| albaKiara a întrebat:

Eu locuiesc in Italia si la mine la scoala nu este un singur crestin (in afara de mine)! Stiti cat de frustrant este? Aici la fiecare doua cuvinte astia spun un blestem cu Dumnezeu, Maica Domnului sau Iisus.As vrea sa le spun ceva dar nu as vrea sa stric prietenia cu ele (suntem toate fete in clasa) dar totusi as vrea sa-mi respecte religia.Si aici daca spui ceva frumos despre Dumnezeu spun ca faci pe sfanta si rad de tine mai ales daca spui ca mergi sa te spovedesti! Cum as putea sa-i fac sa imi respecte credintele? Nu vreau sa-i fac sa devina crestini dar macar sa nu blesteme la fiecare doua secunde! Funda.

PS nu sunt un troll. Vreau doar un mic sfat!

25 răspunsuri:
| Tomanecre a răspuns:

Credinta ta este problema ta personala care te priveste in mod direct!
Tot asa cum tu ai voie sa crezi, au si ei voie sa blesteme.
Ei rad de tine pentru ca te considera ramasa in urma cu 500 de ani. Ei stiu ca spovedania este o forma de Autodenunt, si ca este o prostie!
Cand esti considerat prost, nu poti pretinde respectul altora.
Daca vrei sa fi respectata, vezi-ti de credinta ta acasa sau la biserica, si in societate nu o mai fa pe sfanta religioasa ca te mai cred si altceva!

| Al99 a răspuns:

Te intelegeam daca erai in Afganistan, dar nu in Italia.
Aproape toti sunt crestini.

| al3xander a răspuns:

Da asa-i ca astia numai cu injuraturi de lucruri sfinte, nu ai ce sa le faci, si eu la inceput eram frustrat si le mai ziceam sa numai zica dar tot degeaba. oricum lasa ca si romanii nostri injura de sfinti si Dumnezeu insa ce-i drept noi nu avem injuraturi cu Fecioara Maria.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Porco Dio, ma come hai fatto a dimenticare di puttana Eva?

| Tomanecre a răspuns (pentru Al99):

Fooooarte gresit!
In Afganistan te linseaza daca vorbesti urat de Dumnezeu!
Iar Italia este chiar locul in care s-a nascut sarlatania care il are ca personaj pe Hristos, asa ca ei italienii, stiu mai bine ca oricine cat valoreaza sarlatania religioasa si ce valoare era biserica crestina care a comis mai multe crime decat insusi Diavolul, evident daca ar fi un alt Diavol decat este ea insasi!
Sau pentru tine milioanele de crime bestiale comise de aceasta institutie diabolica, sunt cumva dovezi de "iubire crestina"?

| kira30 a răspuns:

Eu iti spun sa le fi pilda colegilor tai prin viata pe care o traiesti. Dumnezeu nu se lasa batjocorit de o mana de tarana.Si sa nu te rusinezi ca esti crestina in fata colegilor tai ca sa nu se rusineze nici Iisus la judecata...

Daca nu te cunosc indeajuns de bine in cat sa stie ca trebuie sa-ti respecte religia atunci nu-ti sunt prieteni. Spune-le asa:"Cum v-ati simti daca cineva v-ar jigni non-stop o persoana din famile (ex. tatal)? Spune-le cum te simti.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor.Fi binecuvantata.

| Buresbista123 a răspuns:

Fii fata buna si incearca sa vezi lumea asa cum e nu cum ai vrea tu...

| Buresbista123 a răspuns (pentru Buresbista123):

Daca ai peste 10 ani atunci e normal sa rada pentru ca ei nu mai cred in Mos Craciun de mult...

| Thunderstruck a răspuns:

E clar troll, Italia e tara majoritar crestina.

| albaKiara explică (pentru мιнαɛℓα36):

Vai a cagare troia! laughing glumesc

| Inferno a răspuns:

Ai descris o adunatura de inapoiati. Acesti oameni nu se opun religiei din considerente logice, ci doar din superficialitate si prostie.
Echivaleaza cu un caine ce te latra pe strada.

| BlackSulphur a răspuns:

Pana si cea mai patrata roata, se invarte ea odata!
Ai noroc ca nu te leaga pe un rug si iti dau foc... :c A, stai, nu mai suntem in vremurile de expansiune si dominatie a crestinismului. My bad! ^^

| OOOLEOOO a răspuns:

Bun venit in lumea mea, sau vechea mea lume...care dupa cateva studi de socializare/manipulare(in sensul bun al cuvantului) s-a schimbat.

Comportamentul celor din jur fata de tine depinde de reactile tale la manifestarile lor.
Astfel actiunile care le recompensam au tendinta sa devina mai frecvente.

In alte cuvinte : Sa recompensam comportamentele care vrem sa se repete
si sa ignoram, NU SA PEDEPSIM comportamentele pe care nu vrem sa se repete.

Recompensa data poate fi si un simplu compliment, partea amuzanta este ca nu toti stiu sa lase complimente care sa para sincere si sa lase o impresie puternica, draguta, atragatoare(etc) despre tine.

Stiai ca exista o tehnica pentru a lasa complimente in tot sensul al cuvantului?

| Mikhtarian a răspuns:

Draga mea,Sfintii au fost martiri,au indurerat batai,scuipaturi si injuraturi, si toate relele posibile.
Daca tu chiar, crezi in Iisus, lasa-i pe ei, tu fi buna, caci asa ne-a invatat Iisus.

| RAY a răspuns:

E clar ca minti in Italia nu se intampla asa ceva find o tara majoritar crestina catolic mai ales cu fecioara maria

| albaKiara explică (pentru RAY):

Locuiesc in Italia de 6 ani.Cred ca cunosc talienii mai bine ca tine.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Ba da. Nu vrei sa stii cum se injura in Italia. Eu nu ma risc sa iti fac o traducere laughing
Oricum, fata nu minte. Se injura tare spurcat si in mod special despre sfinti.

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Ce cauti in tara lor stai in tara ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii baga in seama!
PS: Nu e vina nimanui ca te-ai dus tu in Italia!

| imale a răspuns:

Italienii sunt niste pagani...degeaba il au pe Papa...am locuit in Italia si stiu, italienii nu's deloc crestini, cum zice cineva mai sus.

| NameoftheCentury a răspuns:

Dar chiar te deranjeaza asa tare? Oricum nu ai putea sa faci nimic, asa ca daca nu vrei sa te injure pe tine mai bine nu le zici nimic.

| Al99 a răspuns (pentru Tomanecre):

Cred ca ai nevoie de ajutor specializat.
Du-te si te plimba cu maniile tale anticlericale ca nu despre asta era vorba.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Italia este al doilea centru crestin din lume. De unde ai mai scos-o si pe asta?

| albaKiara explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ba nu! Aici este plin de pagani si druizi care practica magie.Sunt foarte putini crestini! Tu nu ai venit niciodata aici.Sunt aici de patru ani si nu am vazut vreun crestin ca si romanii.Numai batranei care se duc la biserica doar ca sa stee la barfit in parcurile din fata bisericilor.Aici duminica e aproape gol!

| Danaberciu a răspuns:

Daca esti un crestin adevarat, o sa-ti aperi religia pana in panzele albe!