| anonim_4396 a întrebat:

Cand omul nu se poate adapta la religie isi adapteaza religia la el!
Pareri?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...de aici şi miile de interpretări, modificări, scuze, secte...
Nu e mai bine fără?

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

De acord.

| Aborted a răspuns (pentru NOname):

laughing

| milan9 a răspuns:

Da, acest lucru nueste un lucru normal şi correct: ca omul să îşi adapteaze religia la el" pentru ca el nu se poate adapta. Daca nu se poate adapta nu este din cauza învăţăturilor revelate DIN CARE NU-I LIPSEŞTE NIMIC ÎN BISERICĂ spre exemplu, ci din cauza unor lucruri subiective, de modul eronat în care vede lucrurile sau Îîn care a fost "învăţat să le vadă".

În mod greşit ajunge să spună că Biserica nu-i "satisface nevoile spirituale", fără ca el să ştie că nu-i lipseşte nimic în Biserică.

| milan9 a răspuns:

Câte "direcţii corecte" pot exista, din moment ce Hristos a mărturisit că Biserica este Una singură, alături de care va rămâne până la sfârşitul veacurilor:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )

"Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."( Matei 28, 20.)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, de obicei, unii o practica, pentru ca asa vor parintii, asa e obiceiul, asa e traditia, dar cu toate acestea nu gasesc placere in ceea ce fac, pentru ca religia respectiva nu le satisface necesitatile spirituale, si de aceea nu-si gasesc nici un rost in ceea ce fac, dar cine doreste sincer sa faca parte din viata lui, Dumnezeu, se intereseaza, care este adevarul despreDumnezeu, ce scop are cu omul si cu pamantil, de ce inbatranim si murim, de ce permite Dumnezeu raul si suferinta, asa a vrut Dumnezeu sa fie viata noastra si a intregii omenirii? oamenii constientii de necesitatile lor spirituale cauta adevarul, ca pe o comoara ascunsa. Cautal si tu daca doresti.

| Nicoleta a răspuns:

Destul de adevarat avand in vedere ca nu religia il face pe om, ci omul a facut religia. Tocmai de asta sunt si atatea controverse intre conservatori-libertini, intre crestini si atei, şamd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.fiecare are o forma de religie dupa ingaduinta de sine practicata.

| CapitanPufuletee a răspuns:

Nu! religia nu se poate schimba asa..ca vrem noi. noi,oamenii vrem sa schimbam totul,uite-te la romanasii de noi: am schimbat constituia de einspe mii de ori pana aum! acum vrem sa schimbam si religia.e rau ca am ajuns sa vrem sa schimbam pana si religia din cauza basinilor noastre :nu imi convine nu stiu ce,nici aia, nici aia, maine-poimaine veti vrea sa il schimbam (DOAMNE FERESTE!) pe Dumnezeu ca nu ne mai convine... hai sa nu mai mergem la biserica, ca nu ne convine in schimb stam acasa pe scaun si zicem "Doamne ajuta", nu mai tinem cont de cele 10 porunci, in schimb nu mai tinem coatele pe masa cand mancam?! am ajuns sa facem invoieli cu Dumnezeu?! daca se va schimba religia se vor schimba si oamenii, iti schimbi religia daca chiar vrei!