| Editzelu a întrebat:

Un om care s-a tatuat mai are dreptul sa se calugareasca sau sa se faca preot?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu scrie in biblie ca e pacat sa ai tatuaj

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru RAY):

De fapt scrie, cauta in vechiul testament, se spune clar ca nu ai voie sa iti faci semne pe piele.

| RAY a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Da versetul unde scrie ca nu ai voie tatuaje

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru RAY):

Leviticul - cartea a treia a lui Moise 19/28. Pentru morţi să nu vă faceţi tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceţi pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

| RAY a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Unde apare cuvantul tatuaj acolo?

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru RAY):

Esti troll? pai asta inseamna tatuaj, nu se face tatuajul prin inpunsaturi de ace la mare viteza, cei care isi fac tatuaje considera ca vor sa fie ei mai frumosi decat i-a lasat Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Daca scoti din context biblia eu ce sa iti fac, citeste biblia si vei afla ce inseamna semne

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru RAY):

Cred ca esti ceva sectar sau eretic, deoarece acolo se vorbeste clar de tatuaje.

| RAY a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Eu sunt ateu dar nu blasfemez carti de adormit copii, trebuie pastrat asa cum este

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru RAY):

Biblia este carte de adormit copii? xd ateu tipic irational si imoral.

| RAY a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Acelasi lucru spui si tu despre coran, eu macar nu jignesc omul ca nu crede in ceea ce cred eu

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ți-ai ales numele greșit.
Trebuia YAD nu RAY.
rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

In fapt am aflat ca am tipul asta de personalitate https://www.16personalities.com/......itate-entp

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

UNUL de l-ai premiat (ray) spune: "Nu scrie in biblie ca e pacat sa ai tatuaj"
BA SCRIE sa NU TE TATUEZI, se vede ca nu ati citit Biblia dar faceti comentarii.
Privind intrebarea, daca ti-ai facut ANTERIOR un tatuaj dar vrei apoi sa devi preot NU ESTE NICI o problema dar dupa nu mai ai voie, este PACAT.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce ii face control ca la armata?

| Celcestietot a răspuns:

Poate daca este eliminat tatuajul... poate. Poate daca iti va parea foart rau pentru ce ai facut, Dumnezeu da dreptul la a doua sansa. Uite aici ceva informativ :
,, 19. Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?
20. Căci aţi fost cumpăraţi cu preţ! Slăviţi, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel - Capitolul 6 ''

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu scrie in biblie ca e pacat sa ai tatuaj dar daca ai comis o crima s-au ai luat parte la un jaf pe camera de filmat s-au cei care te cunos le vor spune celor de la politie ca esti insemnat avand un tatuaj pe o anumita zona a corpului fie pe fata, gat, brate, picior etc. ai mare grija pe unde umbli si ce faci ca Diavolul de abia asteapta sa gresim.

| Mircea08 a răspuns:

Un crestin adevarat nu isi va face tatuaj. Daca cineva a avut un tatuaj, si abia dupa aceea a devanit crestin, atunci tatuajul nu mai conteaza deoarece atunci cand se pocaieste si se boteaza i se sterg toate pacatele :
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
Crestinii au mare preot pe Iisus :
Şi având mare preot peste casa lui Dumnezeu,
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel – 10/21)
"Iar Hristos a fost credincios ca Fiu peste casa Sa. Şi casa Lui suntem noi, numai dacă ţinem până la sfârşit cu neclintire, îndrăzneala mărturisirii şi lauda nădejdii noastre."
(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 3/6)
"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)
E usor sa ne dam seama cine este pastorul platit, care de fapt nu e pastor, ale caror oi nu sunt ale lui, sau mai bine zis cine e preotul platit care nu e preot, care are ca enoriasi crestinii si care nu sunt ai lui, ci ai lui Iisus.

| stefan1993ful a răspuns:

Dacă ai un dragon ce coada ii in jurul gâtului ..te.ai ars...Nu mai poți

| Annddreii23 a răspuns:

Da, poate! Asa cum poate si un desfranat, si un pacatos sa se calugareasca. Daca ii pare rau pentru acel tatuaj, poate merge la manastire linistit, in relatie cu parerea duhovnicului si cu staretul manastirii unde merge. Dumnezeu nu constrange si nu condamna pe nimeni, decat daca se condamna el singur. Pocainta este foarte mare, si are mare trecere la Dumnezeu. Asadar, omul care vine cu pocainta, poate sa aiba tatuaje si pe fata, tot il va primi Hristos.
Exemplul cel mai bun in acest sens este viata Sfantului Moise Arapaul. Citeste macar dupa net:
https://doxologia.ro/viata-sfant/viata-sfantului-cuvios-moise-etiopianul