| VladMaxim a întrebat:

BUNA TPU : Spune-timi si mie cum se intra la SEMINARUL TEOLOGIC : CLUJ, ARAD, IASI sau SIBIU?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Bănuiesc că pe ușă, că nu vei vrea să intri pe fereastră!

| MMihai a răspuns:

PROFIL TEOLOGIC
SPECIALIZAREA TEOLOGIE ORTODOXĂ
SPECIALIZAREA PATRIMONIU CULTURAL
http://www.seminarortodoxbucuresti.ro/admitere_2013.html
La seminariile teologice ortodoxe, cursuri de zi, se pot inscrie absolventi de gimnaziu care au media generala de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a minimum 7, 00 si media la purtare in clasele a V-a - a VIII-a minimum 9.00.
La solicitarea conducerii cultului ortodox, pot fi admisi la seminariile teologice liceale ortodoxe, cursuri de zi, pe locurile ramase libere, si vietuitori din manastiri, absolventi de gimnaziu, care au depasit varsta de 18 ani.
Inscrierile se fac la unitatile scolare respective. Dosarul de inscriere va cuprinde:
certificat de botez (ortodox)- copie legalizata;
fisa medicala - (click pentru download)
fisa medicala a copilului de la 0-14 ani de la medicul de familie (copie simpla);
fisa de inscriere, in original, eliberata de unitatea de invatamant gimnazial;
recomandarea Consiliului parohial;
binecuvantarea Chiriarhului locului*;
certificat de nastere / CI (copie);
Vizita medicala este obligatorie si eliminatorie.*
Probele de aptitudini pentru profilul teologic, specializarea teologie ortodoxa sunt:
PROBA ORALA

a) verificarea dictiei prin :
- rostirea uneia din rugaciunile:
Imparate ceresc, Preasfanta Treime, Tatal nostru,
Psalmul 50, Crezul, Cuvine-se cu adevarat, Aparatoare Doamna;
b) verificarea aptitudinilor muzicale prin :
intonarea uneia dintre urmatoarele cantari bisericesti: Sfinte Dumnezeule; Cu noi este Dumnezeu; Doamne al puterilor; Troparul Invierii; Tatal nostru; Troparul Rusaliilor; Fie numele Domnului binecuvantat; Binecuvantat esti Hristoase Dumnezeul nostru; Colinde cu continut religios;
intonarea unui cantec patriotic (Desteapta-te romane; Limba noastra - Al. Cristea; Tara Mea - D. G. Chiriac; Imnul eroilor - I. Bratianu; Pui de lei - I. Bratianu)
verificarea auzului muzical prin luarea tonului dupa pian si prin intonarea gamei Do major, a arpegiului si a unor sunete din gama,
verificarea simtului ritmic.
Note: Pentru examenul la proba muzicala nu se vor verifica notiunile teoretice.
PROBA SCRISA

Proba scrisa consta intr-o lucrare scrisa, cu durata de doua ore, la Religie. Subiectele pentru proba scrisa se elaboreaza din programa scolara de religie, clasele a
VII-a - a VIII-a.
Probele de aptitudini pentru profilul teologic sunt
urmatoarele:
a) proba scrisa de verificare a cunostintelor religioase;
b) proba practica pentru testarea aptitudinilor in perceperea formelor, desen dupa natura;
c) proba practica pentru testarea aptitudinilor la exprimare cromatica in compozitie. Continuturile pentru cele doua probe practice de verificare a aptitudinilor artistice sunt cele din programa scolara de educatie plastica pentru gimnaziu, iar continuturile pentru proba scrisa la Religie vor fi aceleasi ca si cele pentru profilul teologic, specializarea teologie ortodoxa.
Continuturile pentru proba scrisa de verificare a cunostintelor religioase sunt:
Continuturi clasa a VII-a
Continuturi clasa a VIII-a
Dumnezeu se descopera oamenilor. Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie
Crearea lumii
Hristos, Lumina lumii: Vindecarea orbului din nastere
Rugaciunea in viata crestinului
Sfanta Liturghie - intalnirea cu Hristos
Legea cea noua - Fericirile
Crezul - sinteza invataturii de credinta.
Pilda semanatorului - primire si implinire a cuvantului lui Dumnezeu
Biserica, locas de inchinare
Rabdare si incredere in Dumnezeu - Dreptul Iov
NOTE:
Conducerea seminarului propune componenta comisiei de examen, care este aprobata de inspectoratul scolar.
Pana la sfarsitul timpului de elaborare a fiecarei lucrarii scrise, comisia afiseaza baremul de evaluare si notare.
Proba orala este apreciata cu calificativul admis sau respins. Candidatii de la specializarea teologie ortodoxa, care la proba orala obtin calificativul respins, nu mai sustin proba scrisa si sunt declarati respinsi la probele de aptitudini. Probele scrise si cele practice sunt evaluate cu note de la 1 la 10. Nota minima de admitere la fiecare proba este 6.00.
Nota finala la probele de aptitudini, la specializarea teologie ortodoxa, este nota obtinuta la proba scrisa. Nota finala la probele de aptitudini, la specializarea patrimoniu cultural, se calculeaza ca medie aritmetica, cu doua zecimale, fara rotunjire, din notele obtinute la cele trei probe de mai sus.
Media finala de admitere se calculeaza conform Metodologiei de organizare si desfasurare a admiterii in invatamantul liceal de stat
La medii egale, departajarea candidatilor se va face conform criteriilor prevazute in metodologia de admitere. Daca egalitatea persista dupa aplicarea criteriilor de departajare prevazute in metodologia de admitere, departajarea candidatilor de la specializarea patrimoniu cultural se va face dupa nota obtinuta la lucrarea scrisa din cadrul probelor de aptitudini.
La probele orale si practice nu se admit contestatii. La proba scrisa se admit contestatii. Reevaluarea lucrarilor ale caror rezultate au fost contestate si afisarea rezultatelor finale se desfasoara in perioada prevazuta in calendarul admiterii.
Candidatilor respinsi la probele de aptitudini li se inapoiaza dosarele si vor fi indrumati sa se inscrie la alte licee.

Ordin nr. 5608/31.08.2012 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal de stat, pentru anul şcolar 2013-2014
Metodologia de organizare si desfasurare si structura probelor de aptitudini pentru admiterea in anul scolar 2011-2012 in liceele vocationale (anexa 3 la Ordinul MECTS nr. 4.802/31.08.2010) (vezi p. 16-17)

Ultima actualizare: 15.11. 2012
http://www.stocluj.ro/
http://www.mitropolia-clujului.ro/Scoli-Teologice/Seminarul-Teologic.html
http://www.admitereliceu.ro/......luj-napoca

Caută-ți singur dacă tot vrei să te faci un parazite de popă!

Ți-am găsit aia de la București, mai departe caută-ți singur, că oricum mi-e scârbă de popi!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E mai greu trebuie sa stii decat la alte licee.

| ManStrong a răspuns:

Pe usa principala e cel mai corect.
Si daca e posibil sa nu intirzii mult.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Se dau probe eliminatorii : De obicei una orala, si una scrisa.
Daca vrei sa dai acolo (trebuie sa te gandesti bine) succes!

| RisenLight a răspuns:

Scrie-mi id-ul tau si iti voi da toate detalile in ceea ce priveste seminarul din Cluj... trimite-mi raspuns cu id-ul tau

| RisenLight a răspuns:

Tot ce au copiat altii de pe site-ul seminarilor nu prea sunt in concordanta cu ceea ce vei fi tu examinat... crede-ma ca iti spun din propria experienta... va fi mult mai usor decat te asteptiwinking

| Zamfirache_Cosmin_1998 a răspuns (pentru RisenLight):

Buna daca nu te superi sunt eu interesat poti sa ma ajuti?

| RisenLight a răspuns (pentru Zamfirache_Cosmin_1998):

Da, te pot ajuta. Am verificat din nou site-ul seminarului teologic din Cluj si eu cred ca te va lamuri mult mai bine ceea ce vei vedea acolo. Acceseaza link-ul acesta https://stocluj.ro/admitere-liceul-ortodox-profil-teologic/). Aici ai toate informatiile de care ai nenevoie. Un sfat pe care ti-l pot da din proprie experienta este ca proba orala desi e eliminatorie nu e asa drastica. O trece toata lumea. Proba scrisa e putin mai serioasa, insa nu te impacienta, nu sunt lucruri absurd de grele care ti se cer la examenul scris. Daca mai ai vreo intrebare legata de acest subiect, nu ezita sa ma contactezi.

| Vlasin_David_1979 a răspuns (pentru RisenLight):

Bună. Eu sunt pe clasa a-8a și urmează sa ma înscriu la seminarul teologic din Cluj. Și încerc sa aflu mai multe informați despre seminar. Și despre examenele etc. Dacă ma poți ajuta cu ceva ți-aș fii foarte recunoscător. Mulțumesc.

| davu a răspuns:

Inscriere la seminarul pe care il alegi si examen din teologie.( asta sigur+ e posibil sa se mai ceara o alta materie, gen limba romana sau ceva de genu)