| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea mea este pentru cei de religie romano-catolică.Aș vrea să îmi dați cât mai multe detalii despre religia voastră. Slujbe,rugăciuni, obiceiuri.Eu sunt ortodoxă. Tot ce știu despre catolici este că fac crucea puțin diferit față de ortodocși, și au niște biserici superbe! Deci?big grin

1 răspuns:
| alex0110 a răspuns:

Ce nesimtiti pot fi unii. Uite asa e la noi: Slujbele au un program, de o ora, care se repeta la ora 8:00, 4:00, 6:00. Au intai o citire din biblie, apoi se desprind invataturile timp de circa jumatate de ora, urmand Impartasania, dar inainte trebuie sa te spovedesti, caci altfel faci un mare pacat. Dupa asta, rugaciunea de final si eventuale anunturi. La noi se sta si jos, dar si in picioare, dupa anumiti timpi, de exemplu, atunci cand se face rugaciunea se sta in picioare, cand se asculta citirea se sta jos, iar oricine are loc sa sta jos, cea mai frumoasa liturghie fiind la ora 4. Adevarat, avem si un papa, dar nu face..., cum spune cel de mai sus. El se ocupa de ordinea intregii biserici si face slujbe rar, doar ca atunci cand le face le face de aproximativ o ora si jumatate. Cam atat e de stiut.