| Emma90 a întrebat:

Buna TPU! As dori sa stiu de la cei care sunt la seminarul teologic, sunt in clasa a 8 a sunt fata si am auzit ca trebuie sa dau niste probe de aptitudini (eu vreau sa ma duc la patrimoniu cultural- pictura). As vrea sa stiu in ce consta aceaste probe? Mai ales la proba scrisa vreau sa stiu ce va fi. Rog seriozitate si fara comentarii de genul o sa iti distrugi viata etc.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Te călugărști? ce fain!
----------------------------------------------
În cadrul examenului de admitere la profilul teologic candidații vor susține, la nivelul probelor de aptitudini, următoarele probe:

a) un interviu/colocviu/probă orală evaluate cu calificativ admis/respins;

b) o probă de verificare a cunoștințelor religioase, evaluată cu notă.

Proba orală constă în:

a) verificarea dicției prin: rostirea unei rugăciuni/poezii, la alegerea candidatului;

b) motivarea alegerii unei unități de învățământ vocațional teologic;

c) verificarea aptitudinilor muzicale, prin intonarea unei cântări religioase, la alegerea candidatului.

| Emma90 explică (pentru sierra1):

Nu e chiar asa. Am inteles ca e doar o probă practica adică in cazul meu desen și o probă scrisă. Fara oral

| Emma90 explică (pentru sierra1):

Si.fara supărare, dar daca urmez liceul de teologie nu ma calugresc? pot urma orice facultate vreau in caz ca nu stiai. Si nu inteleg DE CE RADE TOATA LUMEA CA MA DUC LA SEMINAR? E ciudat. Oameni buni opriti-va si nu mai radeti de oamenii "cu biserica" cum le spuneti voi celor care merg la biserica si urmeaza învățăturile lui Dumnezeu!

| sierra1 a răspuns (pentru Emma90):

"DE CE RADE TOATA LUMEA CA MA DUC LA SEMINAR?"

cine a râs?
"pot urma orice facultate vreau in caz ca nu stiai."

și atunci care e zbaterea dacă faci altceva decât "specialitatea" liceului?

| sierra1 a răspuns (pentru Emma90):

1 cu plăcere pentru răspuns
2 nu te certa cu mine, ceartă-te cu conducerea dacă știi tu așa de bine

| Emma90 explică (pentru sierra1):

Imi cer scuze doar am simtit nevoia sa ma descarc. Si la scoala am primit comentarii din partea colegilor de genul " te calugresti?"
Sry happy