| MrUniverse a întrebat:

Se pare că religia a mai făcut 41 de victime, în Istanbul...

http://www.digi24.ro/......n+Istanbul

Oare când o să scape planeta asta, săraca, de cancerul ăsta numit "religie"?

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic, dar e total gresita conceptia ta. Nu religia a facut 41 de victime, ci niste teroristi. In Coran sunt cateva pasaje interpretabile, dar nu scrie nicaieri ca un bun musulman trebuie sa omoare alti oameni fara motiv. Luptatorii ISIS sau cum s-or numi ei doar au interpretat gresit, intentionat sau nu, ceea ce scrie in Coran. Te invit sa il citesti, poate asa iti vei schimba putin viziunea. Religia nu este nicidecum un cancer pentru omenire, este un lucru benefic, este bine ca oamenii sa aiba speranta in ceva. Ca exista si extremisti, asta este normal, orice padure are si uscaturi, dar nu putem defini o religie precum cea islamica referindu-ne la cativa nebuni care se arunca in aer. Altele sunt valorile pe care le promoveaza.

| MrUniverse explică (pentru AFR81):

Dă-mi 3 exemple de astfel de valori.

| AFR81 a răspuns (pentru MrUniverse):

Iti zic din start ca nu sunt cine stie ce credincios, "pupator de moaste" cum obisnuiesc unii sa spuna, insa am o credinta in suflet. Nu sunt musulman, deci n-as avea de ce sa apar aceasta religie daca ceea ce ar fi promovat ea era gresit. In Coran oamenii sunt indemnati sa faca bine, sa ierte, sa ajute, sa fie cinstiti, sa-si respecte promisiunile, sa tina post, sa se roage, sa nu neindreptateasca pe nimeni, sa-i respecte pe altii indiferent de rasa/religie, sa mearga in pelerinaj si cate si mai cate. Nu scrie nicaieri, negru pe alb: aruncati-va in aer in aeroporturi si omorati cat mai multi oameni cu putinta pentru a va mantui.

| Drimmero a răspuns:

Nu religia a provocat asta, doar simpla prostie! Nu pun si astia o bomba la ei in sat, sa scapam de adevaratul cancer al omenirii!

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu cred ca va scapa vreodata. Din ce in ce apar mai multi atei, fie ei ciutani de 15 ani care cred ca e "misto" sa fii ateu sau oameni care chiar nu cred in basme, dar oamenii religiosi nu vor disparea vreodata. E in natura omului fricos sa creada ca cineva e acolo si il apara, chiar daca oamenii mor din fel si fel de accidente. "Dumnezeu ii apara ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă un om spune "sunt trimisul lui Dumnezeu și am venit să vă salvez" iar restul prostimii îl crede pentru că, e vorba de religie...dar se dovedește a fi un ipocrit, un hoț de doi bani asta înseamnă că includem religia, nu? Nu este cel mai bun exemplu, dar totuși, am încercat.
Religia vine la pachet cu multe. Depinde de individ ce alege să urmeze. Pe preot care și spovedește enoriașele oferindu le și o mică atenție de iubire sau un episcop care nu știe cu ce mașină să mai plece la "muncă" atunci e treaba lor dar vezi tu, există oameni care cred și atât. Nu se duc la biserică, nu fac 14 mii de cruci când trec pe lângă o biserică și nu pupă alte 30 de icoane pentru iertare.
Nu include religia în toate rahaturile ci specifică sursa.