| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU,doresc să întreb,eu în fiecare seară înainte să mă culc spun o rugăciune (Tatăl nostru) și am observat că mereu cînd incep sa zic rugăciunea casc nu stiu cum se zice la,, a căsca" mai pe românește dar În fine și mi se pare straniu treaba asta

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Cand esti deocheat si iti descanta cineva sau iti zice Tatal Nostru casca de te sperie chiar daca nu este obosit.
Cand cineva te bate la cap cu ceva sau vorbeste a prost, incepi sa casti involuntar.
Si eu casc involuntar la anumite chestii si stiu sa recunosc fenomenul.Si culmea sunt ateu.
Dar sunt unul atent.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă inconștientul tău îți comunică adevărata ta atitudine față de rugăciune. Te plictisești dacă tot repeți ca papagalul.

| marazx6 a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt o persoană credincioasă chiar nu mă plictisesc să mă rog seară de seară

| sadrian46 a răspuns (pentru marazx6):

Căscatul denotă asta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e nimic straniu in corpul tau care da semne ca ii este somn! Zau asa.....ai grija cat de mult te afunzi in religie fiindca e usor sa o iei pe aratura cu astfel de ganduri.

| marazx6 a răspuns (pentru dullcat):

Am căutat și pe net, si nu e doar o coincidență, inainte sa mă rog nu casc deloc si nimici macar nu mie somn dar cand o fac casc brusc, asta se întâmplă în fiecare seară

| dullcat a răspuns (pentru marazx6):

Unde ai cautat mai exac pe net? Pe siteuri cu tot felul de superstitii care nu trebuie luate in serios?

| Xox0 a răspuns:

Poate involuntar ti-ai setat mintea sa se linisteasca dupa rugaciune.

| marazx6 a răspuns (pentru Xox0):

Am citit pe internet că cel rău încearcă să te inpedice din a te ruga si toti din familie mi-au zis asta, eu chiar nu cred în cel rău, și nici măcar nu cred că există efectiv

| EestiSodalane a răspuns:

Cum adica nu stii cum se zice la a căsca pe românește? Tocmai ai zis ce naiba

| marazx6 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Sunt din Moldova și credeam că la căscat se zice la voi in Romîna alt cumva

| EestiSodalane a răspuns (pentru marazx6):

Sper că realizezi că vorbim aceeași limbă