| lorypoly a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie niste idei, site-uri despre spirite, fiindca ma trage partea asta supranaturala. Fara jigniri, caci fiecare crede in ce vrea
Ms anticipat
cel mai bun raspuns primeste funda

13 răspunsuri:
| Al99 a răspuns:

Spiritele te pot ajuta doar la inceput de drum.
Problema consta in faptul ca unele sunt chiar mai involuate decat noi.

| Esperança a răspuns:

"fiecare crede in ce vrea"... asa este dar asta nu inseamna ca scapi de judecata!

| Miauti a răspuns:

Partea supranaturala sau spiritismul? care dintre ele se ocupa de spirite?

| lorypoly explică (pentru Miauti):

Amandoua

| Exilee a răspuns:

Nu exista fantome/spiridusi/zane/strigoi/zombie.

''ma atrage partea supranaturala''.
Este rau.

Vezi Deuteronomul cap 18 versetele 10-12.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/ o sa gasesti si despre acest subiect.
Lumina Invierii lui Hristos sa iti lumineze calea.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Nu este rau.
Daca exista ceva dincolo atunci el se cere descoperit si analizat pe cat e posibil.
Nu e pacat sa fim curiosi si dezlegati la ochi si minte.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

"Homo nosce te ipsum"
Omul sa se cunoasca pe sine (Material si spiritual)... Scopul omului pe pamant este sa invete, sa descopere, sa cerceteze, in cele din urma sa aplice. Este chiar foarte bine sa cercetam toate lucrurile din acest univers! Eventual, daca exista, si dincolo de el. Altfel ne irosim viata!
Pe plan stiintific suntem, parerea mea, evoluati. Chiar destul de mult. De ce nu si pe plan spiritual? Si nu, biserica si crestinismul (+ Mai toate religiile) nu ajuta la o astfel de dezvoltare. Doar o inhiba si altereaza!

| reihiuke a răspuns:

Cati ani ai? Ai mai citit ceva inainte sau e prima data?

| KoropYulyan a răspuns:

Pai nu te jignesc si nu vreau s-o fac dar nu mai crede tot ce auzi ca corpul dupa ce moare nu se mai intoarce si nici nu este o viata dincolo dupa mien S.F!

| lorypoly explică (pentru KoropYulyan):

Sa stii ca eu sunt o persoana realista si n-as crede daca na-s fi vazut cu propii mei ochi

| Miauti a răspuns (pentru lorypoly):

Sau amantrei supranatural, paranormal, spiritism... pai in primul rand nu poti sa te axiezi pe x ramuri tr sa alegi o singura ramura si de acolo te extizi.

supranaturalul este asamblul tuturor care da peste cap fortele si legiile naturii
paranormal este fenomenele rare care insa nu sant in contradictie cu legile naturii.
spiritismul se ocupa de spirite (chiar si era medievala calugarii bisericii studia aceasta "stiinta") si nu numai aici ar tr sa intre si demonologia.

| lorypoly explică (pentru Miauti):

Pai eu ma refeream la spiritism, ceva de genu