| bobolina27 a întrebat:

Deci, exista o super mare problema! Am cunoscut un baiat si ne-am cam indragostit unul de altul si acum am aflat ca el e verisor de gradul 3 cu baiatul mosilor mei. Bunicul lui cu bunicul baiatului mosilor mei sunt frati, deci ei sunt verisori de gradul 3. Eu sunt cumva ruda cu el?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In mod legal, casatoria voastra este permisa (sunteti rude de gradul 6 sau 7, daca am inteles bine).

| doctorandus a răspuns:

Se zice ca toti europenii albi sunt descendentii lui Carol cel Mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea lui adam se... direct fratii. Eu zic ca nu este nici o problema.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

"Gradul 3" ca e vorba din popor, juridic, cred ca obosesc sa calculez increngatura, da presupun ca undeva pe la ruda de gr. 8-9(mi-e lene sa fac schema acu sa vad exact). Legal pana la nivelul 4 ai oprit sa te casatoresti, asta inseamna var de gr. 1 sau var primar, deci stai linistita happy

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Ah, si simplu, esti RUDA cu cineva daca ai un ascendent comun, ca sa stii pe viitor ce inseamna "ruda". Bunici comuni, strabunici comuni, stra stra stra bunici comuni.

| eliancodrut a răspuns:

Este interzisa casatoria intre rude de gradul unu: copii-parinti; rude de gradul 2: bunici-nepoti de fiu si intre frati; rude de gradul 3: unchi(matusi)-nepoti de frati; verisori (de gradul 1) - copiii unchilor sau matusilor. Legea considera incest doar relatiile sexuale intre rude de gradul 1 si 2. Casatoria este interzisa intre rude pana la gradul 4.
N-am inteles de ce aceasta diferenta.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Rude de gradul 4 sunt verii primari.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru eliancodrut):

Pentru ca, asta inseaman incest - sex intre parinti si copii sau intre frati, deci rude de gr 1 sau 2, astfel relatii incestuoase. Motivul pentru care e interzisa casatoria pana la 4, e pentru motive medicale. Astfel legea cuprinde atat lucruri ce tin de moralitate cat si aspecte medicale.

| eliancodrut a răspuns:

Imi cr scuze, dar cred ca am creat o confuzie cu verisorii. Cand am scris in paranteza la verisori "(de gradul 1)" ma refeream la verisori primari.