| anonim_4396 a întrebat:

Bunul dumnezeu si iubitor nea daruit bolii din iubire pentru noi http://www.historia.ro/......ut-istorie

virusii, microbii cine ea creat? si de ce? un virus ataca orice om indiferent de rasa, sex, religie etc

14 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Eh o sa iti spuna ca pamantul a fost perfect, nu existau aceste boli, dar au aparut odata cu pacatul oribil pe care l-au facut Adam si Eva, creatia a fost corupta si astfel boala si suferinta a aparut in lume. Asta in caz ca iei biblia literal, ca o carte de stiinta si nu ca o carte poetica, plina de metafore.

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Tocmai asta mi-a spus ema acum

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Tu gandesti liber?

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista gandire libera, doar daca ai fi singurul om de pe pamant poate ai gandii liber si nici atunci.
Gandirea ta este influientata de tot ce te inconjoara, esti legat de aceasta lume, gandire libera este de domeniul SF.

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Esti deschis la ceva nou?

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine inteles, chiar si la crestinism daca toata irationalitatea de care a dat dovada Dumnezeul biblic imi este explicata. Dar explicata nu sa mi se spuna celebra fraza "cine suntem noi sa il chestionam pe Dumnezeu".

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Mereu ma bucur cand vad persoane care sunt deschise spre ceva nou, asta e ateismul adevarat

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista "ateism adevarat", ateii nu au o carte sfanta cu un cod moral care sa le spuna ce sa faca, fiecare isi creaza propiile valori si concepte despre viata.
Asta este ateismul adevarat din punctul tau de vedere, deci termina "ateismul adevarat" ca nu exista ateu mai putin adevarat decat altul.

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Ateismul militant http://teoretic.com/......d/,valoare isi dau doar bani

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma cu Dawkins ca a ajuns pentru multi atei un adevarat Isus. Daca te uiti la clipurile lui sa vezi cum il lauda toti papagalii, "o ce minunat sunteti", o ce inteligent suntei, o ce zeitate sunteti", ba chiar am vazut si comenturi "Richard Dawkins is my God"si era pe primul loc cu cele mai multe voturi.
Un ateu nu poate fi pus in aceeasi oala cu ceilalti, fiecare gandeste diferit(cel putin asa ar trebui), deoarece nu avem un ghid dupa care sa ne judecam unii pe altii, la fel cum au crestinii biblia de exemplu. Cand e vorba de crestini poti vedea imediat cine este un fatarnic si cine este crestin, la atei nu ai posibilitate asta.

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Eu tocmai la asta m-am referit cand am spus gandire libera

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru MortemAeternum):

Acele coduri morale pe care le respectă fiecare individ au un fundament de bază. "Poţi să fac orice vreau, dar dacă fac ceva ce nu-ţi convine, poţi să mă ucizi." G. Carlin.

Retardaţi care să exagereze vor fi mereu şi oriunde şi oricând.
Omul nu poate trăi fără modele în viaţă. Trebuie să aibă ceva, cineva orice la care se uită în sus şi speră să ajungă acolo, sau-şi mai departe.
Dacă stai şi te gândeşti ironia e că există şi au existat zei. Dar nu zei descrişi de religii. Oameni, care datorită caracterului, faptelor şi valorilor au ajuns să fie pentru totdeauna consacraţi de generaţiile viitoare, astfel devenind zei, nemuritori.
Părerea mea e că singura nemurire e cea obţinută prin a fi pomenit veşnic de generaţiile noi. Mi se pare foarte obiectiv şi aşa nobil, într-un sens că nu te vei putea bucura de acest sentiment mândru, având în vedere că şi oasele vor fi dezintegrate la 2 metri sub pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

VARIOLA (430 î.H. – 1979) a omorât peste 300 milioane de oameni în întreaga lume doar în secolul al XX-lea, majoritatea fiind locuitori native ai Americilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Potrivit informatiilor oficiale, peste 800 de milioane de oameni adorm in fiecare seara flamanzi, iar 90% dintre acestia sunt femei si copii. De asemenea, potrivit statisticilor Organizatiei pentru Hrana si Agricultura, situatia se va inrautatii odata cu cresterea populatiei, mai ales in tarile subdezvoltate si in curs de dezvoltare.