| DianaRaluca18 a întrebat:

Am auzit ca daca te speli pe cap in ziua de Paste este pacat. E adevarat?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Daca te speli atunci cand este slujba la biserica, atunci poate este pacat, in sensul ca pierzi o sansa de a comunica cu Dumnezeu pentru ceva ce nu are folos dpdv spiritual. Dar este mai bine ca, atunci cand te rogi sau asculti o cantare bisericeasca, sa fii curata, sa te poti concentra la aceste lucruri, nu la faptul ca te manca capul.
Pacatul este lipsa de respect pentru cele sfinte, minciuna, desfraul, o activitate obisnuita ca spalatul - sau culesul spicelor, cum este scris si in Biblie, nu este pacat.

16 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A trecut pastele, da e pacat ca o sa stai nespalata un an

| AwaZoh98 a răspuns:

Da...

| vinevine a răspuns:

Nu cred.eu singura mi-am spalat

| Lizzu a răspuns:

Nu e pacat! straight face

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Daca ar fi adevarate povestile astea, eu si daca as fi crestina as merge in iad laughing
Ce treaba sa aiba spalatul cu pacatul?

| CristiB93 a răspuns:

Nu este pacat, stai calma, nu te mai speria din orice kiss

| Fatamuntilor a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pastele tine trei zile...

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu neaparat.Dar o poti face si in celalalte zile.

| Esperança a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dar nu numai Pastele, ci si alti "sfinti". De exemplu in prima zi de Paste a fost sarbatorita si sfanta Irina, iar conform calendarului ortodox, nu ai voie sa te speli toata luna, deorece este sarbatoare in fiecare zi. Plin de marturisitori si mucenite;))
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/

| KateMiddleton a răspuns:

Nu e pacat! Trupul trebuie sa fie la fel de curat ca si sufletul.

| Mădă0611 a răspuns:

Am putea sa le ziceam ca o data la x ani se balaceste dracu in izvorul de unde vine toata apa (1 singur izvor, crede si nu cerceta) si ca "spurcaciunea" persista in apa un an, cine intra in contact cu ea o sa fie posedat si o sa piarda raiul. smug

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Felicitari ai reusit

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu toata lumea sufera de schizofrenie, asa ca nu pentru toata lumea exista iad. Cosmaruri placute! smug

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta ai ales tu nu ti-am ales eu