| misuka a întrebat:

Cati de Ioan sunt in calandarul Crestin-Ortodox?

Răspuns Câştigător
| KlaraWeiss a răspuns:

1. Sfantul Ioan Botezatorul; 2. Sfantul Ioan Gura de Aur; 3. Sfantul Ioan (serbat pe 26 ianuarie, odata cu parintii si fratele sau); 4. Sfantul Doctor fara de arginti Ioan (31 ianuarie); 5. Sfantul Ioan Profetul (6 februarie); 6. Sfantul Ioan Casian (29 feb); 7. Sfantul Ioan Calivitul (15 ian); 8. Sfantul Ioan Scararul (30 mart); 9. Sfantul Cuvios Ioan, ucenicul Sfantului Grigorie Decapolitul (18 apr); 10. Sfantul Cuvios Ioan Paleolavritul (19 apr); 11. Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan (8 mai); 12. Sfantul Ioan Rusul (27 mai); 13. Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava (2 iun); 14. Sfantul Ioan Iacob Hozevitul (5 aug); 15. Sfantul Ioan de Rila (18 aug); 16. Sfantul Ioan de la Prislop (13 sept). Cred ca acestia sunt in calendarul roman. Sper ca n-am sarit pe niciunul.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru KlaraWeiss):

(Sf Ioan de Rila e praznuit si la 19 oct); 17. Sf.Pr.Mart.Ioan din Gales; 18. Sfantul Ioan cel Milostiv, patriarhul Alexandriei (12 nov); 19. Cuviosul Ioan Damaschin; 20. Sfantul Mucenic Ioan Valahul (12 mai); 21. Sfantul Ioan Episcopul Gotiei (26 iun)

4 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Sf. ioan botezatorul si sfantul ioan gura de aur. de astia 2 stiu eu. numai ca sfantul ioan botezatoru se serbeaza de mai multe ori!

| ViezurE a răspuns:

69.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In calendar sunt multi, cinstiti de catre crestini.multi nu sunt fiindca sunt necunoscuti, unii prin voia lor altii prin voia domnului.sunt deasemeni multi alti sfinti cu alte nume.mai santem multi care vrem sa ne sfintim sa ne desavarsim intr-un timp dat.nu stim cat.stim ca trebuie si ca incercam.