| CinevaAnonimă a întrebat:

TPU! In fiecare duminica dupa liturghie noi, copiii, stam la biserica si vorbim cu preotul sau cu o profesoare despre Dumnezeu, biblie, credinta, etc.
Acolo vine si un baiat de vreo 12 ani care este foarte vorbaret. Vorbeste cat sta. Problema insa nu e asta.
Astazi, dupa ce plecasem cu totii de la biserica, ne-am intalnit cu niste Martori ai lui Iehova in fata unei rastigniri. Atunci el a inceput a striga:
- De ce nu va faceti semnul crucii? Iisus S-a rastignit pentru oameni, dar voi...

Si apoi altele si altele.

1)Unul dintre acei Martori l-a intrebat:,, Dar tu crezi ca el a vrut sa se rastigneasca?"
El a tacut. Intrebarea este:Ce ar fi trebuit sa raspunda?
2) Striga, ii ameninta si ii injura pe Martorii lui Iehova, astfel facand un pacat foarte mare deoarece face de rusine ortodoxia( mi se pare ca acest pacat se numeste blasfemie). De multe ori incercam sa-i explicam ca nu face un lucru bun, dar el niciodata nu ne asculta. Ce am mai putea face?

35 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Ca fapt divers, Biblia nu vorbeşte despre "Biblie", dar în schimb vorbeşte despre "TRADIŢIA ORALĂ", despre cuv. PREDANIE! Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisă (urma să se scrie în decursul primului secol, şi să se unifice în cel imediat următor…)

Sf. Predanie (Tradiţie) A ADUNAT, a explicat şi a apărat SCRIPTURA prin scrierile sale vechi de 2000 de ani aparţinând primilor episcopi ai Bisericii.

Dacă cineva nu recunoaşte "Tradiţia orală" care a circulat în Biserica primelor trei secole, atunci nu poate să respecte nici Scriptura – apărută în această Tradiţie a primelor trei secole ale Bisericii… thinking

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:
- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

| CosminCD a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o vorba care zice ca daca vii cu argumentele tale si eu vin cu ale mele si incercam sa le bagam pe gat unul altuia, atunci si tu si eu vom pleca acasa cu argumentele personale, fara sa ne gandim la ceea ce a spus celalalt.
Dumnezeul meu nu a fost „inventat" nici acum 2000 de ani, nici acum 6000 de ani. Dumnezeul meu este din vesnicie. „Legendele Olimpului" le-am citit cand aveam vreo 12 ani si mi-am dat seama ca sunt doar povesti. Scoate lucrurile astea din cap...sunt pentru copii. Fii un om matur, citeste Biblia si ghideaza-te dupa ea. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminCD):

Tu crezi ca a te ghida dupa biblie este un lucru intelept si matur?
Ce ai vrea sa invat de acolo? Cum sa-mi omor rudele? Cum sa ma contrazic singur in nenumarate randuri? Cum sa dau in cap cuiva pentru cea mai mica greseala? Cum sa accept niste lucruri absurde fara sa-mi pun vreo indoiala?
In fond, biblia asta promoveaza. Si din nou intreb, tu chiar crezi ca este macar normal sau matur sa te ghidezi dupa asemenea "valori"?
Mai matur este sa incepi sa cercetezi si tu basmele scrise in biblie, si dupa sa tragi niste concluzii, nu sa crezi orbeste tot ce scrie in ea.

| CosminCD a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem sa discutam despre alte domenii care, posibil, sa imi dai anumite argumente, si sa-ti dau dreptate. In alte domenii, in care nu sunt sigur pentru ca nu am cercetat, imi poti oferi tu argumente si raspunsuri. Dar e imposibil sa imi spui ca sunt basme, absurditati sau alte lucruri de felul acesta in Scriptura. Nu poti sa combati un om cu licenta si master pe domeniul Biblie cu lucruri de astea. Citeste Biblia, studiaz-o, vezi daca acolo vorbeste de mantuire si de iubirea Mantuitorului si gaseste cu cale daca acolo sunt basme sau nu.