| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, evreii sunt practicanții Iudaismului așa cum creștinii sunt practicanții Creștinismului și așa cum musulmanii sunt practicanții Islamului?
De unde provine termenul de " Evreu " și termenul de " Iudaism "?
Evreii cred în același Dumnezeu în care cred și creștinii și musulmanii?
Ce cred evreii despre Iisus C / Hristos?
Evreii nu cred deloc în Noul Testament?
Evreii cred doar / numai în Vechiul Testament sau doar în anumite părți din el?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Evreii insemnau de obicei o etnie si o religie. Mai nou, evreii pot sa nu aiba nicio religie. Sau pot deveni chiar crestini (numiti evrei mesianici).

| Magie2525 explică (pentru doctorandus):

Îți mulțumesc mult pentru comentariu dar te rog să răspunzi, mai precis, la întrebările mele, pentru că vreau să mă
lămuresc.

| mODIN a răspuns:

Ai mai multe intrebari aici.
1. Da
2. Tehnic vorbind, 'evreu' se refera la poporul in sine, nu neaparat la religia pe care o urmau (desi in uz practic se poate referi la ambele; 'mozaic' ar fi un termen care sa faca exclusiv referire la religie). 'Iudaism' de la 'Iudea' care se refera la regiunea geografica in Orientul Apropiat.
3. Da si nu. Toate trei religiile au aceeasi origine si multe idei si traditii comune, plus ideea fundamentala ca exista un singur Dumnezeu. Dar modul in care interpreteaza existenta lui este destul de diferit. Uita-te ce diferente sunt doar intre crestinismul ortodox si alte denominatii (precum baptistii sau martorii lui Iehova). Daca i-ai intreba pe toti daca "Dumnezeu" i s-a aratat lui Avraam, o sa zica ca 'da', dar daca pui intrebari legat de natura sau esenta lui Dumnezeu, acolo vor aparea dezbateri.
4. Ei cred despre el ca a fost un profet fals care a pornit o secta derivata din Iudaism care s-a raspandit in toata lumea.
5. Imi amintesc vag ca am citit despre una din denominatiile iudaice care integreaza anumite parti din crestinism in ea, dar vasta majoritate nu cred in Noul Testament.
6. Nu as stii sa-ti raspund foarte in detaliu aici, dar Vechiul Testament (plus alte scripturi din aceeasi zona si perioada) stau la baza textelor sfinte ale evreilor.

| anonimulll12345 a răspuns:

Vechiul testament e in mare parte similar la toate 3 religii
Evreii au doar vechiul testament
Crestinii au in plus Noul Testament
Musulmanii au in plus Coranul