| Rebecagiureaa a întrebat:

Bună ziua! Am și eu o întrebare despre religii... Am o prietenă care este de religie penticostală și îmi doresc să știu dacă ei cred în viața după moarte.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu o intrebi pe ea?

| darrio2007 a răspuns:

Ti-e frica?

| ania a răspuns:

Da cred.

| RAY a răspuns:

Toți creștini cred

| Violleta2022 a răspuns:

Pai asta intreaba pe prietena ta, nu pe noi, ca noi nu avem penticostali pe aici.

| Mayhem666 a răspuns:

Pai si de ce nu o intrebi direct pe ea? Ca sunt sanse ca daca religia respectiva crede, ea sa nu creada personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ei cred.

| bookofknowledge a răspuns:

Penticostali sunt cam acelasi lucru cu baptistii, cu mici diferente, https://ro.weblogographic.com/......tal-319700
care le poti vedea aici. Sunt religiile care se inteleg cel mai bine, si cel mai des merg unii la alti in vizita, si fac si schimburi deoarece predicile si invatatura e aceeasi.
Penticostalii cred in viata dupa moarte, pentru penticostali si Baptisti, biblia se invata de mici, la biserica este si o scoala duminicala pentru copii, unde explica specific lor, toata biblia, ei citesc in continuu biblia. Ei iau biblia literal, Daca scrie in biblie ca universul a fost facut in cateva mii de ani(totul e motamo, nu exista interpretari), daca ii spui ca versetul cu nu ti faci chip cioplit, penticostalul si baptistul ingelege fara idoli, dar uni ca sa nu supere zic eu inteleg fara idoli, dar am auzit si despre asta, si despre asta, pana la urma exista detalii care afecteaza intrarea in vesnicie, si detalii care nu afecteaza, si mai mult se vorbesc pentru a intelege ce a insemnat acel cuvant in biblie.
Pe deasupra Penticostalii si Baptistii citesc din editura Cornilescu, poti cauta si online, daca vrei.
Insa pe scurt da, sunt crestini, credinta e aceeasi, diferenta este ca, fata de ortodoxie, nu crede ca trebuie sa spuna la pastor/preot pentru a fi iertata, nu exista inchinrea la sfinti, nu exista alt mislocitor in afara de Isus(multi o considera pe Maria), Maria Magdalena a fost o...(nu pot sa pun cuvantul ca nu ma lasa TPU(e un cuvant care nu ma lasa la aceasta categorie, dar cauta dupa nume ce era)) salvata dupa ce a vorbit cu Isus si atat pentru Baptistiti si Penticostali, icoanele sunt idoli(alta diferenta a ceea ce vede baptistul si penticostalul fata de ortodox si catolix).

| IarsiIar a răspuns:

De ce nu o intrebi pe ea?

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Da, majoritatea credințelor penticostale au înțelegerea că există o viață după moarte. Ei cred că după moarte, sufletul uman trece într-o lume spirituală în care se va întâlni cu Dumnezeu și va fi judecat pentru faptele sale din viața de pe pământ. Persoanele care au acceptat Isus Hristos ca salvator personal vor fi salvate și vor merge în rai, iar cele care nu au acceptat vor merge în iad. Aceasta este o înțelegere comună a majorității credințelor penticostale, dar ar trebui să vorbești cu prietena ta penticostală pentru a afla ce crede ea în mod specific.

| Gugustelut a răspuns:

N-ai tu treaba... mergi cu Domnul ca-i bine.

| MEugen a răspuns:

Ca sa ce?

| Pavel_Razvan_1976 a răspuns:

În religia penticostală, credința în viața după moarte este puternică și se bazează pe credința în învierea lui Isus Hristos. Penticostalii cred că, după moarte, sufletele oamenilor merg în rai sau iad, în funcție de felul în care au trăit viața pe pământ. Cei care l-au acceptat pe Isus Hristos ca Mântuitorul lor și au trăit în conformitate cu învățăturile lui vor merge în rai, în timp ce cei care au refuzat să-l accepte pe Isus ca Mântuitor vor merge în iad. În plus, penticostalii cred în învierea trupurilor în ziua judecății finale, când cei care l-au acceptat pe Isus vor primi trupuri noi și vor trăi pentru totdeauna cu Dumnezeu în rai.