| AlexAL275 a întrebat:

Dumnezeu există? Ce credeți? Vreau să nu mai cred în el, dar nu mi-aș putea imagina viața fără el. Ce rost am mai avea noi, oamenii pe pământ? Dacă ar exista ar trebui să zică măcar ceva, orice, să aud o voce în capul meu, alta în afară de a mea. Până la urmă dacă s-ar dovedi că Dumnezeu nu există pentru mine tot ce cunosc ar păli: dragoste, ambiție, viața.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omule credinta e una cunoasterea e altceva, asta nu inteleg uni, daca ar intelege nici dezbaterile intre teisti vs atei nu ar exista, ce sa se dovedeasca ca nu exista? dovedeste tu ca nu exista, apoi sa ne spui si noua cum ai reusit

Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.

vs

Domeniile științifice se clasifică de-a lungul a două mari dimensiuni:

Experimentul, căutarea unei informații rapid disponibile, versus teorie, dezvoltare de modele care explică ceea ce se observă.
Științele naturale, studiul naturii, versus științele sociale, studiul comportamentului uman și al societății.

dumnezeu este un termen care defineste ceva in limba romana, asa ca numai cauta dovezi ca credinta nu ofera asa ceva

| RAY a răspuns:

Dumnezeu există, iar cercetătorii din diferite domenii au demonstrat asta. Cei care neagă dovezile sunt pur și simplu niste oameni ignoranți aka ateii, iar aceștia o fac fie intenționat sau nu. Dacă pe mine nu mă crezi că cercetătorii din diferite domenii au confirmat asta, fă singur o cercetare amănunțită și ai să tragi o concluzie cu privire la așa ceva, fie că Dumnezeu există, fie că nu. Eu cred că adevărul va ieși la iveală în toată experiența ta pe care o să o acumuleziwinking!

sa vedem si noi cercetatori care au dovedit ca exista dumnezeu

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu există, iar cercetătorii din diferite domenii au demonstrat asta. Cei care neagă dovezile sunt pur și simplu niste oameni ignoranți aka ateii, iar aceștia o fac fie intenționat sau nu. Dacă pe mine nu mă crezi că cercetătorii din diferite domenii au confirmat asta, fă singur o cercetare amănunțită și ai să tragi o concluzie cu privire la așa ceva, fie că Dumnezeu există, fie că nu. Eu cred că adevărul va ieși la iveală în toată experiența ta pe care o să o acumuleziwinking!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da,Dumnezeu exista! Vocea care ne vorbește nu este " a mea" ci vine fie de la Dumnezeu, fie de la Satan. Biblia ne avertizează ca Satan urla ca un leu căutând pe cine sa înghită, daca e cu putință chiar si pe cei aleși. Si Isus a fost ispitit de Satan, dar a ieșit învingător raspunzandu-i cu versete din Biblie. Ca sa faci fata ispitelor te încurajez sa citești Biblia, sa înveți făgăduințele făcute de Dumnezeu celor ce cred in El si vei observa ca Cuvântul lui Dumnezeu este sabia Duhului împotriva uneltirilor diavolului. Efeseni: 6/11-17.

| FreddieM a răspuns:

Omule, tu ai un rost dar crezi, eu am acelasi rost dar nu cred. Ca ateu nu am tipul asta de perplexitati, sunt mult mai avantajat si imi realitatea fara stres inutil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate dovedi că Dumnezeu există sau nu exista pentru că Dumnezeu este o EXPERIENTA proprie, nici nu are cum sa fie dovedit prin cuvinte sau din exterior ul tau, pentru că înainte să știi lumea exterioară trebuie sa te cunoști pe tine insuti. Cum era o vorbă din mitologia greaca "know thyself".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Dumnezeu există. Nu te indoi nicio secundă, ca nu are rost.
Nu, nu trebuie sa-ti zica nimic personal, trebuie sa-L simți.

| Necuvântător a răspuns:

"Dacă ar exista ar trebui să zică măcar ceva, orice, să aud o voce în capul meu, alta în afară de a mea."

De ce să nu îi auzi vocea din burtă?