| razvan2611 a întrebat:

ma adresez in special celor care au habar de religie si mai ales de credinta ortodoxa si de randuielile bisericii ortodoxe, va rog sa imi spuneti ceva pricesne, cantari care s-ar canta la inmormantare, celui mai bun raspuns dau FUNDA, iar celor care nu stiu le sugerez sa nu dea raspunsuri stupide.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pricesne nu sunt, dar se poate canta cu sfintii odihneste, doamne miluieste se mai pot cata stihurile de la inceputul parastasului(in aghiazmatar), mai poti pune si mare vietii trecand-o si multe alte stihuri/stihiri din aghiazmatar.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va canta popa ceia ce trebuie.eu gandesc ca la privegi se pot asculta psalmi inregistrati pe la manastiri.sant niste cantari linistitoare si inaltatoare sufleteste.si cred ca sant potrivite. uite de pilda psalmul 8 cantat la manastirea Putna.

| Silviuloan a răspuns:

Pai vezi in cartile tongueanihida, Aghiazmatar, Molitfelnic slujba/randuiala inmormantarii.
Despre cantari sunt multe Binecuvantarile Invierii pentru morti... mai multe

| alex310 a răspuns:

Binecuvantarile in mormantarii!
"Ceata sfiintilor, a aflat izvorul vietii..."