| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna ziua TPU am o intrebare care e putin ciudata dar totodata e vorba de religie. Vreau sa stiu si eu daca :

Arabi Islamicii sunt tot una cu Mulsumanii?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Musulmanii sunt cei de religie islamica.
Arabii, in amrea lor majoritate, sunt musulmani.
Nu am auzit de denumirea arabi islamici ci arabi musulmani(dar mult mai des oamenii folosesc termenii arab si musulman ca pe sinonime, ceea ce nu e corect)

| anonimg a răspuns:

"Islam (ar.:اسلام islam) și musulman (ar.: مسلم muslim) sunt două derivate, primul, nume de acțiune, al doilea, participiu activ, de la verbul أسلم aslama "a se supune", așadar sensul lor fiind de "supunere", respectiv de "supus", subînțelegându-se, față de Dumnezeu."
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Islam

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu.

| Daniel323 a răspuns:

Islamul este o religie iar musulmanul este adeptul islamului.
Practic islamic sau musulman inseamna acelasi lucru.