| Karen80 a întrebat:

Va multumesc daca va faceti timp sa imi raspundeti, daca va deranjeaza intrebarea, ignorati-o, la fel si daca nu raspundeti la subiect sau nu vorbiti frumoshappy
Deci, stiu ca am mai pus intrebarea dar vreau sa raspundeti, daca puteti. Ce se poate face sau intampla in cazul in care o fata ortodoxa este indragostita de un baiat baptist care normal nu stie de acea fata? Va putea continua ceva? Intreb la aceasta categorie ca sa aflu cam de la ambele religii. Apoi, eu am fost la biserica baptista, e foarte frumos, m-a impresionat mult, si intreb daca e rau sa iti schimbi cultul, religia fiind tot crestina? Daca faci asta din convingerea ta, nu pentru cineva? Oare sectantii vor merge "in iad cu Biblia in mana"? sad sad Voi ce ati face in cazul prezentat? Daca ati citit tot, multumesc si astept sa raspundeti daca puteti, si va rog fara orice fel de jigniri.

Răspuns Câştigător
| pet555 a răspuns:

" Buna TPU. Va multumesc daca va faceti timp sa imi raspundeti, daca va deranjeaza intrebarea, ignorati-o, la fel si daca nu raspundeti la subiect sau nu vorbiti frumoshappy
Deci, stiu ca am mai pus intrebarea dar vreau sa raspundeti, daca puteti. Ce se poate face sau intampla in cazul in care o fata ortodoxa este indragostita de un baiat baptist care normal nu stie de acea fata? Va putea continua ceva? Intreb la aceasta categorie ca sa aflu cam de la ambele religii. Apoi, eu am fost la biserica baptista, e foarte frumos, m-a impresionat mult, si intreb daca e rau sa iti schimbi cultul, religia fiind tot crestina? Daca faci asta din convingerea ta, nu pentru cineva? Oare sectantii vor merge "in iad cu Biblia in mana"? sad sad Voi ce ati face in cazul prezentat? Daca ati citit tot, multumesc si astept sa raspundeti daca puteti, si va rog fara orice fel de jigniri."
In primul rand, daca cineva isi schimba convingerea si crede ca e foarte frumos la baptisti, nu stiu de ce mai conteaza daca e rau sa iti schimbi cultul daca stii ca e mai bine acolo. Apoi, din intrebare inteleg ca "acea fata" s-a dus la biserica baptista pentru acel baiat. Asta nu e rau. Intr-adevar, e rau sa iti schimbi credinta pentru cineva.
Nu conteaza religia, doar cei care asculta de Voia lui Dumnezeu vor merge in Rai. Asa ca in iad vof fi si baptisti cu Biblia, si ortodocsi cu icoana. In schimb, alege credinta, si apoi o religie in care esti mai aproape de Dumnezeu.
Despre fata ortodoxa si baiatul baptist, sincer nu stiu ce inseamna "a continua" ceva. Puteti continua cu o prietenie, relatie prea apropiata nu veti avea inainte de casatorie, si casatoria in acest caz nu o veti putea face decat in acte, dar nu cred ca veti vrea sa nu faceti cununie in biserica. Daca tu crezi ca in biserica baptista vei fi mai aproape de Dumnezeu, mergi acolo si nu lasa ceva sa iti stea in cale, totusi ai grija ce alegeri faci.
"acea fata" trebuie in primul rand sa vorbeasca cu Dumnezeu despre asta, apoi sa vorbeasca cu acel baiat, si apoi sa ne spuna noua ce a facut.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Si baptistii nu sunt sectanti! Daca iti schimbi cultul nu inseamna ca te desparti de Biserica lui Hristos! Dar religia nu e ceva ce iti schimbi in functie de situatie, ca hainele. Unii oameni ii numesc sectanti pe cei care nu-s ortodocsi. Baptistii sunt un cult, nu o secta.
Cat despre "sad sad ", aceeasi fata care spune ca vrea sa mearga si ea la "sectanti", intreaba daca din punctul de vedere al vreunei religii, ei vor merge in iad. Ce conteaza atunci punctul de vedere al altei religii asa mult? Ii e frica "acelei fete" sa nu cumva sa mearga acel baiat in iad? Fiindca despre asta multi pot spune ca e adevarat si ca trebuie sa il scoti tu de acolo sa il aduci la cultul tau, iti spun ca cel care L-a gasit pe Dumnezeu undeva nu se mai intoarce. De asta sunt mici sanse.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E important sa intelegi ce anume cere Dumnezeu studiind Biblia, apoi iti vei da seama care e forma de inchinare aprobata de El.

| milan9 a răspuns:

Daca e rau sa iti schimbi cultul?
E foarte rau, ITI PIERZI SUFLETUL... sad

Comfort interior poate oferi ORICE GASCA: cartelurile de droguri, bandele de cartier, toate minoritatile care-si protejeaza membrii si interesele, FIECARE din cele cateva zeci de mii de religii si secte ale lumii. thinking

MANTUIRE in schimb iti poate fi oferita numai prin harul lasat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale. Sigur nu-ti doresti sa parasesti aceasta comoara doar de dragul soaptelor care gadila frumos urechile... sad

Fiecare grupare sectanta (din cele cateva zeci de mii) are un "intemeietor" uman care de mult a ajuns prada viermilor, iar "propunerea" lor de credinta (de secta ramasa in istorie) nu poate oferi mantuirea. "Propunerea" lro vine doar in CONCURENTA cu cine crezi? Cu Insusi Dumnezeu! thinking
INTEMEIETORUL SUPREM insa este Fiul lui Dumnezeu, iar El nu a lasat decat Biserica Sa.

| Alcyon a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te asiguri ca baiatul acela merita sa-ti schimbi religia pentru el. Simte el la fel ca tine, sau tu esti cea care trage de aceasta relatie? E foarte important acest aspect. Daca sentimentul nu e reciproc (si el nu tine la aceasta relatie la fel de mult ca tine), eu spun ca nu merita sa faci acest pas.
Indivizii ultrareligiosi de pe-aici o sa inceapa sa-ti spuna ca o s-ajungi in iad etc. etc. Parerea mea e ca fiecare-i liber sa faca ce doreste, atata vreme cat nu deranjeaza pe altii. Inca o data insa, asigura-te ca baiatul ala merita efortul, ca el e "alesul", sa nu cumva sa-ti complici singura existenta.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Sectele intra in concurenta directa cu Dumnezeu, Cel care a lasat o singura Biserica.

| BOGOIFLORY a răspuns:

Daca renunti la religia ortodoxa, renunti la mantuire, dar de ce nu vorbesti cu el? Poate se converteste el, asa il salvezi si pe el.