| AlexAL275 a întrebat:

Aș vrea să discutăm pe tema religioasă. De ce Dumnezeu ne lasă să ne chinuim și nu intervine?

39 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Suferinta MODELEAZA pozitiv caracterul.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ar fi unul ca tine sigur ar fi utila o boala pentru modelarea caracterului si daca ar trebui sa moara atunci Dumnezeu hotareste pentru cine se increde in judecata LUI. Intrebare, ai participat vreodata la o inmormantare la adventisti? Este un exercitiu foarte educativ si total neobisnuit in special pentru "crestinii" traditionalisti. Ca o mica "picanterie" ai sa observi ca in afara de cei cu morminte mostenite, la adventisti NU EXISTA locuri de veci iar acest lucru este doar unul dintr-o suma mare de "ciudatenii".

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce sa nu am parte?

| RAY a răspuns:

Dumnezeu =iahve are un singur popor cel evreu atat, cu el a facut un legamant, din pacate evrei au uitat de el asa ca iahve numai intervine nici pentru ei =urat din partea lui, pai cum sa nu il uite cand 6 milioane de evrei au fost arsi de viu si iahve nu a facut nimic, eu isi vorbesc despre iahve,ce a inventat pavel si apoi biserica catolica sunt basme,vorbesc in numele lui iahve acum,nu exista nici un mantuitor,nu exista rau si bine,eu fac si binele eu fac si raul,nu exista iad sau rai,nu exista nici o mantuire,nu exista nici satana,satanel era un slujitor care ma ajuta, vezi cartea lui lui iov,nu exista satana cel rau vreau sa spun,crestini habar nu au de religie, nu raspund la rugaciuni, nu fac miracole, minuni altora decat poporului meu si nici lui ca ma uitat si nu au nevoie ca stapanesc lumea, in concluzie viata este o suferinta, vezi budismul, l-am iluminat pe budda in urma cu 2500 de ani, iisus, mahomed au fost profeti atat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

L am iluminat sa transmita un mesaj https://www.youtube.com/watch?v=OkG1V95v2E0
suferintele sunt dorintele voastre lumesti

| RAY a răspuns:

Acum o oră | Mircea08 a răspuns:
In orice caz, Dumnezeu are grija de ai lui iar de ceilalti satana. Fiecare alege cui slujeste, deci in grija cui vrea sa fie

eu am grija doar de poporul ales de mine, de restul nu ma intereseaza

| anonimg a răspuns:

Suferinta este educatie. Nici un profet, prooroc, apostol sau credinciosul de rand nu a scapat de suferinta. Nici macar Domnul Hristos nu a scapat de suferinta. Dumnezeu Tatal sufera si El mai mult decat noi cand ne vede in suferinta.
El a promis ca va fi cu noi si in astfel de clipe. Trebuie doar sa credem ca El nu ingaduie suferinta mai mult decat am putea-o duce. Dar din pricina pacatului este nevoie de suferinta.
El nu gaseste placere sa ne vada in suferinta. Pe cand vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu se bucura cand ne vede in suferinta. Dar tot raul este spre bine. Fara suferinta, caracterul, mintea si inima vor ajunge depravate, mai rau ca locuitorii Sodomei si Gomorei.
Citeste Evrei. capitolul 12:
"Fiule, nu dispretui pedeapsa Domnului si nu-ti pierde inima cand esti mustrat de El.
Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste."
Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?
Dar, daca sunteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sunteti niste feciori din curvie, iar nu fii.
Si apoi, daca parintii nostri trupesti ne-au pedepsit, si tot le-am dat cinstea cuvenita, nu trebuie oare cu atat mai mult sa ne supunem Tatalui duhurilor, si sa traim?
Caci ei in adevar ne pedepseau pentru putine zile, cum credeau ei ca e bine; dar Dumnezeu ne pedepseste pentru binele nostru, ca sa ne faca partasi sfinteniei Lui.
Este adevarat ca orice pedeapsa, deocamdata pare o pricina de intristare, si nu de bucurie; dar mai pe urma aduce celor ce au trecut prin scoala ei roada datatoare de pace a neprihanirii."

| Inferno a răspuns (pentru anonimg):

Dupa logica ta:
P1:Suferinta inseamna educatie.
P2:Educatia este buna.
P3:Violul produce suferinta.
Cbig grineci violul este o fapta buna.

De ce ii mai condamnam naibii pe violatori pentru fapte bune?

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Suferința este doar un dezechilibru la nivel cerebral. O iluzie a minții umane. Ea nu exista. Durerea, ca si plăcerea, sunt doar niste reacții chimice, aparente trecătoare. Dumnezeu nu există și nici sufletul. Dacă era asa, omul nu putea să manipuleze creierul cu droguri care sa te chinuie sau sa te faca fericit si imun durerii.

| Inferno a răspuns (pentru Donsavas):

"Suferința este doar un dezechilibru la nivel cerebral."

Dezechilibru fata de ce?

| Donsavas a răspuns (pentru Inferno):

Un dezechilibru biochimic. Între macromoleculele neuromediatoare.

| xerxes1 a răspuns (pentru Donsavas):

Mananci rahat,
Si nu este o iluzie.

| Inferno a răspuns (pentru Donsavas):

Pentru a vorbi de un dezechilibru trebuie sa existe o stare de echilibru la care te raportezi. Deci care e starea aia de referinta? Dezechilibru fata de ce?

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu ti-a lasat librtatea sa traiesti cum vrei, si daca nu ti-o lasa ai fi sarit in sus ca nu esti liber si te ingradeste prea mult. Daca te chinui inseamna ca asa vrei tu!, deoarece daca nu ai vrea asta te-ai interesa si tu ce trebuie sa faci ca sa nu te mai chinui. Chiar si cei care stiu cum sa traiasca mai au probleme deoarece si ei desi stiu, mai gresesc uneori si fac ce nu trebuie, dar acestia sunt constienti ca au gresit si roaga pe Dumnezeu sa le ierte greselile.
Important e sa stii unde gasesti acel mod de a trai care sa te fereasca de suferinta - Evanghelia - SINGURA carte in care exista invatatura singurului invatator pe care trebuie sa il ai. Nu mai apleca urechea la popi sau la alti atotstiutori ci STUDIAZA CU ATENTIE Evanghelia

| Mircea08 a răspuns:

In orice caz, Dumnezeu are grija de ai lui iar de ceilalti satana. Fiecare alege cui slujeste, deci in grija cui vrea sa fie

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Poate mai are si alte creatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu exista, in plus cum ar putea Dumnzeu care iubeste oamenii cel mai mult sa ii trimita in iad sa arda vesnic?

| 6684464 a răspuns:

Eu zic să fim mulțumiți de intervenția epocală de acum apox. 2000 de ani, al cărei efect, in caz că ai uitat, este valabil şi acum.
În plus Duhul Sfânt intervine în viața celor ce-L caută pe Dumnezeu şi celor ce-L iubesc pe Dumnezeu.

| wpetterssone a răspuns:

Dumnezeu nu ne lasă. El ne poate întinde mâna sa dacă îi cerem prin rugăciune. Dumnezeu nu este conducătorul acestei luni, ci Satan. El conduce acest pământ și el întinde sforile din spatele cortinei.

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Tin sa te anunt ca asta e o blasfemie adusa mie dumnezeului tau, nu exista nici un alt conducator in afara de mine, satana e un simplu slujitor la curtea mea atat, cum va puteti gandi ca un sclav conduce lumea mea?

| wpetterssone a răspuns (pentru RAY):

„Lumea întreagă este sub stăpânirea Celui Rău." (1 Ioan 5:19, Noul Testament, 2002)
„Fiul lui Dumnezeu... pentru aceasta S-a arătat: pentru a distruge lucrările Diavolului." (1 Ioan 3:8)

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Tin sa te anunt ca eu am o singura carte TORA si talmud

Răspuns utilizator avertizat
| wpetterssone a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rugăciunea o fac cu propriile cuvinte, de obicei stând în picioare sau pe un scaun.

Răspuns utilizator avertizat
| wpetterssone a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Când afirmi aceasta, spune și baza biblică.

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Venerzi zeul gresit crestine

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci nu se va intampla nimic, eu nu trimit pe nimeni in iad daca nu crede in mine, nu judec pe nimeni daca nu crede in mine

| BlackOldSun a răspuns:

Pentru ca NU EXISTA! Cerceteza, gandeste, dezbate, intreaba, fii curios!

| Steregoi a răspuns (pentru BlackOldSun):

Adu argumente absolute la afirmatiile tale.

Ne avand argumente raspunsul tau e nefolositor si eronat si de nota 1.

| LLuk21 a răspuns:

Dragul meu, Dumnezeu nu ne lass sa ne chinuim ci el ori ne testeaza credinta ori bucurate ca nu este mai rau deoarece daca tu te rogi suficient de mult ai sa vezi o schimbare, Dumnezeu este in fiecare secunda cu noi si nu ne da o cruce mai grea decat o putem duce.

Răspuns utilizator avertizat
| LLuk21 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Roagate si asteapt dar nu numa Doamne ajuta sspunea ci rozare intregi si spune-i inainte de a incepe pentru sa te rogi