| Mosotti a întrebat:

Ca sa vedeti cum e cu religia asta si tot spuneam ca e chestie de manevra politica si de asta a fost inventata, uitati ce scrie in biblie la Romani capitolul 13:

https://biblia.resursecrestine.ro/romani/13

Stapanirea adica tradus bogatii, imparatul, regele, dregatorii sunt aia ai regelui care strangeau banii de la prosti, birul, darile ca sa fie regele si ei bogati. Deci ca sa nu fie contestati astia, pretinde biblia (adica tot ei), ca ei sunt pusi de dumnezeu acolo, si asa oamenii nu mai contestau, munceau ca prostii pentru bogati.

Si nici unu nu a zis "dar de ce sa te puna dumnezeu pe tine acolo ca sa iei pielea de pe mine sa ramai tu bogat? In loc invers sa faca sa traiesc mai bine". De fapt esenta bibliei la asta se reduce, restul e umplutura inutila sa deruteze pe oameni.

Si atunci democratia se bate cap in cap cu biblia, deci nu poti alege, dupa biblie te obliga sa te supui smecherilor, sau vor sa te faca sa faci asta fara sa contesti. Ca daca nu inventau un dumnezeu, oamenii puteau sa conteste supunerea asta.

La rusi s-a zis de ce Stalin desfiinta biserici, pai de aia, ca biserica reprezenta smecherii care curata fraierii de bani. Iar daca e vb de orice stapanire cum zice mai sus, atunci de ce sa contestam si stapanirea lui Stalin? Ca in orice stapanire intra si asta, nu? Deci aici se bata cap in cap si cu biblia. Ca si daca s-ar zice ca ala facea rau, pai astia nu tot aia faceau cand lasau oamenii amarati?
Insa de Stalin nu le convenea ca era cu oamenii. Dupa ce a venit, au avut oamenii apartamente, spitale, gradinite, crese, scoli gratis, concedii de odihna, medicale, inainte dormeau in gropi cu tarul de 300 ani incoace. Aia pe care i-a executat erau capitalisti care urmareau sa aduca stapanirile hapsane si acolo.
Deci cam asta e lumea in care traim.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mesajul Bibliei: monarhie absoluta + guvern teocratic + economie comunista.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Nu economie comunista ca aia se bate cap in cap cu monarhia absoluta. Mesajul este sa ne lasam sclaviti de bogatasii cica pusi de dumnezeu la conducere si cu biciul in maini. Scrie concret, eu ma mir cum de nu se prinde lumea!
De ce nu zice ce am zis eu, sa fie bine pentru omul de rand?! Iar aia cu impartit ce ai cu celalalt, e valabila noi prostii intre noi, nu in relatia conducator fraier, deci mare atentie. Pentru ca ce scrie acolo, contrazice urat aia cu grija de aproapele tau.

| RAY a răspuns:

Ce rost sa scrii asta, sarantoci iti merita soarta

| Mosotti explică (pentru RAY):

Cum de ce? Ptr ca majoritatea oamenilor nu stiu de unde chestia cu religia, cine a facut-o si de ce. De aia am scris, deci s-a facut ca sa nu conteste stapanimea orice ar fi.

| Mosotti explică:

Era vb de religie, nu de cozonaci.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si in zilele mostre este valabil Romani 13/1-7.Dumnezeu este un Dumnezeu al orânduielii nu al neorânduielii.
1. Oricine sa fie supus stăpânirilor celor mai înalte.
2. Cine se împotrivește stăpânirii se impotriveste rânduielii puse de Dumnezeu.
3. Dregătorii nu sunt de temut pentru o fapta buna, ci pentru una rea.
Vrei dar sa nu-ți fie frica de stăpânire? Fa binele, si vei avea lauda de la ea.
4. El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tau. Dar daca faci răul, teme-te caci nu degeaba poarta sabia ( legea). El este in slujba lui Dumnezeu ca sa răzbune si sa pedepsească pe cei ce fac rau.
5. De aceea trebuie sa fiți supuși nu numai de frica pedepsei, ci si din indemnul cugetului.
6. Tot pentru aceasta sa plătiți si birurile (adică impozitele si taxele prevăzute le lege). Caci dregătorii (ANAF) sunt niste slujitori ai lui Dumnezeu, făcând necurmat tocmai slujba aceasta.
7. Dați tuturor ce sunteți datori sa dați : cui datorați vama, dati-i vama; cui datorați frica, dati-i frica; cui datorați cinstea, dati-i cinstea".
Ce este rău in cele spuse de Pavel mai sus? Comunismul lui Stalin si Ceaușescu era mai bun? Oamenii de la tara plăteau mai mult decât cei de la oraș. Aveau in plus o taxa numita AUTOIMPUNERE din care se spunea ca dreg drumurile si podetele din localitate. Dar cine ii verifica? Mai aveau si contribuție in munca. Câteva zile de munca pe an pe care le efectuau la cheremul conducerii Primăriilor.
Daca nu știți, macar tăceți. Vorba-ceea : "daca tăceai, filozof ramane-ai".

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu am explicat sus despre ce e vorba! Ca aia era ideea, inainte se lua biruri si nu se facea nimic din ele pentru om, nu e vb de impozitele de azi, ca acolo sunt de acord. Era vorba cand prostu muncea 16 ore pe zi, traia in mizerie si aia se imbogateau de pe ei si atat. Nu e vb de zilele noastre, ca asta nu a fost scris acum, ce dracu. E vb de idee ca indeamna oamenii sa se supuna bogatasilor fara nimic la schimb, cine dracu facea ceva pentru om atunci? In anii 30 ce draci faceau aia pentru om? Nimic, dar luau taxe de la ei. Erau in Bucuresti 80 % case de chirpici fara utilitati fara nimic, la tara nici curent nu aveau.

Acum este altceva si cam okey ce scrie acolo in mare, si ce e azi e alt subiect care nu are legatura cu acesta. Aici nu te-ai nimerit, la politica ma cam stiu destul, ca daca te intreb acum de ce nu merge nimic in tara si in multe tari din lume, nu o sa stii sa-mi zici, dar nu e cazul la sub asta, o sa deschid altul eu la politica.
O sa zici tot acolo de comunism sa fim aici pe langa subiect.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Si pe vremea lui Isus era armata, judecători, guvernatori, regi sau împărați etc. Ca atunci erau sub ocupație romana, cu atât mai mult trebuiau sa plătească " bir".De altfel ca orice tara care era sub ocupație străină. Daca citești capitolul unde Ioan boteza la răul Iordan, oamenii il întrebau ce sa facă ca sa nu mai păcătuiască. Răspunsul lui Ioan era ca fiecare sa se mulțumească cu solda lui si sa nu pretindă nimic de la nimeni. Se vede ca si atunci erau bugetarii corupți.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Isus era un om simplu si atat dar bun, tinea cu oamenii de rand, de aia a si fost asasinat de fapt. L-a mancat undeva sa se ia de smecherii din templu si de altii, ca faceau afaceri acolo, si altele de luau banii de la oameni, sa zica ca omu trebuie sa asculte de dumnezeu, sa fie liberi, adica cum? Sa nu mai asculte de imparat si altii de genul?! Nu mergea. Ideea era buna, e normal ca avea dreptate, dar nu te pui cu mafia. Da, poate il intrebau ca era un om bun si intelept si putea sa le zica ce sa faca sa le fie mai bine, nu sa nu pacatuiasca, ca asta era relativ ce era pacat sau nu. Si aia s-au folosit de dumnezeu sa rupa pe romani, ca unii incepusera sa creada in asta, ceilalti continuau sa creada in zei, s-au macelarit intre ei si gataaa.

Nu e vb aici de alte tari care aveau sub stapanire altele, pentru ca e normal sa nu vrei sa dai bir la auspritori, deci nu de asta e vb, ci in tara respectiva, regii, imparatii trageau pe oamenii de rand. La noi cum era in anii 30? Vezi morometii, nu dadeai taxe, iti lua din casa, cu taxele alea nu se facea nimic pentru oameni, nu era ca acum. La asta se refera, sa nu contesti asupreala conducatorilor, sa nu vrei sa dai jos asupritorul care iti face rau, care ia pielea dupa tine. Niste nenorociti. Dregatorii erau f bine imbuibati de regi ca sa le fie loiali, deci o duceau ca in pampas aia. Cei ce aveau pamant traiau la limita, aia care nu aveau era mai rau, munceai la mosier, luai trei lulele recolte, si ala se ingrasa pe munca ta.