| FredericChopin a întrebat:

Buna ziua pentru voi ce n seamna SFINTELE PASTI? Multumesc paste fericit Hristos a inviat!

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Pastele inseamna invierea Mantuitorului Hristos intr-un trup fizic nemuritor, e garantia ca la revenirea Lui noi urmasii Lui vom primi si noi trupuri asemanatoare in care vom petrece eternitatea impreuna cu El si cu Tatal.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iesirea din sclavie a evreilor, asta si reprezinta pastele si iisus a urmat asta, unde scrie sa sarbatorim invierea lui?

| dany1988122 a răspuns (pentru RAY):

Da, si masacrarea copiilor egiptenilor.

| FredericChopin explică (pentru RAY):

Asa e evreii sarbatoareau iesirea poporului EVREU din SCLAVIE inainte tot la aceea data doar ca dupa INVIERE lucrurile s-au schimbat un pic dar au aceiasi semnificatie SALVREA unei natiunuii de fapt a tuturor din sclavie si REDOBANDIREA RAIULUI INCHIS cam atat s-a schimbat Hristos a inviat!

| RAY a răspuns (pentru FredericChopin):

Unde scrie sa sărbătorim pastele? Mai ales material, ar trebui doar spiritual prin rugăciune sau meditație și fapte bune, căci ce folos are credința fără fapte, credința ipocrita, Iisus a spus ca el e în noi toți, deși nu poți iubi pe Iisus dacă îți urăști aproapele

| RAY a răspuns (pentru dany1988122):

Nu era poporul iubit de către yahve, asta având un singur popor, pe evrei, daca ei nu erau asa restricționati cu religia lor, azi exista doar iudaismul ca religie abrhamixa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un respect pentru cei ce sărbătoresc. Cam atât.

| Mayhem666 a răspuns:

O zi in care mananc oua mai mult decat de obicei. Cam atat.
Pastele, alaturi de Craciun, sunt cele mai sangeroase sarbatori, pentru ca se sacrifica o multime de animale inocente si nevinovate. De aia urasc aceste doua sarbatori in special.

| FredericChopin explică (pentru Mayhem666):

Da asa e se sacrifica f multe animale dar daca nu sar consuma sar inmulti arPUTEA face boli precum TIFOS TURBARE asa ca 1 miel de paste CONSUMAT nu nu e mult daca toti OAMENII ar MANCA 1PORC de CRACIUN si 1 MIEL de PAATE si in rest LEGUME nu ar fi mult DELOC adica... Oricum n-ai cum sa lasi atatea animale VII pentru ca 1 pot face boli (le am enumerat mai sus ) si 2 NAI AVEA CE SA LE DAI DE MANCARE asa ca... In fine nu am sa mai fac pe preotul cu toata lumea HRISTOS A INVIAT pate fericit

| Mayhem666 a răspuns (pentru FredericChopin):

Haaa? Se inmultesc pentru ca cei care le cresc le lasa sa se inmulteasca fix pentru scopul de a le omori dupa.
Animalele pot fi castrate, si daca sunt, nu se mai pot inmulti.
Nu e ca si cum nu ar exista solutii pentru a impiedica inmultirea lor. Solutii exista, doar ca oamenii intentionat le lasa sa se inmulteasca ca apoi sa le omoare.

| CostinAlamariu a răspuns:

Învierea lui Hristos

| dany1988122 a răspuns:

Pentru mine personal nimic.