| Darius0007 a întrebat:

Stiti cumva daca este pacat sa faci baie in ziua de paste?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Din cauza lui Pillat? Sau scrie explicit in Biblie, sau o toana a preotilor? Sau o superstitie.Te rog sa precizezi!
Pillat s-a spalat pe maini, adevarat, avea o semnificatie metaforica. Daca te murdaresti, stiu eu, din ce motive pe maini, in zile pascale, nu te speli pe maini?

6 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Eu nu cred că Dumnezeu vrea ca tu să duhnești. Și apoi, el nu se uită la copiii care mor de foame în Africa. Crezi că îi pasă de tine?

| danay72 a răspuns:

Nu scrie in Biblie asa ceva, dar o persoana murdara, era considerata necurata si chiar putea muri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, da trebuie sa stai imputit... sa nu cumva sa te speli, nici macar pe maini inainte sa mananci

| CinevaNou a răspuns:

Da. N-ai voie sa te speli in timpul pastelui, oricat de rau ai mirosi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CinevaNou):

Din cauza lui Pillat? Sau scrie explicit in Biblie, sau o toana a preotilor? Sau o superstitie.Te rog sa precizezi!
Pillat s-a spalat pe maini, adevarat, avea o semnificatie metaforica. Daca te murdaresti, stiu eu, din ce motive pe maini, in zile pascale, nu te speli pe maini?

| SteinZer0 a răspuns:

Nu, nu e pacat.

Răspuns utilizator avertizat