| Mirunikaa02 a întrebat:

funda: care este comportamentul unui crestin in biserica, in familie, la scoala, intre prieteni, in societate...(cu exemple pozitive)

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Trinitas a răspuns:

Un bun crestin nu-si face temele pe Net.

| Wehrmacht a răspuns:

Biserica-barfeste la greu si spune tot ce a vazut si i s-a parut anormal, se inchina din minut in minut si se da mare credincios
Scoala-Injura la greu, face misto de altii si tot ce se poate
Societate-E mai rau decat un animal.

Ce am scris mai sus nu se aplica la toti crestinii.

| anonim4565 a răspuns:

Un adevarat crestin e un exemplu pentru cei din jur si traieste cu frica de Dz.La biserica e nelipsit, caci stii ca niciodata nu e la fel. Toma a lipsit de la biserica in ziua cand Isus s-a prezentat ucenicilor dupa inviere iar toma nu a crezut...in familie trebuie sa isi cinsteasca parintii iubindu-i si respectandu-i intre prieteni :sa dea dovada ca e crestin si daca prieteni nu sunt crestini sa se vada in el ca e diferit ca nu are acelasi vocabular ci unul cum se cuvine in societate la fel ca si cu prietenii caci asa poti aduce oamenii la Dz
noi trebuie sa dam dovada ca suntem copii Lui
Cel mai bun exemplu e Isus, Iosif (in familie si societate ppt ca el a fost un om care si-a iubit parintii si fratii, in societate pentru ca el nu a facut greseala sa fie cu nevasta acelui om in a carui casa a locuit dupa ce a fost vandut si sa stii ca nu a pierdut nimic ca a fost asa...si mai sunt exemple )
Biblia spune totul ea te invata cum sa fii si ea daca o citesti si implinesti iti dezvolta un caracter crestin

| Purec a răspuns (pentru anonim4565):

Dupa ce ai scris tu aici, mai e o regula de aur ca sa fi crestin. Sa fi semianalfabet happy

| anonim4565 a răspuns (pentru Purec):

Bine scuza-ma
oricum mersi ca ai zis semi
laughing

| bibi2001 a răspuns (pentru anonim4565):

Daca erai un crestin bun stiai cum se scrie Iisus nu cum ai scris tu Isus

| Purec a răspuns:

Crestin sau nu, fiecare dintre noi trebuie sa aiba un comportament adecvat. Nu cred ca exista tipologii speciale, cum sa te porti in anumite situatii. Trebuie sa te porti in asa fel incat sa nu deranjezi pe nimeni. Sa ai grija de familia ta, sa inveti, sa mncesti si sa lupti pentru tine si pentru familia ta. Sa ai cuvant, sa stii sa respecti, sa ai onoare si foarte important sa nu lasi sa treaca pe langa tine lucurile importante din viata. Sa nu te uiti in alta parte sau sa te faci ca nu vezi cad cineva are o problema! e simplu nu?

| MasterYoda a răspuns:

Un crestin adevarat isi baga p...lumanarea in biserica, are grija de familie, isi vede de scoala si are grija ce prieteni isi face