-are cine sa te ierte sau sa nu te ierte, Dumnezeu fiind doar o sperietoare pentru creduli.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pai hai sa vedem, l-a iertat pe Sfantul Apostol Petru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere-ți iertare înaintea Lui...și El, care e plin de îndurare, poate te va ierta. Dar să nu mai spui astfel de cuvinte...

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, Sfântul Apostol Petru s-a lepădat de mai multe ori

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În Ioan 13:38 ni se spune doar că va cânta fără a se preciza de câte ori.

În Marcu 14:30 ni se zice că va cânta de două ori

În Marcu 14:72 cântă a doua oară

Deci de două ori, răspuns final big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Interesant, dă-mi o sursă să citesc

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am făcut rost de carte pdf

Cuvântul cocoș nu se găsește în carte (deja de la primele 4 litere îmi dădea 0 rezultate).

Am căutat chiar și găină chiar dacă mă așteptam să nu fie, și nu era.

La cuvântul păsări (spream să găsesc despre păsări domestice) dar am găsit doar referințe despre păsări sălbatice, păsări care zboară sau păsări folosite la sacrificiu.

În final am încercat mai multe forme a verbului,, a cânta,, dar tot ce am găsit au fost referințe la oameni care cântau

Am întrebat și un evreu dacă există așa tradiție să fie interziși sau să fie permiși dar să nu fie lăsați să cânte și a zis că nu.

Deci dacă ai putea să-mi indici pagina sau măcar capitolul unde să mă uit ar fi interesant.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Posibil

Dacă nu poți să-mi indici pagina sau măcar capitolul, nu știu, n-am de gând să citesc 300 de pagini doar pentru câteva propoziții care posibil să nu existe.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Înafară de faza din Biblie zici?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am înțeles că,, parcă,, dar în mod normal ar trebui să știm să ne indicăm sursele, în fine.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa ceva, dacă știe de ceva de genul, dar așa ca idee, că bineînțeles poți spune că poate nu cunoaște el lucrurile destul de bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi creșteau, se abătuseră de la legea care le interzicea, sau cel puține creșteau cei de acolo care nu erau evrei, asta e și simbolistica intrării în porci, eveii în mod normal trebuiau să nu fie afectați că porcii au murit deoarece nu aveau voie să mănânce, dar au fost, asta surprindeea modul lor de gândire greșit, nu e ceva de necrezut că acolo erau porci, dar în fine, nu ăsta era subiectul

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se știe că erau, cel puțin crescuți de cei care nu erau evrei, dacă nu chiar și de evreii care se abătuseră de la lege

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pff, ok

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dreptate mare

| marinaru777 a răspuns:

Faptul ca nu te iarta e o minciuna de la drac, asa amageste oamenii sa cada in deznadejde, roaga te sa te ierte si sigur te v a ierta.