| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Cum sa obtin Duhul Sfant? 1.Trebuie sa ma duc des la biserica? 2.Trebuie sa studiez Noul Testament? 3.Sa am credinta in Domnul nostru IIsus Hristos? Vreau sa duc o viata neprihanita, cu pace si bucurie,. Vreau sa fiu mantuit ca sa pot sa am viata vesnica si sa intru in Imparatia Lui Dumnezeu.Cum pot sa fac aceasta?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene. Dumnezeu a facut totul simplu. Biblia spune in Romani 10:9'' Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire'' si Ioel 2:32 ''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit'' si ''Pavel si Sila i-au rãspuns: „Crede în Domnul Isus, si vei fi mîntuit tu si casa ta." 1 Ioan 5 : ''Cine are pe Fiul, are viaţa; cine n'are pe Fiul lui Dumnezeu, n'are viaţa.
13 V'am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, cari credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa vecinică.
14 Îndrăzneala, pe care o avem la El, este că, dacă cerem ceva după voia Lui, ne ascultă. ''
Nici nu se pune problema ca Dumnezeu sa nu vrea sa te mantuiasca, Dumnezeu abia asteapta sa te intorci la El si sa iti de amantuirea, pentru ca mantuirea este darul, harul, iubirea Lui epntru tine, biblia spune ca va fi mare bucurie in cer pentru fiecare om care se pocaieste, decat pentru 99 de oameni sfinti care nu au nevoie de pocainta. Crede-l pe Hristos pe cuvant, cere-i mantuirea, si El ti-o va da, ai incredere. Nu te baza pe sentimente, daca simti sau nu ca esti mantuit, bazeaza-te pe cuvantul si promisiunile Lui Dumnezeu. ''Daca vine cineva la mine, nu-l voi da afara''
1. Duhul Sfant vine sa locuiasca in tine ca pecete a mantuirii, nu va pleca din tine niciodata odata mantuit. Relatia cu biserica este importanta, acolo cresti spiritual, dar la fel de important, poate mai important, este studierea noului testament, iti recomand cartea de studiu biblia scrisa de Kay Arthur ''Doamne vreau sa te cunosc''
https://moldovacrestina.md/biblestudybooks/doamne-vreau-sa-te-cunosc-2/

2. Da, pentru a creste spiritual este nevoie sa studiezi noul testament, dar tot Duhul Sfant iti va descoperi adevaruri ascunse din biblie.

3. Exact, cand ii spui Domnului Iisus in rugaciune sincera, si imi dau seama ca inima ta este sincera, pune-te acum pe genunchi si spune-i Lui Iisus ''Doamne, am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred, ca tu esti fiul Lui Dumnezeu, si te primesc pe tine acum prin credinta ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie'' Din acest moment esti mantuit. Duhul Sfant vine sa locuiasca in tine, ai numele scris in cartea vietii mielului, ai intrare libera la Tatal, ai pacatele trecute, prezente, viitoare, iertate definitiv, Hristos devine mijlocitorul tau inaintea Tatalui, si vei fi pentru totdeauna impreuna cu Dumnezeu in rai.
Iti prezint un material de la Alfa omega.
Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, trebuie să știi câteva lucruri de la început. Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat. (Ioan 3:16). Dumnezeu te cheamă la El deoarece te iubește! Dumnezeu te iubește și El a pus o valoare deosebită în tine deoarece te-a creat după chipul și asemănarea Lui și pentru că Fiul Său, Isus Hristos, a ales să moară pentru tine, în locul tău și din cauza ta. Astfel, indiferent de valoare pe care oamenii spun că tu o ai sau nu, există Cineva cu adevărat îndreptățit să îți spună: „Eu te iubesc; tu ai valoare pentru Mine! Trebuie de asemenea să cunoști încă un lucru extrem de important: mant 01 dumnezeuPăcatul însă te desparte de Dumnezeu Păcatul a fost cel mai urât, cel mai grozav lucru care se putea întâmpla pe pământ. El nu este prezent numai la criminalii populației, ci Biblia ne spune că „nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:10, 23). Când a creat Dumnezeu pe om, acesta era perfect și fără vină. Fiind creat în imaginea lui Dumnezeu, omul a avut puterea de a decide. Fără alegere, omul nu ar mai fi capabil să fie un om liber, care să poată avea libertatea de alegere între ce este rău și ce este bine. Omului i s-a dat libertatea de a asculta sau nu de poruncile lui Dumnezeu. Dumnezeu a zis că neascultarea va aduce moartea și, din această cauză, lumea s-a transformat într-un mare cimitir. Dezamăgirea, decepția, suferința și mizeria au devenit istoria rasei umane din ziua lui Adam și până azi. Boala păcatului, moștenită de la Adam, s-a transmis la fiecare generație. Fiecare membru al rasei umane este un păcătos (Romani 5:12). Păcatul este o încălcare a legii, a voii lui Dumnezeu pentru oameni. Acest lucru înseamnă că omul își pune pe primul loc propria dorință și nu voia lui Dumnezeu. Această alegere a propriei dorințe este ceea ce Satan diavolul dorește. Diavolul este o ființă creată, limitată, care a fost în prezența lui Dumnezeu. Numele lui a fost Lucifer. La un moment dat s-a răzvrătit și a dorit să fie ca Dumnezeu. A fost pedepsit de Dumnezeu, apoi a devenit dușmanul lui Dumnezeu și dușmanul creației lui Dumnezeu. Caracterul lui Este unul urât și întunecat. Acțiunile lui, faptele lui, au un singur scop: să distrugă coroana creației lui Dumnezeu, adică omul. Niciodată, sub nicio formă și cu niciun motiv, diavolul nu vrea binele omului. Întotdeauna are un singur scop: să-l distrugă. Trebuie să știi că păcatul a venit astfel asupra oamenilor. Astfel, păcatul pune un zid de despărțire între om și Dumnezeu, îl împiedică pe Dumnezeu să-l asculte pe om. Păcatul a adus moarte veșnică Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit. ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ. HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate. mant 04 harulCe îți oferă acest har al lui Dumnezeu? Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat. (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta: 1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului. 2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână. 3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide. 4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos. Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute. mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt! 2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta. 3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă. Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea: „Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin. Dacă ai făcut această rugăciune cu toată inima, cu toată sinceritatea, se pune întrebarea: cum trebuie să umbli de aici înainte? Sunt câteva lucruri foarte importante. mant 07 traire thumbÎn primul rând trebuie să știi că DIN CLIPA ACEASTA EȘTI COPILUL LUI DUMNEZEU. Lucrul acesta îți este garantat de credincioșia lui Dumnezeu și de cuvântul Scripturii. Biblia este pentru tine Cuvântul lui Dumnezeu și ea îți va spune tot ce trebuie să faci. De azi înainte vei începe să umbli cu Isus în fiecare zi: Primul lucru: ROAGĂ-TE simplu, sincer, fără cuvinte pompoase – într-un mod cât se poate de natural: Doamne Isus, vreau să trăiesc cu tine în fiecare zi. Al doilea lucru: CITEȘTE BIBLIA – vei învăța acolo ceea ce El dorește pentru sufletul Tău. Începe cu Noul Testament, îți recomandăm Evanghelia după Ioan. Apoi e important să știi că niciun bebeluș după ce s-a născut nu a umblat pe stradă singur, ci întotdeauna a fost îngrijit. ESTE IMPORTANT SĂ FII ÎNTR-UN GRUP DE OAMENI care cred ca și tine, care îți doresc aceleași lucruri ca și tine și care Îl experimentează pe Dumnezeu deja înaintea ta. Ei te vor ajuta să înveți și să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi. Trebuie să se schimbe în viața ta multe lucruri dacă rugăciunea ta a fost reală. Duhul lui Dumnezeu care te-a înfiat și care te-a crescut în familia lui Dumnezeu te va învăța să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi.

https://www.youtube.com/watch?v=M_f97zuGygo

https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=195s

https://www.youtube.com/watch?v=L41EU4Oq4AE

Urmareste-le te rog, mai ales pe cel intitulat ''siguranta mantuirii'' te rog fierinte sa le urmaresti.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Multumesc pentru acest raspuns formidabil.Intotdeauna sunteti de mare ajutor.Mi-ati mai raspuns si la intrebarile anterioare. Dati-mi voie sa va intreb:Sunteti preot sau profesor de religie?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur mult ca am putut sa va ajut. Desigur, imi face mare placere sa va raspund. Nu sunt pastor, si nici preot, sunt un om obisnuit, am tot ce si dumneavoastra puteti avea, poate puteti avea chiar mai mult decat mine, toate cunostintele pe care le am sunt pur si simplu din citirea bibliei, ce-i drept am ascultat si predici, dintre care, vladimir pustan care este penticostal, charles stanley care este baptist, in mare parte pe ei i-am ascultat, dar foarte foarte important, citirea bibliei, si rugaciunea. Imi doresc sa devin pastor, poate candva chiar voi reusi acest lucru, stiu aproape toata biblia, nu cunosc totul, dar studiez in continuare, toata viata continuam sa invatam. Sunt un simplu crestin ortodox, dar cunosc bine religia baptista, cea penticoastala, si putin din cea adventista. Va spun sincer, biblia, doar biblia este autoritate, ce spun religiile, nu valoreaza nimic daca intra in contradictie cu biblia, nu o religie ne va duce in cer, ci Hristos Iisus, pe vremea Lui Iisus nici nu erau religii, au aparut mult mai tarziu, baptistii, penticostalii, adventistii, ortodoxii, pe vremea aceea erau doar doua tipuri, si apostolul Pavel le enumera in Romani 15 cu 16, sunt doar cei tari, si cei slabi. Nu exista altceva, doar cei tari si cei slabi, vrei sa fii un crestin tare? Citeste biblia, incepe cu noul testament de cateva ori, apoi poti trece si la vechiul testament, sub indrumarea pastorului, este mult mai greu si are intelesuri ascunse, invata bine noul testament apoi poti trece si la vechiul testament, este nevoie ca sa citesti noul testament pentru a-ti fixa principiile importante in inima, de baza, recomand desigur predicile lui charles stanley, si ale lui vladimir pustan. Dar, desigur, nu sunt perfecti, iti spun inca de pe acum, nu asculta de un om ca de Dumnezeu, ascultatul predicilor nu trebuie sa inlatura citirea bibliei in liniste, sau cu familia. Hristos te va calauzi in aceasta cautare, si Dumnezeu spune ca se va lasa gasit de cel ce il cauta cu toata inima. Continua sa studiezi noul testament, si desigur foarte important, gaseste-ti o biserica unde se predica cuvantul Lui Dumnezeu, pentru ca un crestin singur, este ca un carbune scos din foc, nu dupa mult timp, se va stinge, crede-ma, intotdeauna este greu singur, cand esti alaturi cu fratii de credinta, cu pastorul, este mult mai usor, o armata niciodata nu va castiga daca va trimite rand pe rand cate un soldat, in timp ce cealalta armata rivala, ii trimite pe toti odata. Dumnezeu iti va descoperi totul, continua sa citesti noul testament, roaga-te sincer, cu propriile cuvinte, vorbeste-i Lui Dumnezeu ca unui Tata, noi spunem de multe ori ''De ce sa il plictisesc pe Dumnezeu cu notele mele de la scoala sau cu locul de munca?'' Dumnezeu se simte onorat cand tu ii spui si cele mai mici lucruri, ceea ce simti la un moment dat, toate apasarile, si bucuriile, vorbeste-i ca unui tata, El te aculta de fiecare data cu bucurie. Din intrebarea trecuta ai spus ca ai vrea sa te muti la religia penticostala, poti sa o faci daca simti ca te atrage, dar nu lasa studiul bibliei, asa te vei feri de erezii si invataturi gresite.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

De ce nu renunți la slujba ta (dacă ai una )și te faci pastor? Avem la noi la biserică unu de a 9-a care predică la biserică.Tu, dar, nu știi cum sau nu poți?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa iti iubesti aproapele ca pe tine insati,sa il iubesti domnul dumnezeu din toata inima,astea sunt cele doua porunci date de iisus,desigur sa crezi ca iisus este fiul lui iahve, nu ai nevoie de religie,secte,cult,nu fiti ca pagani si va rugati in public,faza cu ca vrei sa intri se numeste ispita,daca crezi doar din interes este pacat, apostoli lui ce interse aveau, nu prea ca au renuntat la tot, erau saraci, fara familie, in pustiu, asa trebuia sa fie crestini, mici comunitati in care sa se ajute intre ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dai un ban la un popa care e mai undeground asa si iti face el rost

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Duhul Sfânt, mântuirea = salvarea, neprihănirea, viața veșnică, Împărăția Cerurilor sunt concepte din cadrul religiei.
Astfel întrebarea dtale - cum să obțin Duhul Sfănt, presupune că dta ai aflat deja de undeva că acesta este un bun care poate fi obținut cumva, dacă faci ceva.
Tot ce întrebi dta aici are sens în cadrul religiei. Astfel dta pui întrebarea- cum pot face aceasta?
Ca să poți răspunde la aceste întrebări, asta presupune credință din partea dtale, că aceste concepte reprezinntă realități, și că aceste realități ar fi lucruri bune de dobândit. Astfel să cauți, să cerctezi, să analizezi dacă vreunul din cei ce cred, a obținut Duhul Sfânr de exemplu, și apoi, dacă l=ai găsit, să întrebi pe acela cum l-a obținut.
Ca să poți face aceasta, poți doar într-un context religios. Trebuie să înveți să crezi, de la cei ce cred, și să vezi, cum cred ei, cum acționează ei, ce fac ei, dacă după ce fac ceva, dobândesc ceva. sau nu. Astfel trebuie să îi întrebi și să îi observi pe aceea.
Nu mai continui, ca să nu ajungi să ai impresia că vreau să îmi bat joc de tine. Pentru cine crede acestea toate sunt 100% reale, dar trebuie să le cauți în acea zonă unde ele sunt reale.
Atunci o să constați că cei ce trăiesc aceste realități, trăiesc în lumea mai largă, mai extinsă a celor care cred, plus cei ce nu cred, acea lume în care, ca să îl citez pe Isus, ploaia cade la fel ( și îi udă, sau îi inundă) la fel și pe credincioși și pe necredincioși.
Nu mai continui, căci nu vreau să îți zdruncin sau contest credința dtale,

| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie neapărat să te duci la biserică și nici să studiezi Noul Testament, ci să ai credință în Iisus. Poți să intri in împărăția lui Dumnezeu făcând fapte bune, materializând gânduri bune. Aceasta este părerea mea.

| milan9 a răspuns:

Nu studiul bibliei te va feri de "erezii si invataturi gresite". Toate miile de secte exact pe aceasta cale au aparut, a "studiului biblic" in afara Bisericii. A Biserici lasate de Dumnezeu Fiul si nu infiintate de vreun eretic sau altul, Smith, Miller, White, Russel, etc...
Acesta este unul din scopurile Bisericii -pastrarea si transmiterea neschimbata a invataturii apostolice.

| milan9 a răspuns:

Pentru_ mantuire ai nevoie in primul rand SA NU DEVIIERETIC, sa nu parasesti Biserica: "pastrati Biserica lui Dumnezeu in care Duhul Sfant va pus pe voi episcopi..."
Mantuirea trebuie sa intruneasca mai multe conditii de baza:har, credinta, fapte, bune...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Ioan 3/3-6 Isus ii spune lui Nicodim: "...Adevărat,adevărat îți spun ca daca un om nu se naște din nou nu poate vedea Imparatia lui Dumnezeu.
Nicodim i-a zis:Cum se poate naște un om bătrân? Poate el sa intre a doua oara in pântecele maicii sale,si sa se nască?
Isus i-a răspuns:Adevărat,adevărat îți spun, ca, daca nu se naște cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.
Ce este născut din carne este carne, si ce este născut din Duh, este duh."
Marcu 16/15, 16: "Apoi le-a zis (Isus) Duceti-va in toată lumea, si propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
Cine va crede si se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osandit."
Daca nu crezi pe Isus care vorbește cu Nicodim si cu cei unsprezece înaintea înălțării la cer atunci înseamnă ca nu îți dorești mântuirea.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel323 a răspuns:

Trebuie sa intrebi pe cineva care l-a obtinut.In niciun caz aici pe site.