| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, de ce practicanții religiei Iudaismului se numesc evrei și de unde provine termenul de " evreu "?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Cuvântul evreu (în limba română există și varianta arhaică „ovrei") provine din limba...~

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evrei

| anonimg a răspuns:

Cuvântul "evreu" i se atribuie la început lui Avraam. (Geneza.14:13)
Probabil așa se numea oamenii, populația, tribul din care făcea parte când Dumnezeu i-a spus să iasă din țara lui.

Pentru experiența lui cu Dumnezeu, Avraam este considerat ca tată de către evrei; dar la fel și ca părinte al credincioșilor, al creștinilor.

Israeliți sau evrei sunt aceeași. Israel (fost Iacov) a fost descendentul lui Avraam (nepotul lui Avraam și fiul lui Isaac) din care au luat naștere cele 12 triburi ce alcătuiesc poporul Israel. Astăzi ei nu-și mai cunosc genealogia și seminția din care fac parte. Doar câțiva dintre ei cred că fac parte din seminția lui Levi; leviții sunt cei care în vechime făceau slujbele de la Templu.

La moartea lui Solomon, cele 12 triburi ale lui Israel s-au împărțit între Roboam și Ieroboam. (vezi 1Împărați capitolul 12).
Seminția lui Iuda a rămas credincioasă lui Dumnezeu și a rămas la Ierusalim.
Astfel țara s-a împărțit între Iuda și Israel. De aceea astăzi li se spune poporului Israel și iudei, și evrei, și israeliți. Sunt unii și aceeași.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Se spune ca un idiot poate pune mai multe intrebari decat pot 100 de intelepti sa raspunda.