| Karen80 a întrebat:

Chiar imi trebuie raspunsurile voastre, si va rog sa raspunda diar cei care raspund serios, si frumos. Daca merg si eu la biserica baptista. Cum e slujba baptista? Cu ce sunt oamenii imbracati pe acolo, mai ales fetele? Inca ceva, daca puteti sa spuneti cu ce seamana slujba ortodoxa cu cea baptista si ce e diferit. Multumesc daca raspundeti.

Răspuns Câştigător
| pet555 a răspuns:

Deci @Karen80 de la intrebarea cu baiatul baptist merge la biserica baptista. Voi spune mai intai despre imbracaminte. Cu cele mai frumoase haine se imbraca toti si trebuie sa te imbraci. Fetele, sunt cu ceva rochie, ar fi bine sa nu treaca in sus de genunchi, daca e fara maneci mai bine ai avea ceva cu maneci peste, sau ceva fusta cu bluza. Ce e sigur, oamenii sunt imbracati decent, cu rochie sau costum, deci nu are cine merge cu haine aiurea fiindca nu e apreciat deloc. Poti sa te machiezi, nu ca un clown sa arati groaznic, dar asa discret, da. Fetele casatorite isi iau o cordeluta sau ceva batic, pe cap. Cat despre cercei sau bratari, depinde de biserica, dar e valabil oricum sa nu fie strident. Sa iti spun si despre baieti, se imbraca frumos, cu costum, cu cravata sau papion, sau pantaloni si camasa. Si tu poti merge cu pantaloni, dar nu e indicat.

2 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cantarile pot sa placa auzului, dar ce rost au doar cantarile cand cultul din care fac parte s-a desprins de Biserica Noului Testament, renuntand la PREOTIA crestina si mai ales, de TRANSMITEREA HARULUI sad

In rest totul este un simbolism LIPSIT DE LUCRAREA HARULUI.
Daca vrei doar spectacol, piesele se teatru sunt inca si mai "colorate". Scaunele sunt mai comfortabile.

| pet555 a răspuns:

Slujba e diferita de cea ortodoxa, la fel si biserica, are locuri, biserica tine cam doua ore, rugaciune, cantari si predica. Sunt si slujbe speciale, evanghelizare, botez, Impartasanie, sau sarbatori, sau nunti. Botezul este diferit fiindca se boteaza oameni mari, si e altfel, frumos. Impartasania e diferita fiindca toti o iau deodata, nu o da preotul la fiecare, si painea si mustul sau vinul se iau pe rand. Parerea mea, e asa de frumos, ca nu stiu unde pe pamant e mai frumos, atmosfera mai inaltatoare. Evanghelizarea e si ea slujba mai speciala unde ii invitam pe cei nemantuiti. La sarbatori e si mai frumos, e diferit fiindca noi nu tinem zilele sfintilor.