| anonim_4396 a întrebat:

Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
Marcu 8:36-37

Cum intelegeti voi acest verset?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Viata asta este doar trecere nici de cum o viata in care sa vrei sa ai de toate, toate astea duc in iad, Iisus a spus ca nimeni care e bogat nu va ajunge in rai, dar creștini nu înțeleg sau înțeleg dar sunt ipocriți, Iisus spune nu iți fa planuri pe Maine, nu te interesa de ce mânci, fiți ca porumbei, toți cei care vor sa traiasca cat mai mult ajung in iad, voi radeți si ii credeți nebuni pe cei care au renunțat la tot si sau mutat in peșteră, putini sunt iluminați, multi dau bani la tot felul de guru pentru ca tâmpiți nu înțeleg ca viata e o trece nu o existentă, Iisus pune mereu baza pe viata de apoi, azi papa se operează ipocritul dracu de diavol de fricos, încă ceva de ce le era frica la ăștia de virus = Iisus spune adevărat ca spun ca cei care cred in mine de ar putea munți in loc, fricoși si necredincioși vor ajunge in iad, ai citit tu undeva in biblie ca pe Iisus îl interesa ceva material, omul asta a avut un singur plan atât, nu exista creștini si doar ipocriți, de ce va este frica daca aveți credința si daca muriți mergeți la dumnezeu, va e frica de dumnezeu, vaccinați vor merge in iad ca au avut frica, Iosif a înfruntat lei in cușca, credința lui la eliberat, nu e fanatism, nu exista fanatism, exista ipocriți si necredincioși, fricoși, dumnezeu uraște fricoși si ipocriți, de ce refuzi sa mergi la dumnezeu, eu daca as crede in dumnezeu nu mi ar pasa de viata mea, am mai spus si altora si pocoiitilor, tragerea aici pe pământ nu e scopul vostru

78 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pai normal ca fara caracter se numeste cu caracter prost, asta clar.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu zeciuiala ci ca munceai pentru stapan, mosier, imparat, ei o duceau lux pe spatele tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Societatea. oricare este ea, trebuie condusă.
ei o duceau lux pe spatele tau.
Acest mod de a vedea lucrurile este al comuniștilor.
Știi versurile Internaționalei comuniste.
... tâlharii,
Ce-n lene, lux, desfrâu se scald,
Să ne-nfrățim toți proletarii,
Să batem fierul cât e cald.
Și ce au rezolvat comuniștii?
Ai trăit înainte de 89?
Comunismul nu poate fi impus fără dictatură.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu are treaba cu, comunismul, are treaba cu realitatea, stapanii de sclavi ce faceau? Nu traiau lux pe spatele sclavilor? Ma mir cum de nu stii.
Aia bogati aveau slugi, proprietarii de pamanturi munceau taranii de le venea rau pe nimic, si ei se imbogateau.

Aveam 12 ani la revolutie, l-am urat pe ceausescu pentru ca nu se gasea nimic.
Comunistii aia ti-au facut blocuri la pret bun sa aiba tot omu unde sta, nu sa dea chirie la smecheri, ti-au dat apartamente la chirie mica la stat, ti-a facut invatamant gratuit (nu ca in anii 30 ca daca nu aveai bani nu invatai), ti-a facut sistem de sanatate accesibil oricui desi aici recunosc ca era cam infect sistemul.
Ti-a facut gradinite la pret mic ca sa ai unde duce copilul, au facut destule chestii bune.
Ca pe ceausu l-a luat nebunia si dupa 77 a fost rau, asta a fost altceva, dar pana in 77 era binisor, bunica, mama si altii mi-au confirmat.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Si iisus era pe sistem comunist

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ipocriți si fricoși si necredincioși, ăștia nu au încredere mann, ca noi daca am știi ca o sa avem o viata super happy nu ne am mai chinui, dar noi suntem atei nu ipocriți, care le e frica de orice, cancerul este o binecuvântare de la dumnezeu, nu vrei sa te revezi cu dumnezeu, ăștia nu au credința in ei, tăriile atee sunt mult mai culte si fără de păcate

| Celcestietot a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ok, am inteles happy

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Isus era un socialist, era un om bun care tinea cu saracii insa a fost prost ca a dat mult din gura contra la bogatasi si de aia l-au asasinat.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Era si bulangiu cu smecheri din sinagoga

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Iisus este fiul lui Dumnezeu si in nici un caz nu este prost fiindcă Iisus Îl reprezinta pe Dumnezeu in trup iar Dumnezeu, care a creat tot ceea ce exista, inclusiv Universul si pe noi, este o forță, o energie care exista pretutindeni. De aceea e atotstiutor, omniprezent si atotvazator.
Dumnezeu este energie. Energie pozitiva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai a fost prost nenea isus, ca daca era destept nu facea ce a facut, pacat ca era bun.
Nu te pui cu mafia niciodata, trebuie sa te duca mintea atat, pe el nu l-a dus, si si-a luat-o, era un om simplu de rand bun si socialist, atat era.
Pacat de el, ca putea sa mai traiasca si sa mai ajute pe unul si le altul asa.

Si pe dumnezeu ala cine l-a facut?! Ca nimic nu apare aiurea.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu era bulangiu, era okey insa nu trebuia sa dea din gura atata, ca oricum pierdea.

| David23445 a răspuns:

Bună acest verset înseamă : Că toți putem avea bogați dar dacă noi nu credem în Hristos și în Dumnezeu tatăl și nu ne rugăm la ei și păcătuim mult ne putem pierde sufleul și să ajungem în iad la manca cea veșnică asta înseamă putem fi noi patroni comandați bogați și toate alea se zice și la slujba înmormântarii unde este aurul și argintul toate ce am avut sunt toate cenușă și umbră deci fără Dumnezeu nu putem face nimic

| Mosotti a răspuns (pentru David23445):

E gresit pentru ca un om care are suflet, nu-l va putea pierde orice ar face, omul tot om moare, si neomul tot neom moare orice face.

SI de unde stii tu ca in iad e munca vesnica, s-a intors sa zica cineva "baaa astia, eu vin din iad, mama sa vezi ce rau e acolo ia aci clipuri si audio"?
Fi serios.
Astea-s asa fantasme.

| Mosotti a răspuns (pentru David23445):

Si inca ceva, tu crezi ca daca marii bogatasi, politicieni, masoni ai lumii care ne fura de ne rupe adica pe oamenii de rand, inseala, fac crime, razboaie in interesul lor, ar mai face asta daca ar fi stiut ca-i asteapta iadul ala de care zici tu?
Dar ei stiu ca nu exista nimic ce tine de religie, pentru ca ei au inventat totul.

Asa ca de aia fac ce fac, ca stiu ca nu au de ce sa se teama. Altfel n-ar mai face sigur.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar era, oameni aia făceau bani grași in ziua aia, asa am vazut in filme, ca arunca cu aurul ca asta in manele

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

O fi fost asa, nu stiu.

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Iadul exista chiar și Iisus zice că cu greu va intra omul bogat în împărăția cerurilor citește și tu biblia măcar odată și o să vezi ce scrie acolo o să zică și ce înseamă iadul Satana este peste tot pe pământ astea care vin la tine și spune ia droguri bea fumează nu este decât Satana care încearcă să te facă să te lepezi de Dumnezeu dacă ești slab și cazi la ispitele lui atunci dacă nu îți mărturisești păcatele la spovedanie nu vor fi iertate niciodată

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Lumea nu știe ce înseamnă iadul uitate în Biblie și vezi ce spune acolo despre iad pe situ-rile religioase când părintele Ilie Cleopa a spus că au găsit pe unul care îl băteau dracii în groapă nu o să îți scriu toată povestea aici pentru ca e mult de povestit deci iadul există

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Dumnezeu exista Iisus există el a venit în lume ca să ne elibereze de păcat numai ca mulți nu lau ascultat el și a dat viata pentru noi pentru păcatele noastre câte chinuri a răbdat Iisus pentru noi cunună de spini bici cuie suliță lovituri batjocura și noi cum îl răsplătim noi prin înjurături blestemuri vorbiri de rău crime și așa mai departe asta înseamă că ne batem joc de el există un verset în bibile în evanghelia după Ioan care spune :Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât la dat pe singurul lui fiu în lume ca oricine care crede în el să nu moară și să aibă viata veșnică Iisus pentru noi a venit pe pământ și acum noi ne batem joc de el.

| Mosotti a răspuns (pentru David23445):

Eu stiu biblia ce scrie acolo, plus ca doar stiu cine a scris-o, stiu ce e acolo, daca ai sa te uiti la Romani 13 ai sa vezi cum indeamna fraierii sa plateasca taxe la smecheri, ai sa vezi acolo "dregatori", aia erau oamenii regelui care colectau taxele si altele.
Deci tu sa muncesti ca prostu si sa-i ti pe ei, ca asa e bine cica.
In rest e umplutura, nu prea conteaza ce scrie.

Ca sunt si chestii bune gen poruncile alea, este corect, alea-s okey.
Si daca scrie in biblie, tu crezi? Ce naiba.
Aia cu taxele asa era, ca se stia ca omu muncea din greu pe nimic, si regii, imparatii, dregatorii si altii stateau pe lux pe munca oamenilor.

Eu cand zic de dovezi zic de fapte concrete, nu ce scrie intr-o carte, ca acolo aia care au scris cartea pot scrie orice si sa vrea sa convinga oamenii sa creada ce au scris ei acolo.

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai și tu dreptate dar eu cred și ce spune biblia eu nu te învinovățesc de nimic ai și tu dreptate în tot ceea ce spui nu înțelege greșit că am ceva împotriva ta nu am nimic împotriva ta Matei a fost un vameș care lua taxe Pavel a fost fariseu ai și tu dreptate

| Mosotti a răspuns (pentru David23445):

Pai asta e, se stie ca omu de rand muncea mult si din greu iar aia de sus huzureau in lux, asta e cert.
Nici nu conteaza cum ii cheama, aici era vb de oamenii statului, acolitii regelui care traiau in lux pe spatele majoritatii care munceau, si luau din munca lor (taxe), ca sa o duca ei bine.
Si stii ca de cand e lumea bogatii au tras pe saraci, asta nu e o noutate.

Si acesti bogatasi trebuia cumva sa-si asigure locul la putere, trebuia cumva ca lumea sa nu se revolte contra lor, sa-i accepte si sa se supuna, si asa a luat fiinta religia si ce tine de ea.
S-a zis ca dumnezeu i-a pus acolo sus pe scaune, si deci atunci oamenii nu aveau ce mai comenta.

De aia era nevoie de religie, asta cam acum 3000 ani cand erau sefii aia de triburi care vroiau sa-si mentina scaunul.
De aia mai toti mai marii religiei sunt putrezi de bogati, de la un popa simplu pana la papa de la Roma.
De ce crezi ca se invart sute de miliarde in religie?! Ca asta le-a fost scopul de fapt, sa-si asigure sustinerea oamenilor si banii oamenilor.
Doar nu-s asa idioti sa nu fi stiut de iad daca era, doar nu preferau sa stea in iad mereu pentru 50 ani de bine aici, dar isi fac de cap pentru ca stiu care e treaba.
Si prosti nu sunt, ca daca erau prosti, nu reuseau sa conduca f atent lumea in interesul lor, nu reuseau sa manipuleze lumea sa faca si sa creada ce vor ei.

Ca daca chiar era acel dumnezeu, lumea era mult mai buna asta in care traim. Nu se mai nasteau atatia copii bolnavi si asa mai departe, cand faci ceva nu-ti abandonezi creatia, nimeni n-ar face asta, ai fi luat de mult contact cu creatorul.
Dar na, fiecare crede cum doreste, asta clar.
Eu zic de fapte aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omului nu-i folosește nimic fără Dumnezeu (dacă ne lepădăm de El, ne pierdem sufletul, pe noi).
Ori omul, o adunătură de oase, n-are ce da la schimb pe suflarea pusă în noi, viața.

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai mare dreptate Dumnezeu este nedrept uneori uneori chiar am trecut odată printr-o problema foarte mare o operație am trecut prin foarte multe dureri și atunci l-am întrebat pe Dumnezeu de ce doamne îmi dai tu mie astea de ce eu și nu am primit nici un răspuns am crezut că nu o să îmi mai revin dar mi am revenit dar asta a rămas o trauma în mine Dumnezeu ne lovește când nu ne așteptăm și ne lovește uneori foarte tare este puțin cam nedrept

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Acum am înțeles la ce te referi tu

| Seba2013 a răspuns:

Inainte banii erau un idol. Oamenii ii adorau si se inchinau lor. Acum le-au dat prestigiu.

Inainte bogatul era un viciu si saracul o virtute. Cred ca bogatia are sens de consumism, pentru ca biblia nu aproba lenevia ci harnicia. Spune sa fii prudent ca sa nu ajungi sarac si cu lipsuri (aici saracia are sens de viciu).

Bogatul este cel care alearga dupa bani si se inchina lor, isi provoaca dureri, preocupari, etc.
Acum acest tip de bogati idolatrii nu mai exista, pentru ca si-au pus muncitori ca sa se inchine acestor lucruri iar ei stiu cum sa isi ingrijeasca sufletul si corpul. Trebuie sa primeze bunurile spirituale, iar bogatia trebuie pastrata ca mediu, nu ca idol. Nu asa cum fac anumite industrii care nu se mai satura de putere. Dupa aceea se lauda cu virtutea muncii, si ca de aceea au ajuns bogati, insa mint ca in spate exista multa exploatare si saracie sufleteasca.

| Mosotti a răspuns (pentru David23445):

Pai vezi ca si tie ti s-a parut aiurea, de fapt nu ti-a dat nimeni problema aia, s-a intamplat sa ai boala aia si sa faci operatie, fara nici o legatura cu nimeni.
Faptele arata ca nu e nimeni.
Daca era un dumnezeu bun cum il vad toti, n-ar fi permis sa ajungi la acea operatie, n-ar mai fi aparut problema din start.

Iar porcaria aia "aaaa m-a salvat dumnezeu", e iar o prostie, ca nu avea sens sa te salveze, facea sa nu te imbolnavesti, si era mai simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Toate se intampla cu un scop.
Noi nu ne dam seama pe moment de ce Dumnezeu ne face sa trecem prin anumite incercari dar mai tarziu realizam planul Sau si de ce trebuia sa se intampla asta.
Cum scrie si Ecleziastul "Toate isi au vremea lor si fiecare lucru de sub soare isi are ceasul lui" sau "El (Dumnezeu) face toate lucrurile frumoase la vremea lor".
Toate sunt cu putință celui care crede deoarece ce e imposibil pentru om este posibil la Dumnezeu iar noi trebuie sa credem in El si in Acelea pe care El L-a trimis si sa spunem "Pot totul in Hristos care ma intareste".

Suferintele sunt date oamenilor pentru ai întării, ai determina sa se maturizeze si sa reziste incercarilor viitoare.
Iisus a afirmat "In lume veti avea necazuri, dar indrazniti. Eu am biruit lumea".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe undeva e bine ca visezi asa si ca nu vezi realitatea.