| Chris01 a întrebat:

Bună TPU, credeți ca biblia e adevărată? exista viața dupa moarte?

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Faptele și evenimentele care s-au întâmplat în aceasta s-au dovedit a fi adevărate, chiar daca nu toate, cel puțin 90 la sută dintre ele. Celelalte 10 procente sunt in curs de descoperire. Deci, putem spune că Biblia este o carte cu conținut adevărat, prin urmare există viață după moarte. Viața după moarte a fost descoperită și datorită mai multor factori care nu implică Biblia. Caută singură și te vei convinge că este ca mine.

| danut a răspuns:

In BIblie NU SCRIE nicaieri ca exista viata dupa moarte ci ca oamenii vor fi REANVIATI.

| Mircea08 a răspuns:

Eu asa cred, ca mesajul din Biblie este adevarat si ca exista viata dupa moarte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adevărul nu este un obiect, este un proces.
Biblia este o poveste. Ea este la fel de adevărată ca oricare poveste.
Există viață după moarte dacă ai copii. Viața ta se continuă prin ei. Altfel, nu.

| Panamax a răspuns:

Biblia este doar o carte de povesti si nu are nicio legatura cu ce se intampla dupa moarte, indiferent ce va fi.

| unvecin a răspuns:

Da. În moarte nu există viață. După moarte și înviere, da.

| RAY a răspuns:

Ce sa fie adevarat in biblie? crestini o interpreteaza in 4000 de feluri diferite, biblia este un fel de can-can al acelor vremuri, vechiul testament a fost scris acum 2600 de ani, la inceput fiind total oral apoi mult mai tarziu au fost niste versiuni care lea convenit unora, sunt mult mai multe legende evreiesti care nu se regasesc sau crestini nu le-au introdus, plus traducerea, noul testament a fost scris de catre 4 autori anonimi dupa moartea lui iisus,nici un martor, apostol nu a scris nimic, nici iisus, povestea lui iisus este o poveste inspirata din multe povesti si din vechiul testament multe copy paste, faza cu viata de dupa moarte, conform vt nu exista asa ceva

| minrest a răspuns:

Ce pot sa iti spun sigur este ca viata psihica are nevoie de suport material, care e reteaua neuronala, iar atunci cand omul moare, reteaua neuronala e distrusa.

| chuckmanson a răspuns:

1.Biblia conține o mulțime de mituri ridicole împrumutate din mitologiile altor popoare din Orientul Mijlociu, o mulțime de erori științifice, o mulțime de povești despre care nu există nicio dovadă istorică că s-au întâmplat, o mulțime de miracole, care sunt imposibile prin definiție etc., deci nu, sunt convins că Biblia nu e adevărată.
2. Verișoara mea a fost odată în moarte clinică 30 de minute și i-am pus întrebarea asta și ea a răspuns clar și răspicat NU. Ceea ce nu e surprinzător având în vedere faptul că conștiința noastră este un produs al corpului, iar în condițiile în care corpul nu mai funcționează, nici conștiința încetează să mai existe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Biblia este o carte adevarata...hee hee

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da Biblia este adevarata 100% din toate punctele de vedere serios vorbind si sa stii si tu ca lumea se duce de rapa datorita pacatelor sale.

| Nilsson a răspuns:

Da