| Insigna a întrebat:

Cand spun ca Dumnezeu nu exista,ateii se bazeaza pe faptul ca nu a existat si ca nu L-au vazut, ca nu au vazut minuni si ca acest har dumnezeiesc nu exista.Altfel spus nu cred in Dumnezeu pentru ca nu este ceva palpabil,
Ce motiv am avea sa credem ca campul gravitational sau campul magnetic exista? si multe alte lucruri care tin de teorie dar nu si de practica.Doar pentru ca un nene a scris niste numere pe o foaie?

47 răspunsuri:
| C0nstantin a răspuns:

Atat gravitatia cat si magnetismul se pot demonstrat si chiar daca nu vezi campul gravitational sau cel magnetic ii resimti efectele. Stai jos, ai 4 pe ziua de azi. Pe viitor incearca sa gandesti inainte sa mai scrii alte aberatii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Ce naspa esti, ii ceri mult prea mult. Sa iti fie rusine. laughing

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Am uitat de regula: "Never disturb someone in their most epic moment of stupidity". My bad laughing

| Yοda a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa respecti aproapele tu trebuie. Forta fie cu tine.

| C0nstantin a răspuns:

Incercam si eu sa fiu mai de gasca laughing nu de alta, dar ma tem ca ma va ameninta cu iadul laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Yοda):

Vai, o sa melg in iad crying Te log, loaga-te pentlu mine, mai nea νasιle...

| Yοda a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa fim puternici trebuie si sa ne oputem fortei Sith. Trebuie sa te feresti de ura, de manie! Te vor duce la partea negativa a Fortei asa cum l-au dus pe ucenicul lui Obi Wan!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa facem un test extrem de simplu:
tu te arunci in cap de pe un bloc (cel mai inalt pe care il ai in apropiere) si te rogi zeului tau sa nu patesti absolut nimic. Ba mai mult de atat, sa plutesti.

Eu pariez pe gravitatie si pariez ca o sa mori.

* exemplele astea sunt extrem de idioate. O persoana (care a mai intrat si) care intra in dezbateri cu un ateu nu foloseste asemenea idiotenii pe post de argumente. Ce ai zis tu acum este testabil. Zeul tau nu, cu toate ca este atotputernic.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu exista camp gravitational? Sari de pe un bloc cu 4 etaje atunci.

| Calininio a răspuns:

Pai, pentru ca si campul gravitational, cat si cel magnetic, sunt palpabile. Definitia cuvantului palpabil e mai extinsa decat simturile primare ale unui om: Miros, gust, vaz, auz, simt. Inafara de cele 5 exista, pe langa alte lucruri, ratiunea. Ratiune care te ajuta sa intelegi ca obiectele cad in directie gravitationala datorita unor forte de atractie, si nu datorita magiei.

| invicta a răspuns (pentru C0nstantin):

"Atat gravitatia cat si magnetismul se pot demonstrat "
Stiinta moderna inca nu stie nimic despre natura si originea fortei gravitationale.Ai un 3 cu indulgenta.

| danutyqwe a răspuns:

Salut sunt ateu si as dori sa te contrazic putin. Noi nu ne bazam pe ce ai spus tu 100%. Vreau sa spun ca eu personal cred ca exista ceva doar in momentul in care imi dovedesti cu dovezi logice ca acel ceva exista cu adevarat. La faza cu c gravitational ai cam sarit calu'... Imi pare rau. O seara buna.

| Insigna explică (pentru C0nstantin):

Si efectele lui Dumnezeu nu le resimti?

| Insigna explică:

Ba baiatule.Deci eu altceva te-am intrebat. Exista camp magnetic? Da.Foarte bine.Aratami-l

| Insigna explică (pentru anonim_4396):

Ai tu senzatia ca este mai inteligent sa spui :"Daca exista Dumnezeu, arata-l" sau "Daca exista camp magnetic, arata-l".
Si inca ceva:daca m-as arunca de pe un bloc, ar trebui sa fiu cel putin idiot. Daca vreau sa ma arunc de pe bloc nu mai are niciun sens sa ma rog lui Dumnezeu pentru ca legatura a fost rupta in momentul cand am luat decizia respectiva.
Dar voi ateii infecti interpretati toate lucrurile cum vreti si va convine voua, nu asa cum sunt

| Insigna explică (pentru HueyFreeman):

Asa frate si daca sar de pe un bloc ce?
Asa iti zic si eu, roaga-te si ai sa-L simti pe Dumnezeu.

| Insigna explică (pentru Calininio):

Da ma bun, de acord cu fortele si cu atractia si cu toate astea.Dar te intreb:tu vezi fortele respective ca sa fii sigur ca exista?

| RAY a răspuns:

Da poti verifica daca exista gravitatia aruncate de la etajul 9 ca sa o simnti

vrei sa simnti campul magnetic il poti vedea lumina cei ma geniu

| Insigna explică (pentru danutyqwe):

De ce? Prin intrebarea asta vreau sa iti arat si tie, altor atei si ateilor infecti(pentru ca este o diferenta intre ateu si ateu infect) cat de inutila este afirmatia "Dovedeste cu dovezi logice ca exista Dumnezeu". Vrei asta? Bun atunci dovedeste si tu ca chestiile astea exista.Eu sunt tare curios ce dovezi "logice" te-au convins pe tine ca campul magnetic exista

| Calininio a răspuns (pentru Insigna):

Nici muzica nu o "vad", si stiu ca exista. Pentru ca am ceva ce se cheama auz raised eyebrows. De asemenea fortele gravitationale nu le "vad", si stiu ca exista pentru ca am ceva ce se cheama constientizarea mediului in care traiesc. Adica sunt constient de faptul ca marul din pom cade "in jos" datorita fortei de atractie a pamantului, care-l atrage. Ce e mai plauzibil? Forte de atractie, explicate simplu de fizica, sau magie / minune?

| Insigna explică:

Prietene,te invarti in jurul cozii si eviti sa dai raspuns la intrebare.Si daca a spus Howkings ce? Mi-a aratat Howkings campul magnetic sau gravitational?

| Insigna explică (pentru Calininio):

Si atunci daca este asa cum spui tu, de ce ceri dovada fizica a lui Dumnezeu? Adica esti pe sistemu daca o sa-L vad o sa cred.Pe Dumnezeu de ce nu l-ai simti alaturi de tine? De ce negi existenta Lui, tu, care nu te-ai rugat si nu i-ai cerut ajutorul?

| Insigna explică:

Dar din ce motiv? Vrei sa spui ca ateii nu cred in Dumnezeu pentru ca ce? Pentru ca nu Il vad.Ateii cer dovada fizica.Asa iti cer si eu dovada fizica.Ce e gresit? Adica voi vreti ca Dumnezeu sa vi se arate ca sa credeti in El.Ok de acord, atunci arata-mi si mie camourile astea si am sa cred ca exista

| Insigna explică:

Roaga-te lui Dumnezeu si ai sa-L simti

| RAY a răspuns (pentru Insigna):

Roaga-te si tu lui zeus ca sal simnti

| Insigna explică:

Tocmai asta este problema.Si e si normal sa fie asa.Simtirea lui Dumnezeu este net superioara tuturor simtirilor.Asta nu intelegeri voi.Voi sunteti intr-o cusca de lemn si aveti impresia ca tot ceea ce exista si ce stiti se afla in interiorul custii. Daca ati deschide usa, ati vedea ca lumea reala este mult mult mai mare si mai frumoasa decat penibila capsula in care va zbateti.

| Insigna explică:

De acord....am deviat un pic de la subiect, ma rog, ideea e ca eu am vrut sa compar situatiile inainte de a ma referi la simtiri, la cunoastere si la alte chestii.Situatia ateilor infecti care, eronat si complet fara sens, cer dovada fizica a lui Dumnezeu.Pentru ca sa dovedesc cat de aiurea e sa ceri dovada fizica a unui lucru care nu prin asa ceva se demonstreaza.Imi pare bine macar ca esti singurul cu care am reusit sa o scot, oarecum, la capat

| RAY a răspuns (pentru Insigna):

De ce nu crezi in zeus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Insigna):

"cat de aiurea e sa ceri dovada fizica a unui lucru care nu prin asa ceva se demonstreaza"... bai militecticus... zeul tau cica e atotputernic (de fapt nu e dar trecem peste) deci asemenea scuze penibile nu sunt valide. Se poate face testat la fel cum putem sa testam campul magnetic. Ba mai mult de atat, se poate face vazut personal si poate face in asa fel incat sa zica "sunt eu, uite-ma". Intelegi (ma indoiesc)?

Am auzit extrem de multe scuze penibile oferite de cei care sunt incapabili sa ofere dovezi cu adevarat bune. Foarte pe scurt, data viiotare cand mai cauti scuze idioate pentru ca nu ai dovezi incearca sa iti aduci aminte si de atributele pe care le oferi zeului tau.

| Azµre a răspuns (pentru Insigna):

Cred că ar trebui ca cineva să-ți definească câmpul magnetic, și să ți-l și arate cu ajutorul unei bobine măcar un câmp electromagnetic, poate așa înțelegi.