| BăiețașuGaay a întrebat:

Bună Tpu.De pe la aproximativ vârsta de 12 ani îmi plac mai mult băieții decât fetele.Nu am avut nici o relație sexuală cu vreun băiat însă mă tentează să o fac. Uneori ceva îmi spune sa nu o fac (sinecr mă tem de Dumnezeu) dar alteori îmi doresc sa o fac să vad cum este.O alta problemă ar fi că oricat am încercat să îmi placă iar fetele nu pot să schimb asta.Adică nu mă atrage cu nimic.Nu sunt un băiat ciudat, nu dau din mâini si nu mă port ca o femeie.Nu mă machiez sau alte chestii de genu ăsta.Cum credeți că aș putea să ies din prioblema asta?

P.S : Am 19 ani.

Și vă rog nu îmi mutați întrebarea la altă categorie,pentru că expre am pus-o aici, deoarece vreau un răspuns din punct de vedere creștin.

55 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din perspectiva biblica este un pacat. In Sodoma si Gomora pacatul a ajuns la loc de cinste.Din pricina pacatului si a imoralitatii, a rautatii lor, Dumnezeu a nimicit pe Sodoma si Gomora.

| BăiețașuGaay explică (pentru EmaS):

Bine și ce te faci dacă nu poți scăpa de instinctele astea?

| MMihai a răspuns:

Un bărbat normal la cap,
nu vrea relații sexuale,
cu bărbați,
indiferent de apartenența
sau non apartenența,
la o religie sau alta.

| Angel0 a răspuns:

Initial am crezut ca esti troll cu ceva timp liber la dispozitie.
Dar citind in continuare inclin sa cred ca esti sincer.
Sfatul meu.Acepta-te asa cum esti si fii mai indulgent cu tine însuți.

| Dreamer a răspuns:

Nu condamn fenomenul gay, nici cel lesbian...insa nu cred ca mintea mea va intelege vreodata ce se intampla in mintile voastre. Fiecare femela din fiecare specie este special conceputa sa fie pe placul masculului, ba mai mult insasi in adancurile codului genetic se ascunde aceasta atractie pentru genul opus. Cum reusesc unii/unele sa isi revoce acest instinct, aceasta atractie habar n-am. Din pdv religios este pacat si acolo nu pot sa ma pronunt dar chiar si dpdv matematic si stiintific tot este o,, eroare sau o anomalie'' in mintile voastre, pentru ca desi nu realizezi atractia pentru genul feminin inca este acolo adanc de tot.

Gandeste-te ca inca mai este timp daca nu ai facut nimic, poate esti prea pretentios la fete, poate gresesti abordarea. Nu te grabi sa dai cu fundul inainte.

| bobbyjah a răspuns (pentru Dreamer):

Ying si yang. Ying e principul femining,yang cel masculin,si de obicei o femeie este ying si barbatul yang, dar nu mereu.Un mascul, desi are toate trasaturile genetice ale unui mascul, poate sa fie ying si normal e sa fie atras de opusul sau, yang care poate fi un alt mascul.Eu zic sa vezi cu atentie ce ti se intampla cauta caracteristicile ying si yang si gasesti mai multe.Dar sa nu iti negi natura, poate asta e si ceea ce trebuie sa inveti in viata, sa te accepti asa cum esti.

| Dreamer a răspuns (pentru bobbyjah):

Ying si Yang inseamna Bine si Rau si reprezinta echilibrul vietii.

| bobbyjah a răspuns (pentru Dreamer):

poti sa le numesti bine si rau, sau pozitiv si negativ.Dar ying si yang sunt orice forte opuse care se atrag, astfel rezultand exchilibrul.De exemplu, ying e feminin, yang masculin. Ying e introvertit, yang e extrovertit

| Dreamer a răspuns (pentru bobbyjah):

Nu este vorba ca pot sa le numesc, ele chiar asta inseamna...asocierea pe care o faci tu cu femininul si masculinul sunt simple supozitii.

| doctorandus a răspuns:

Episcop de Stockholm este o lesbiana. Cred ca asta spune totul.

| RAY a răspuns:

Nu sunt crestin, stiintific atractia fizica fata de o persoana se masoara in cantitatea de hormoni pe care o ai, tu ai estrogen mai mult si de aia te atrage persoanele de acelasi sex, acuma as vrea sa-mi raspunzi la cateva intrebari dar sincer

daca te uiti la un film porno cu femei ai o atractie fata de ele?
daca te uiti la un film porno cu barbati ai o mai mare atractie?
crezi ca esti gay pentru ca te resping fetele? ai o frustrare? urasti fetele? cum te intelegeti cu mama ta? ai fost abuzat in copilarie de mama? ai fost cu multe fete? ce tip de barbat isi place?

| BăiețașuGaay explică (pentru RAY):

Da mă uit uneori și la filme unde sunt femei, dar nu măa atrage femeia ci bărbatul doar.La filmele numai cu bărbați, bineînțeles că mă atrag mai tare. Dacă sunt sau nu gay cred că cel mai probabil da.Frustrări din punct de vedere material am o grămadă, dar asta e.Nu urăsc fetele, chiar îmi plac foarte mult să le admir, în special pe cele care au grija de imagine, însă din punct de vedere sexual nu mă atrage.Cu maicămea destul de nasol.Nu m-a abuzat.Am fost foarte rar cu fete.Îmi plac bărbatii care nu au grijă de aspectul si igiena lor si care nu se poartă ca și femeile și își dau ochii peste cap.

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

laughing Ultima intrebare e faina rau. Ai grija, pot fi trase concluzii pripite din asta. rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru BăiețașuGaay):

Find foarte rar cu fetele nu poti afirma ca nu te atrag esti de acord cu mine? descrie fizicul barbatului preferat eu asta te-am intrebat

| RAY a răspuns (pentru ErrorFound):

Vreau sa fac o comparatie pshiologica

| RAY a răspuns (pentru BăiețașuGaay):

Faptul ca nu te prea intelegeti cu mama poate inseamna si asta un lucru care te determina sa fi gay, poate nici nu esti constient de asta

| milan9 a răspuns:

Nu te teme, nu eşti gay. Ideea a pornit probabil de la o manifestare a unei afectivităţi orientate greşit.

Evită total să priveşti vreodată astfel de imagini gay, pentru că toate acestea se acumulează în subconştient şi te vor obseda tocmai din cauza grozăviei lor şi a contrastului pe care îl au cu normalitatea!

Interesul sau curiozitatea aceasta necenzurată, imaginile care se vor decanta în subconştient (în cazul fiecăruia din noi poate există imagini pe care nu am fi dorit să le vedem vreodată) îţi vor "bântui" subconştientul, şi în afara unor principii morale sănătoase, omul poate ajunge la cine ştie ce căderi...

| BăiețașuGaay explică (pentru milan9):

Am încercat să evit dar nu pot.Mă atrage să intru pe site-uri de socializare gay și nu pot renunța la asta.Adica oricât încerc săa ma lupt cu asta nu mă pot lăsa.

| milan9 a răspuns:

Nu se naşte absolut nimeni gay! Aceasta este o alegere distructivă cauzată de pierderea reperelor morale şi spirituale! Nu există cazuri gay care să nu implice gravitatea PERVERSITĂŢII şi a PĂCATULUI!

Străduieşte-te să separi lucrurile, să defineşti corect pe de o parte, amiciţia cu ceilalţi băieţi, iar pe de altă parte, admiraţia faţă de frumuseţea şi senzualitatea unei femei.

Învaţă să recunoşti lucrurile care te atrag şi te fac să te îndrăgosteşti de o fată!

| milan9 a răspuns:

Nu este o boală...
Afecţiunile astea deviante (pederastia) nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar) ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări affective denaturate..., imorale!

Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extreme de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că "părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| milan9 a răspuns:

Nu te teme, nu eşti gay. Ideea a pornit probabil de la o manifestare a unei afectivităţi orientate greşit.

Evită total să priveşti vreodată astfel de imagini gay, pentru că toate acestea se acumulează în subconştient şi te vor tulbura tocmai din cauza grozăviei lor şi a contrastului pe care îl au cu normalitatea!

Interesul sau curiozitatea aceasta necenzurată, imaginile care se vor decanta în subconştient (în cazul fiecăruia din noi poate există imagini pe care nu am fi dorit să le vedem vreodată) îţi vor "bântui" subconştientul, şi în afara unor principii morale sănătoase, omul poate ajunge la cine ştie ce căderi...

| milan9 a răspuns:

Nu se naşte absolut nimeni gay! Aceasta este o alegere distructivă cauzată de pierderea reperelor morale şi spirituale! Nu există cazuri gay care să nu implice gravitatea PERVERSITĂŢII şi a PĂCATULUI!

Străduieşte-te să separi lucrurile, să defineşti corect pe de o parte, amiciţia cu ceilalţi băieţi, iar pe de altă parte, admiraţia faţă de frumuseţea şi senzualitatea unei femei.

Învaţă să recunoşti lucrurile care te atrag şi te fac să te îndrăgosteşti de o fată!

| fuzzer a răspuns:

Gandeste-te ca pe viitor vor aparea si consecinte, asa ca relaxeaza-te, controleaza-te.

Nu e ceva normal! TI-ar placea ca toata viata, sa rada oamenii de tine? Si sa fii de rasul lumii?

| BăiețașuGaay explică (pentru fuzzer):

Nu vreau să mă însor cu vreun bărbat.E o nevoie sexuală. Femeile nu mă atrag deloc.

| fuzzer a răspuns (pentru BăiețașuGaay):

Poi fa sa te atraga, ce vezi la barbat?
Nu-mi pot inchipui chestia asta, nici nu vreau. Ce-i in mintea ta, daca ai stii ca nu e corect, atunci a-i raliza lucrul acesta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fuzzer):

Uite diferenta dintre mine si tine, eu incerc sa ajut, iar tu induci frica.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa vad consecintele pe viitor din asa-zisul "ajutor al tau".

Nu gandi pe moment!

Pace!

| anonim_4396 a răspuns (pentru fuzzer):

In primul rand, nu el devina pentru atractia pe care o are asa cum nu sunt eu devina ca sunt heterosexual

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce propui? Sa ramana asa pentru totdeauna?

Nu e o solutie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru fuzzer):

Daca cauza e una psihologica e vindecabil, dar daca e influentat de hormoni e invindecabil

| HueyFreeman a răspuns:

Si care-i de fapt problema? Niciuna, tu incerci sa gasesti rezolvarea la o problema inexistenta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sper ca acest articol să te ajute: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102007051
Cele bune!

| BăiețașuGaay explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu mă intereseaza credința martorilor.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru BăiețașuGaay):

Acolo se prezenta punctul de vedere al Bibliei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, as vrea in primul rand sa iti pun cateva intrebari,te pot ajuta, desi nu sunt crestin, dar vreau sa aflu mai multe ca sa te pot ajuta.
Parinti tai s-au despartit? Ai simtit lipsa afectiva a unei femei din viata ta (exemplu mama, bunica)? Ai fost traumatiza de o femeie (agresat sexual)?
Tatal tau traieste? Te batea cand era mic? Aceste sunt intrebari puse ca sa stabilesc daca, cauza pentru care esti atras de barbati este una psihologica.

| Vi003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, exista un motiv pentru acest gen de atractie, ceva dintr-un trecut mai mult sau mai putin indepartat.

| BăiețașuGaay explică (pentru anonim_4396):

Ok și daca raspunul la unele din întrebările tale este afirmativ, cu ce mă mai ajută pe mine niște teorii care trebuie să le pun în aplicare daca pe mine nu mă atrage să mă apropii mai mult de o fată?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BăiețașuGaay):

Daca esti raspunzi afirmativ, cauza atractie sexuale e una psihologica, asfel ca te-as sfatui sa mergi la psiholog si sa vorbesti despre probleme tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vi003):

Nu, nu chiar totdeauna, in unele cauzri sunt probleme hormonale, astea nefiind vindecabile poate doar daca genetica s-ar dezvolta intra atat de mult incat sa modifice probleme hormonale.Deci e o diferenta intre atractie sexuale pe baze psihologice si cele hormonale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A doua intrebare era adresata in cazul lesbianismuluilaughing adica asta: "Ai simtit lipsa afectiva a unei femei din viata ta (exemplu mama, bunica)?"
Ai simtit lipsa tatalui tau? Ai sau ai avut relatie de prietenie cu el?

| BlackSulphur a răspuns:

... Sa intelegi ca tu crezi ca homosexualitatea este o problema. Interesant. Deci daca crezi ca esti vinovat ca EXISTI, atunci am o veste proasta pentru tine: Religia iti conduce intr-un mod negativ viata.

| Lizzu a răspuns (pentru BlackSulphur):

Asa e, BlackSulphur.
Sunt total de acord.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru BlackSulphur):

Homosexualitatea ESTE o problema.

| BlackSulphur a răspuns (pentru NameoftheCentury):

"Homosexualitatea ESTE o problema. "

Si cum se manifesta aceasta problema/ de ce o consideri o problema?

| NameoftheCentury a răspuns (pentru BlackSulphur):

Poi nu degeaba sunt doua sexe diferite, mie mi se pare scarbos si urat sa vad doi barbati sau doua femei care se pupa. In plus, doi barbati nu pot intretine relatii sexuale in conditii firesti, eu chiar nu ii inteleg pe homosexuali de ce nu le plac femeile.

| BlackSulphur a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Daca tu esti incuiat si nu poti intelege/ accepta o astfel de relatie doar din cauza faptului ca nu-i conform "standardelor" tale, atunci imi pare rau, nu homosexualitatea este o problema, ci societatea si "omul" ca individ in societate. Nu e vina lor ca sunt homosexuali, este vina noastra ca ne invatam generatiile de mici sa fie homofobe si intolerante.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru BlackSulphur):

"Daca tu esti incuiat si nu poti intelege/ accepta o astfel de relatie doar din cauza faptului ca nu-i conform "standardelor" tale" Nu e conform standardelor mele, si nici a naturii. Pur si simplu e nefiresc si urat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru NameoftheCentury):

"Nu e conform standardelor [...] naturii."

Punem pariu?
http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals
Atunci, pot zice ca natura are un bug, o defectiune.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru BlackSulphur):

Poi, te rog sa observi anumite procente yin yang. Natura mai da si rateuri, oamenii find cea mai evoluata specie nu o poti compara cu alte animale subevoluate. Da, natura are o "defectiune" pentru ca nu e perfecta, dar daca animalele nu sunt perfecte macar omul ar trebui sa tinda spre perfectiune, nu sa accepte casatoria intre barbati. Se pare ca facem trei pasi inainte spre perfectiune si unul inapoi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Piei satana.

| Danişor a răspuns:

Ba! da cum sa fi gay ma? nu se poate asa ceva! frate machiar ai incercat sa iti gasesti fata potrivita? vrei sa fi de rasul lumii? ti-ar placea ca toata viata sa rada toti oamenii de tine?

| Lina1993 a răspuns:

Eu pot sa spun ca am o viata fericita,am tot ce imi doresc: o familie mare si fericita, o stare materiala destul de buna, iubesc facultatea pe care o fac, arat bine, am o relatie foarte frumoasa cu prietenul meu de cativa ani,am prieteni,ies oricand sa ma distrez sau plec in calatorii cu gasca.
Asa am fost dintotdeauna. nu mi-a lipsit nimic. Cu toate astea, sunt bisexuala. Adica da, imi plac si fetele la fel de mult precum ma atrag baietii. Nu este ceva ce mi-am impus, nu este ceva ce pot sa controlez, dar eu ma simt fericita asa cum sunt, lumea ma iubeste si ca personalitate sunt o fire deschisa, sociabila, am grija ca prietenilor mei sa le fie mereu bine, imi iubesc enorm familia, fac bine de fiecare data cand pot, ajut animalele, ma implac intr-o gramada de actiuni de voluntariat. eu nu vad nimic gresit in viata mea happy
Si da, s-au "aruncat" pietre in mine. Dar cand tu esti o persoana cu multa incredere in sine si drag de bine si de oameni. ajungi sa nu-i mai auzi pe cei care te blameaza

| sabrina103 a răspuns:

Sunt destui homosexuali care nu arata. Te rog sa retii ca este o mare diferenta intre imi place si a face, inclusiv din punct de vedere psihologic.
Uite o marturie a cuiva care a practicat homosexualitatea. E singura care nu mi s-a parut batjocoritoare.
http://www.youtube.com/watch?v=f1-EG8onM5A

| ToxicG a răspuns:

Nu mi se pare nimic ciudat. Asta este orientarea ta sexuala si nu poti sa o mai schimbi, asa ca nu te condamna. Nimeni nu`ti poate spune de cine sa te indragostesti. Si pana la urma EL te-a facut special. Nu te ascunde si nu`ti fie rusine de cine esti!