| miriam18 a întrebat:

Buna TPU sunt de religie penticostala si am si botezul. Problema cea mai mare este ca vorbesc cu un baiat de alta religie si el sa indragostit de mine. Eu iam zis ca nu vreau un baiat alta religie si in cele din urma mia zis ca vrea sa treaca la religia mea. Si voi ce ziceti sa vb cu el sau nu?

19 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Daca va iubiti pe voi mai mult decat iubiti pe celalalt (e logic sa fie asa, dar unii cred in iubire si bla bla bla, deci logic e invers), de ce va mai trebuie relatii?

| suffarstar a răspuns:

Scuza-ma,dar mi se pare absurd si prostesc sa pui religia ca bariera iubirii mai ales ca religia crestina cica ar trebui sa propavaduiasca dragostea. Ce are a face ce crede el cu iubirea? Intr-adevar liderii religioasi sunt atat de cretini incat nu vad ce dezastre fac. Nu e prima data cand vad asa ceva si nu mi se pare normal,religia ar trebui sa uneasca,nu sa puna bariere intre oameni,ca eu am religia corecta,tu nu,tu mergi in iad,eu in rai. Nu invinuiesc cu nimica, te inteleg perfect. Dar asta e un efect al spalarii pe creier, pe care, din pacate il simti si tu. Daca esti convinsa ca te iubeste mai bine il accepti asa cum e. Ti-ar recomanda sa mai citesti si cate ceva si vei descoperi ca lumea e mai larga de cum o descriu fanaticii religiosi, momentan pentru tine e destul de greu sa te decizi.

| Alphawolf a răspuns:

Si de ce nu vrei un baiat din alta religie, e defect, are raie, sau pentru ca nu stie sa vorbeasca in "limbi"?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu e corect sa-l manipulezi asa. Diferentele dintre voi sunt oricum mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este iubire.
Este tot ce conteaza.
Cand ajungi la judecata nu te intreaba nimeni ce religie ai avut.

| MskDesign a răspuns:

Nu pot sa cred ca puneti religia ca o bariera inaintea iubirii.Ce farmec are religia in relatia voastra de iubire? De asta sustin ca cei religiosi, indiferent de cultul apartenent, sunteti atat de intoxicati, incat nici nu va dati seama ca religia este un DROG.

| Jardelin a răspuns:

Dar de ce nu înghiți oamenii din alte religii? Ce are dacă e ortodox? Vorba lui Alphawolf, are râie, sau e rău ca nu știe sa bolboroseacă asemenea vouă in limbi?

Ai impresia ca penticostalismul vostru e bun? Un penticostal de-al tău trebuie sa-mi dea 1200 lei de 4 luni si ma tot amina si nu-mi raspunde la telefon si cind raspunde minte ca tocmai mi-a virat banii, etc. Un mare PORC! Intr-o zi tuna si fulgera împotriva unui preot din zona care ridicase o troița. Nesimțitul! Are gura mare împotriva crucilor si troitelor, cu cel deranjează? Un rapăn de om si nimic mai mult!

| Gizăz a răspuns:

Dacă ai puţină decenţă, îl vei dispreţui. Aşa îi va trece de tine. Nu merită să stea cu una care gândeşte aşa!

| Mădă0611 a răspuns:

laughing) ce tare e raspunsul lui Jardelin, care mi-a distrus sufletul cand mi-a dat ignore broken heart, plang zi si noapte broken heart Deeeeci, daca esti pocaita, asta insemnand crestina, dar neortodoxa/necatolica, si el e ortodox, ce-are, dom'le? Ortodoxul e om, alege cultul lui. Daca esti ortodoxa si el pocait, bleah, nu iti pune sufletul la bataie, ia-ti un ortodox, pocaitii sunt de-ai diavolului.

| Gizăz a răspuns (pentru Mădă0611):

True, true. CIne n-ascultă porunca asta va primi scrum în cap de la mine!

| ania a răspuns:

Încurajează-l să discute cu cineva pe care tu îl respecți din punct de vedere spiritual și vezi și părerea acelei persoane despre credința băiatului. Credința nu înseamnă figurare într-un registru ci o relație de iubire cu Mântuitorul cel viu.Sora mea geamănă are o prietenă care e penticostală și s-a căsătorit cu un ortodox deși familia a fost foarte impotrivă, apoi au avut două fetițe superbe apoi el s-a îndrăgotit de altcineva, a divorțat și s-a recăsătorit. Fetițele îi pun mîna la gură nepoatei mele dacă aduce cumv vorba de tatăl lor.Credința lui ortodoxă, era una teoretică nu avea legătura cu fidelitatea în căsătorie.
Fiica unor cunoștințe, tot penticostală a fost invitată în oraș de un tip nereligos cred, ea a refuzat și a spus că nu vrea să discute decît cu un băiat credincios.El a spus că vrea să meargă la biserica ei ca să înțeleagă credința ei.A mers și a discutat cu liderii de acolo. Apoi i-a spus fetei că a înțeles că relația cu Dumnezeu e mai importantă decât relația cu sexul opus sau relația de căsătorie și vrea să se roage și să decidă ve face cu viața lui, independent de ea. Pe urmă s-a botezat și s-au căsătorit și sunt fericiți de mulți ani.
E foarte important ca în căsătorie să ai aceleași principii și valori, ca ambii parteneri să-și fi dăruit viața lui Hristos. Dacă Dumnezeu nu e lianul principal, sentimentele vin și trec, hormonii fac tumbe, nu ai nici o garanție pentru o familie fericită în care să existe fidelitate și încredere.

| KhludCiprian a răspuns:

Ca cineva ce face parte dintr-o casatorie mixta, pot sa zic ca nu o sa apara nici o problema prin faptul ca NU tineti cont de religia fiecaruia.

Cu atat mai mult cu cat acel baiat probabil e de aceeasi religie cu tine (adica e crestin ortodox, religia fiind crestina).

Personal nu-mi amintesc ca atunci cand a fost orice diferenta sa fie justificata de religie. Propaganda pastorului nu e motiv sa va faceti probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic : "Saracii de voi. Oameni asa incuiati..." Cum ma frate sa va desparta religie care are atata jeg pe ea si a tot adunat in istorie, asta daca stii istorie. Si in cazul tau si in a lui. CUM?

| Metalheadforever666 a răspuns:

Daca va iubiti mult si nu vreti sa stea nimic in calea voastra, de ce lasati religia sa stea in calea fericirii voastre?

| mlydAk a răspuns:

Eu sunt de 1 an cu iubitul meu de religie penticostala si eu sunt de religie ortodoxa.s-au schimbat multe in viata mea, dar si in a lui de cand suntem impreuna, dar ne iubim si suntem fericiti asa ca merita sa incerci...eu cred ca relatia mea va dura toata viata chiar ne iubim..nuuu conteaza religia!

| AnotherNimrod a răspuns:

*Inca cineva cu problema asta...* Asculta, inteleg ca la unele religii sunt unele reguli in privinta religiei partenerului, dar pe bune, chiar o sa te lasi condusa de ele? Iubirea e iubire, cel mai frumos sentiment si este destul de rar. Esti constienta ca baiatul asta vrea sa treaca la alta religie PENTRU TINE? Si nu e chiar asa usor pentru el sa faca asta sa stii. Eu in locul tau, n-as mai fi asa indecisa si rece fiindca baiatul poate chiar merita sa fie iubit inapoi. In niciun caz sa fie ranit de o persoana care pune inaintea lui nu stiu ce religie. Iubirea adevarata e greu da gasit, dar de multe ori, oamenii o ignora din diferite motive-majoritatea egosite- sau n-o sesizeaza la timp sau deloc.
Gandeste-te si la el. Nu il pune sa treaca la religia ta, exista iubire si intre persoane de religie diferitawinking

| miriam18 explică (pentru Jardelin):

Ascuta nu toti penticostalii sunt la fel uni sunt mai buni alti mai rai.Tu nu trebuie sa te pui sa injuri toti penticostalii pentru unu care nu isi respecta religia. Ar trebuii fiecare sa isi vada de lungul nasului. Nu inseamna ca daca suntem penticostali trebuie sa ne faca toata lumea fanatici. Vedeti-va de treaba voastra ca eu nu am scris nimic de religia voastra scarboasa

| Jardelin a răspuns (pentru miriam18):

Poate nu toti penticostalii sint rai. De fapt sint sigur ca sint printre voi si oameni buni. Dar nu stiu cu se face ca exact astazi am fost dezamagit inca o data (pentru a cita oara?) de un alt penticostal de-al vostru. Am avut cu el o intelegere in urma cu doua luni, iar astazi s-a intors la 180 de grade. I-am spus: "Prietene, noi am facut o intelegere si am stabilit intr-un fel, acum de ce te-ai rasucit si nu mai vrei asa?" "Da, asa e, dar acum nu vreau asa pentru ca nu imi mai convine!" "Ok, si onoarea ta si cuvintul tau unde e?"

Tot o penticostala de-a ta, de data asta de aici de pe TPU, care nu mai poate de grija mea s-a gindit tot astazi sa ma atace, sa ma jigneasca si sa spuna prostii despre mine! Repet, nu renunt sa cred ca intre voi sint si oameni buni, dar nu stiu cum se face ca am avut si am in continuare o multime de dezamagiri si experiente negative cu oameni care sint de religie penticostala.

Referitor la religia mea scirboasa, iti reamintesc ca pina sa apareti voi ca secta in urma cu 130 de ani si alte mii de secte asemenea voua, aceasta religie scirboasa a fost pastratoarea timp de 1.500 de ani a crestinismului si a Bibliei in forma actuala de pe care si voi cititi. Putin mai mult respect din partea ta pentru aceasta credinta nu ar strica. Oricit de multe baliverne v-ar spune pastorii vostrii la acele spectacole mistico-delirante numite adunari, nu uita ca judecata finala apartine Domnului si s-ar putea ca o batrina care se roaga smerita in fata unei icoane sa-i fie mai placuta Domnului Hristos decit o baticoasa tifnoasa, parfumata si aroganta care umbla cu un Golf 6.

Apropo, i-ai spus acelui baiat cu care vorbesti ca are o religie scirboasa?

| miriam18 explică (pentru Jardelin):

El nu are o religie scarboasa el e catolic si e mai bun decat voi de o mie de ori