| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cand Moise a ajuns in fata Marii Rosii impreuna cu poporul, Dumnezeu a facut o munine prin Moise si a despicat apa in doua, poporul trecand iar pe egipteni inghitindu-i apele.Mai ganditi-va odata daca este un basm.
http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM [da-i de la 0:59 la 1:59.]
Intrebarea mea este, mai credeti ca e un basm?
O zi buna!:D

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In principiu te referi la...istoria poporului evreu. Oare o fi existand acest popor ca sa existe si istoria marii Rosi si Moise? Dar Stefan cel Mare o fi existat sau sunt doar povesti inventate, dar Decebal sau Traian, eu nu sunt sigur, tu ce crezi?

| RAY a răspuns:

Iar pe egipteni inghitindu-i apele, e un basm de groaza dumnezeu a omorat egiptenii oamenii nevinovatii, da ce vede iubirea dumnezeiasca

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru RAY):

Raspunde la intrebare doar.E un basm?

| i86e2 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Mă scuzi, dar "afirmații extraordinare necesită dovezi extraordinare" - Carl Sagan. Dacă niște roți pe fundul mării sunt dovezi extraordinare, eu sunt Moș Crăciun. După aceeași logică, piramidele sunt dovezi pentru extratereștri. Mie mi se pare foarte ușor să ajungă roți pe fundul mării și fără evenimente miraculoase. În locul tău, mai bine i-aș asculta pe arheologii ăia care nu au găsit vreo dovadă pentru exod după un secol de căutări.

| RAY a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Este inspirata dintr-un caz natural care apare rar dar apare in mare rosie ea se despica in dpua fenomen natural provocat de curenti de apa

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru RAY):

Phoai,hai mai, ma lasirolling on the floor
Hai ca mi-am luat portia de ras pe ziua de astazi.
Nu stiu daca iti pasa, dar eu cred ca merg afaralaughing.

...caz natural...laughing.

..curenti.

| RAY a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

De ce nu citesti macar sau tu stii orice

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

Hahaha, tu crezi ca arheologii nu se uita tot dupa astfel de dovezi fizice? happy

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"Dacă niște roți pe fundul mării sunt dovezi extraordinare, eu sunt Moș Crăciun." - Sa nu ii crezi, prietene. E normal ca acele care sa fie in apa, doar asa se calatorea pe atunci, pe sub apa... De fapt, poate ca astia si-au luat carele de lupta pe mare ca sa le arunce exact acolo, doar ca sa confirme un basm. Ii si vad cum se bucurau ca noi o sa credem un fals la atatea mii de ani! happy

În locul tău, mai bine i-aș asculta pe arheologii ăia care nu au găsit vreo dovadă pentru exod după un secol de căutări. - care din ei?

"Pentru cine vrea sa creada am o mie de motive. Pentru cine nu vrea sa creada, n-am nici unul." (Fericitul Augustin)

| Kaleo a răspuns (pentru RAY):

Si nici nu ai capul mare... happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru martzian):

Plus ca s-au gasit scehete de oameni, si de cai.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru RAY):

Citeste ceea ce mi-ai dat.
"...arheologii au descoperit în zona Golfului Aqba o serie de dovezi care atestă episodul miracolului lui Moise, inclusiv roţi de care încrustate în corali de-a lungul a ceea ce se crede că ar fi fost podului de pământ din inima Mării Roşii. Aceste elemente au fost prezentate publicului larg în documentarul realizat de Discovery Channel."

| martzian a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

S-au sinucis in numele viitoarelor teorii evolutioniste... happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru RAY):

Poti sa imi dai te rog mai multe informatii, de preferabil poze?

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Ai citit articolul tot sau pe bucatele? Informatia ta indica exact in directia sugerata si de aceasta postare...

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru martzian):

Site-ul dat de el este unul din cele "ciudate", adica prezinta chestii pe care nu le prea gasesti pe net, adica cunosc un site(nu dau nume)care prezinta lucruri neadevarata, posibil sa nu isi dea seama cel care posteaza.
Pe acest site nu am gasit decat o poza.In poza aceea nu cred ca se vede nisipul, ci doar apa.Deci ei traverseaza pe apa, cred...

| RAY a răspuns (pentru Kaleo):

Tu chiar esti tigan cu mine, ai ignor definitiv

| RAY a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Orice poveste are un element real, eu cand am spus basm m-am referit la o interventie divina

| RAY a răspuns:

In concluzie e un basm desigur, eu m-am referit ca se intampla ca portiunii din mare sa se despice dar nu toata marea rosie

| Miauti a răspuns:

Basm!

| DyNo a răspuns:

Este un basm, in mare parte. Exista o explicatie pentru acest fenomen. La flux sau la reflux mare se despartea in doua, creea un culoar prin care putea trece o singura persoana, iar apa era adanca cam pana la genunchi. Sa nu crezi ca au mers ca pe bulevard, s-au grabit ca nu dura mult acest fenomen, multi oameni au murit, oamenii faraonului au murit toti daca nu ma insel si din oamenii lui Moise s-au curatat multti atunci. Adica sa nu crezi ca daca se intampla sa cada careva si sa se innece sau ceva de genu, mai stateau aia sa-l salveze, in nici un caz...

| i86e2 a răspuns:

Să vedem ce zice wikipedia:
A century of research by archaeologists and Egyptologists has found no evidence which can be directly related to the Exodus captivity and the escape and travels through the wilderness,[16] and most archaeologists have abandoned the archaeological investigation of Moses and the Exodus as "a fruitless pursuit".[19]

Traducere:
Un secol de cercetări de către arheologi şi egiptologi nu a găsit nici o dovadă care poate fi direct legată de captivitatea, fuga şi călătoriile prin pustie din Exod, [16], şi cei mai mulţi arheologi au abandonat cercetarea arheologică a lui Moise şi Exodul ca "o cercetare neroditoare"[19].

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

De acolo iti iei tu informatiile? De pe wikipedia? :)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ajutor:Bun_venit

| i86e2 a răspuns (pentru martzian):

Știu prea bine cum funcționează wikipedia, că am contribuit și eu, dar poți să te uiți la referințe și să verifici. Oricum, mie mi se pare suspect că nu s-au făcut teste, să vadă dacă chiar sunt roți, să le dateze radiometric și ce mai fac ei. Totuși, eu nu înțeleg cum poate rezista lemnul mii de ani pe fundul mării și nu înțeleg nici de ce nu au fost acoperite de sedimente între timp. Ar fi o treabă dacă niște arheologi serioși ar verifica. Chiar dacă s-ar descoperi că sunt din perioada potrivită, chiar dacă s-ar descoperi că exodul s-a petrecut, tot nu aș crede în D-zeu. E nevoie de niște dovezi mai directe ca să cred eu în cai verzi pe pereți.

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"Ar fi o treabă dacă niște arheologi serioși ar verifica." - da, poate aia care ziceau ca nu e nimic pe nicaieri. Nu te mira, nu exista un interes atat de mare pentru adevar precum crezi, mai ales daca el ar demonstra ca am lansat ipoteze cretine in trecut...

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"E nevoie de niște dovezi mai directe ca să cred eu în cai verzi pe pereți." - Stai calm. Le vei avea. Sper doar ca in timp util...

| i86e2 a răspuns (pentru martzian):

Da, bre, e o conspirație, tare discriminați mai sunteți voi, creștinii.

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

Gura pacatosului... happy

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

"De acolo iti iei tu informatiile?" - Pai de unde credeai? Ce, ii poti acuza de pacatul de a da pe la biblioteca?

| Kaleo a răspuns (pentru i86e2):

"Știu prea bine cum funcționează wikipedia, că am contribuit și eu" - un exemplu clar ca nu e o sursa ce merita citata... Adica, don't get me wrong, dar un neavenit nu poate pune acolo decat 1. aberatii fecunde proprii sau 2. ceea ce ii da master Google. Doar nu veti pune, Doamne fereste, mana pe carte! E un pacat grav impotriva ateismului. happy

| 88Kronstadt a răspuns:

Conteaza ce crezi tu, nu ce cred eu. Nu mai latra aiurea, ca risti sa porti zgarda!