| vlad420 a întrebat:

Buna ziua TPU!

Am 14 ani, si sunt ateu.
Inainte sa imi reprosati ca sunt prea tanar ca sa fiu ateu, ca voi arde in iad, ca n-am dreptate, etc, ganditi in afara "cutii".
Motivul pentru care sunt ateu este un mod de a arata ca nu trebuie sa iti traiesti viata si sa te comporti dupa cum iti zice o fiinta mitica inventata pentru a manipula oamenii in diferite scopuri.
"Cel ce nimic nu cunoaste, acela va crede in orice."
Ziceti-mi voi mie, cine l-a facut pe Dumnezeu? Voi o sa raspundeti ca el a aparut din nimic si s-a nascut singur. Care asta valideaza teoria Big Bang (n-a fost nimic, si dupa a fost o explozie.)
Copii sunt indoctrinati de mici ca vor merge in iad daca nu cred in Dumnezeu.
Sunt in jur de 2 miliarde de crestini pe planeta, restul de 5+miliarde de oameni de pe acest pamant vor ajunge in Iad pentru ca sunt de alta religie?
Fiecare religie spune ca numai Dumnezeul/zeul lor exista, de unde stii ca al tau este cel real?
Si de unde stim cu adevarat ca Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu?
Motivul pentru care voi aveti electricitate, telefoane, calculatoare, este pentru ca unii oameni au scapat de mentalitatea de om ingust (http://www.digi24.ro/......inciosii).
Religia te face sa crezi ca nu este nevoie de schimbare, si ca tot trebuie sa ramana asa.
Daca credeam toti de pe planeta in Dumnezeu, traiam cu tehnologia timpurilor romane.
S-a dovedit ca tarile care nu sunt credincioase au economia, industria si productia mult mai dezvoltata decat cele care sunt religioase. Republica Democrata Congo, este tara in care 100% din populatie crede in Dumnezeu, in acelasi timp este si una din cele mai sarace tari din lume.
Luati exemplu de la Franta si Germania, care au 40-50% populatie crestina, si vedeti ce tari europene sunt, nu ca noi unde scolile si spitalele sunt de ****, iar bisericile si manastirile sunt pline cu aur, unde e mai profitabil sa zici un "doamne milueste" decat sa iti iei un job care ajuta lumea.
Vreau raspunsuri, nu bazaconii de genu "O sa vezi tu ca Dumnezeu exista!", sau "Imi pare rau pentru tine", sau "Ortodoxismul este simbolul Romaniei!".
Dati-mi va rog o dovada ca Dumnezeu exista in afara de biblie.
O zi buna, si daca esti ofensat, poti sa ma injuri cat vrei.

32 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Ei nu pun la socoteala credinta sau nu in Dumnezeu datorita fricii inradacinate ca vor arde in iad.

| Minder a răspuns:

BRAVO CA AI ALES ACEASTA DECIZIE. Eu am 14 ani acum si sunt ateu. Vreau sa fiu liber, sa nu depind de nici o religie. Dupa textul pe care l-ai scris, nu pari de 14 ani unii nici la 20 nu gândesc ca tine. RESPECT