| costi2193819831 a întrebat:

Am fost crescut ca un crestin pur, de mic de la3 ani pana la 10 ma duceam la biserica aproximativ in fiecare zi cand era ceva, nu intelegeam nimic ma plictiseam dar simteam o caldura in suflet cand eram acolo, simteam siguranta si iubire.Anii trecand din diferite motive nu am mai fost intr-o biserica de ceva timp, aproximativ 8-9 ani.Am tot fost nedumerit de existenta Domnului,de faptul ca exista atatea religii,de faptul ca multi "mari" fizicieni vor sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista.
Am citit biblia si alte cartii incercand sa aflu si alte pareri,carti scrise si de atei cum sustin ei ca Dumnezeu nu exista.
Dumnezeu exista,si o spun cu toata convingerea posibila
Multi sustin ca totul exista datorita stintei,fizicii,superb prin asta dovedesc maximul lor de prostie
In primul rand omul nu poate sa conceapa cat de slab si cat de limitata are gandirea
In al doilea rand Dumnezeu exista,dar majoritatea religiilor au fost manipulate de iluminati,facute sa prosteasca omul,sa-i lase brese,sa-l faca sa gandeasca,sa descopere el ceva gresit si ca nu e adevarat,si atunci cand tu consideri ca esti destept ca ai ajuns tu la concluzia ca Dumnezeu nu exista scopul lor a fost indeplinit,adica indepartarea de calea buna
Pot da un exemplu faptul ca din Biblie se intelege ca apa a existat inaintea Lui Dumnezeu,dar apoi se relateaza ca Dumnezeu a creeat totul.
Ateii,de asemenea primi manipulati de iluminati,primii care au renuntat la credinta, crezandu-se foarte inteligenti prin faptul ca au gasit ei cateva nereguli...
"Nu exista dovezi ca Dumnezeu exista"
Dovezile sunt sub ochii nostri dar noi inca suntem manipulati desii nu observam asta:
-oamenii:structura completa, 2 maini 2 picioare gura ochii cap,creier. Daca a fost o intamplare aparitia noastra, cum de avem o structura atat de rationala? ce-ar fi fost sa nu avem gura? ce-ar fi fost sa avem doar maini? ce-ar fi fost sa nu avem grai, sa ne intelegem?
2.sentimentele: starea de bucurie,de tristete,emotiile,totul tine de suflet,de inima
de cate ori nu a-ti avut o bucurie in suflet cand faceati un lucru bun sau un bine cand erati copii? pentru ca aceea era multumirea lui Dumnezeu
-totul a fost o intamplare nu? caini,pisici,vaci,porci,papagali,girafe, cai si altele
nu vi se pare ca fiecare are un scop rational pe pamant? ca nu exista ceva fara motiv?
-marii oameni ai fizicii, de ce nu creeaza ei din intamplare un animal? 2013 ani d H.R,asa inculti suntem daca totu' a fost o intamplare?
-de ce nu reusesc marii fiziceni sa readuca un mort la viata?
AVEM RATIUNE SI NE CREDEM CEI MAI DESTEPTI SI NU PUTEM FACE ASTA, IAR O INTAMPLARE A PUTUT SA NE FACA PE NOI? 1?!
ma opresc aici,nu am vrut sa jignesc pe nimeni, doar mi-am spus parerea, si o astept si pe a voastra. o seara placutahappy

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pe un crestin autentic nimeni si nimic nu il poate desparti de dragostea lui Dumnezeu. El are o relatie personala, simte pacea si bucuria mantuirii si acestea nu au corespondent in lucrurile lumesti.

| Hombre a răspuns:

"Dumnezeu exista, si o spun cu toata convingerea posibila

Multi sustin ca totul exista datorita stintei, fizicii, superb prin asta dovedesc maximul lor de prostie

In primul rand omul nu poate sa conceapa cat de slab si cat de limitata are gandirea"
Cat de bine ai remarcat ca ai mintea limitata si ca Dumnezeu exista doar pentru ca ai tu " toata convingerea posibila".
Te-ai straduit sa scrii mult si si n-ai spus nimic.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cum poti sa spui ca nu iti place portocala, daca tu nu ai gustat din ea?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Am mancat candva portocalele voastre, sunt fade.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cine gusta din cele adevarate, nu se satura niciodata.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"nu vi se pare ca fiecare are un scop rational pe pamant? ca nu exista ceva fara motiv?" - care-i scopul gandacilor de bucatarie?

| Tinna_Cristina_1989 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Si eu sunt de parere ca totul are un scop pe acest pamant, iar daca nu ne folosesc la nimic gandacii inseamna ca scopul lor nu a fost inca descoperit happy sau poate a fost, prin China poate sunt delicatese!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Tinna_Cristina_1989):

I-auzi..pai aia mananca si caini. Asta a fost scopul cainelui?

| Tinna_Cristina_1989 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu cred ca scrie in Biblie,Atentie cainele nu se haleste! Scopul l-am stabilit noi pana la urma,ca suntem oameni si avem puterea asta asupra saracelor animale.Dar ia zi-mi, de ce spui asta, ti-e mila de acei caini? si mie mi-e mila de mieii de paste, si de purcelusi.Dar ce sa facem, asta-i viata!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Tinna_Cristina_1989):

Miel a mancat si Iisus Cristos, deci nu se punehee hee
Ce vreau eu sa spun este ca imi pare putin trasa de par afirmatia ca " toate au fost create cu un scop". Si de ar fi asa, sa zicem, omenirea a atribuit unor lucruri cu totul alt scop. Exemplu cainele! big grin
La fel de absurda imi pare si afirmatia ta "ca scopul lor nu a fost inca descoperit". Desi in mare parte poti avea dreptate, suna mai degraba a scuza.
Tocmai am omorat un paianjen! big grin
Si ma gandeam ca aratarea asta nu are niciun scop, el mananca muste, dar pe el nu il papa nimeni. Singurul lui scop este acela de a creea fobii si de a baga frica in oameni.
Sunt atat de multe lucruri, plante sau fiinte inutile pe pamant, nu esti de acord? Exceptand selectia naturala...

| costi2193819831 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Nu trebuie sa fie un scop bun mereu, sau foarte important, poate fi si simplul fapt de a speria oamenii nalaughing

| Tinna_Cristina_1989 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pai n-am zis ca toate vietatile de pe pamantul acesta au un scop pozitiv big grin in lumea asta exista si bine si rau...Cred ca animalele saracele daca ar vorbi, ar spune ca noi oamenii suntem rai..Depinde cum privesti viata. Paianjenul te obliga sa-ti invingi teama, sa devii mai puternica big grin big grin

NOname
| NOname a răspuns:

"Dovezile sunt sub ochii nostri dar noi inca suntem manipulati desii nu observam asta:

-oamenii:structura completa, 2 maini 2 picioare gura ochii cap,creier. Daca a fost o intamplare aparitia noastra, cum de avem o structura atat de rationala? ce-ar fi fost sa nu avem gura? ce-ar fi fost sa avem doar maini? ce-ar fi fost sa nu avem grai, sa ne intelegem?"

Dacă s-ar fi întâmplat să avem acum aripi şi viteza leopardului, te-ai fi întrebat probabil ce ne-am face şi fără ele.
Nu suntem perfecţi, suntem perfectibili.

"-totul a fost o intamplare nu? caini,pisici, vaci, porci, papagali, girafe, cai si altele

nu vi se pare ca fiecare are un scop rational pe pamant? ca nu exista ceva fara motiv?"

Un filmuleţ pe tema aceasta, care tratează problema cu umor, dar totuşi pune punctul pe "i" şi-ţi răspunde la întrebările de mai sus:
http://youtu.be/s6AdEDm2mLQ

"-marii oameni ai fizicii, de ce nu creeaza ei din intamplare un animal? 2013 ani d H.R,asa inculti suntem daca totu' a fost o intamplare?"

Ei, mai şi crează...prin mutaţii genetice. Însă pe noi ne-a "creat" evoluţia şi nu de pe o zi pe alta, ci în milioane de ani, printr-un proces lent şi cu mii de erori, care s-au autoeliminat (o parte), eliminând cu sine, pe drum, şi multe specii, rămurele, care nu reuşeau să se adapteze (prezentând defecte care le erau fatale).
Noi suntem spuma, facem parte din vârful aisbergului evoluţiei. Dacă eram de undeva de pe la mijloc, nici nu ai fi avut inteligenţa necesară ca să-ţi pui aceste întrebări. Dar, probabil, dacă va fi să mai supravieţuim câteva sute sau mii de ani, ca specie (ceea ce este destul de puţin probabil, la cât de repede ne înmulţim şi distrugem planeta, de care suntem dependenţi), vom mai evolua şi vor mai apărea unele modificări, mai mari sau mai mici. Cu toate că, datorită inteligenţei speciei noastre, am reuşit să adaptăm mediul la nevoile noastre şi, cel puţin momentan, nu mai suntem nevoiţi să ne adaptăm noi la el, până la eventualele schimbări majore ale acestuia, care s-ar putea să ne ia pe neaşteptate.

"-de ce nu reusesc marii fiziceni sa readuca un mort la viata?"

Pentru că odată cu moartea, moare şi creierul, iar corpul începe să se descompună şi ştiinţa/tehnologia încă nu este atât de avansată (şi nu se ştie dacă va fi vreodată) ca să poată stopa şi inversa acest proces.
Avem înca multe de descoperit, dar nici nu stăm pe loc.

Cred că ţi-ai răspunde la multe întrebări, căci văd că ai multe şi eşti destul de confuz, dacă ai urmări aceste două documentare:

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......n-loc-sa/_

Multe lucruri ţi-ar deveni mult mai clare după vizionarea lor.

Dar nu încerc să te conving de existenţa sau non-existenţa unei divinităţi. Concluziile le tragi singur (pentru tine). Eu doar am încercat să-ţi răspund la unele întrebări şi să-ţi prezint şi un alt punct de vedere, căci fixaţiile nu sunt bune, stopează progresul. Este bine să fii deschis la idei noi şi să cercetezi înainte să dai verdicte...cu care nici nu ai de ce să te grăbeşti; ai toată viaţa ca să ajungi la ele şi oricând este mai bun un sincer "nu ştiu" în locul unei afirmaţii pripite şi eronate.

| doctorandus a răspuns:

"Manipulati de Illuminati"=teorie paranoida a conspiratiei. Nu mai exista Illuminati, exista doar grupuscule care ar vrea sa fie sau se dau drept aceasta organizatie din trecut.

| danay72 a răspuns:

Felicitari pentru argumentele logice.Intr-adevar Dumnezeu exista, iar prin intermediul Bibliei ne face cunoscut scopul sau cu privire la pamant, dar si cum putem identifica religia adevarata.Situl www.jw.org e util in aceasta privinta.

| RAY a răspuns:

Propaganda crestina, daca ai crestin nu te-ai lauda cu credinta ta ca e pacat sa o faci

| costi2193819831 explică (pentru RAY):

Nu ai inteles nimic din ce am zis daca ai inteles asta

| raveny a răspuns (pentru RAY):

Uite ca ne laudam probleme?

| RAY a răspuns (pentru costi2193819831):

Eu personal nu cred in nimic din ce ai scris tu acolo mai mult ca sigur e copy paste,eu stiu ca vreti sa va dati mari sfinti dar nu sunteti,eu cand aprind tv vad hoti,criminali,mincinosi,cand merg pe strada ipocriti,ghici ce sunt intro tara crestina,daca religia te schimba in bine ma bucur, desi eu observ ca te schimba in negativ, voi nu vreti sa intelegeti ca daca omul e bun va vi indiferent de religie sau daca e ateu, nu pot intelege minciuna si doar adevarul, vad oamenii rai in jurul meu cum vedea isus daca a existat

| Mădă0611 a răspuns:

Da, acum 4000-5000 de ani, sau chiar mai mult, illuminati controlau mintile oamenilor folosindu-se de mass-media. smug
Ce nu inventeaza crestinii ca sa isi apere credinta. "Most men would kill the truth if truth would kill their religion."

"Maximul de prostie" a unora a facut ca tu acum sa nu dormi in pestera si sa ai conditii.

"2.sentimentele: starea de bucurie, de tristete, emotiile, totul tine de suflet, de inima." laughing

"-totul a fost o intamplare nu?" - nu, e mana lui dumnezeu: viermi, virusuri, bacterii, ciuperci...

Si de incheiere, fizica n-are treaba cu creatul oamenilor.

| Exilee a răspuns:

"de faptul ca multi "mari" fizicieni vor sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista."

Premisa gresita. Multi oameni ce lucreaza in domeniul astrofizicii,fizicii nucleare, ingineriei,stiintei,tehnologiei etc... NU ridica standardele celor enumerate mai sus pentru a ajunge la o contradictie cu religie. In niciun caz.

Chiar si eu, am intalnit la congrese persoane care sunt agnostice,crestine,atei etc...dar SUb NICIUN CHIP nu exista mentalitati de opozitie, de discriminare. Fiecare cum crede de cuviinta.

Acei oameni cerceteaza pentru ca stiinta inseamna cunoastere, curiozitate, inteligenta, pe cand cei care discrimineaza stiinta, discrimineaza religia, acestea nu sunt decat niste persoane care traiesc in ignoranta, incultura, prostie, egoism etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parare ca Dumnezeu exista! Religia totusi, mai ales cea crestina ramane un cancer incurabil, cum am mai spus!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Da si Islamica! Ai dreptate! Lady Gaga cand mai vi in Romanialaughing?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

laughing Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy Succes in a te inchina la o fantoma invizibila din ce s-a auzit acut 6 mii de ani, dar tu stii CERT ca exista.
Daca tu mai intrebat de ce nu reusesc fizicienii sa readuca un mort la viata, de ce nu creeaza animale poate pentru ca lumea nu a fost creata de un om de fizica.
Si acum e randul meu sa te intreb, de ce nu invie oameni? De ce nu se mai creeaza animale? laughing Si-a luat fantoma ta invizibila concediu pe termin nedeterminat?
Astept sa imi demonstrezi de ce crezi ca adevarata credinta e crestinismul si nu Islamismul.
Religia tine de doua lucruri: mediul familial si mediul geografic unde te nasti, surpriza nici una nu tine de tine, cine a fost indoctrinat laughing? eu pe care parintii m-au lasat pana la varsta de 15 ani sa decid in ce sa cred sau tu pentru care credinta a fost aleasa inainte sa te nasti? Voi credeti ca ati ales religia, nu, nu tu ai ales ti-a fost bagat Caspar asta pe gat.
Daca te nasteai intr-o familie de Islamisti ziceai la fel ca Islamul e adevarata credinta si crestinismul a fost influentat de Iluminatii.laughing Nici sa te informezi nu ai fost in stare, Iluminatii au treaba cu politica nu cu religia.
Religia ta sustine ca fiecare om se naste pacatos.E pacat sa te nasti?
Mi se pare mai mult decat scarbos ca o religie pentru care au murit milioane de oameni sa mai deschida gura asupra cuvantului iubire.
Nu imi vine sa cred rolling on the floor)))) ca unii oameni mai cred in zombie invizibili si dragoni si mai spun de noi ateii ca suntem inculti rolling on the floor)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Fiica unui preot care isi pierde onoarea prin comiterea de desfranare si prin urmare, dezonoreaza pe tatal ei, va fi ucisa prin ardere.''

,, Hulitorul numelui Domnului sa fie omorat neaparat; toata obstea sa il ucida cu pietre.Sau strainul sau bastinasul,de va huli numele Domnului,sa fie omorat.''

,,Eu voi lasa animale salbatice care va va ucide copiii si nimici vitele''

,,Si a luat Iosua toate cetatile, si le-au lovit cu taisul sabiei si a nimicit cu dessavarsire toate sufletele care au fost acolo,el nu a lasat sa scape nimeni.[... dar nimicit cu desavarsire tot ce respira ca Domnul Dumnezeul lui Israel poruncise]''

,,Domane Tu, m-ai amagit si am fost inselat''

,,Din cauza suferintei pe care inamicul tau va varsa pe tine in timpul asediului, veti manca rodul pantecelui, carnea fiilor si fiicelor, pe care Dumnezeul tau ti le-a dat.''

,, Dar pentru cei care nu cred imbracaminte de foc vor fi taiate din ei; lichid fiert va fi turnat in jos pe capetele lor.Prin ceea ce este in burta lor,si pielea lor de asemenea,vor fi topite; Si pentru acestia sunt agatati de tije de fier.Ori de cate ori in angoasa lor,ei ar merge mai departe de acolo sunt condusi inapoi in acesta si (le este spus): Gusta blestemul de ardere.''

,, Cand imi ascut sabia stralucitoare si o prind cu mana mea in judecata, ma voi razbuna, pe adversarii mei si o sa le platesc celor care ma urasc.Voi face sagetile mele pline cu sange, in timp ce sabia mea va devora carne; sangele celor ucisi si robi, sefii diderului inamicului.''

Da intr-adevar biblia e plina de iubire si chiar e o materie pe care un copil trebuie sa o studieze.

| Buresbista123 a răspuns:

Marii fizicieni si oameni de stiinta nu incearca si nu o sa incerce vreodata sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista,pentru ca nu cu asta se ocupa, meseria lor nu este cea de a descoperi daca Mos Craciun, Zana Maseluta nu exista ci de a descoperi ce exista, ce e valabil si probabil, dovedit prin experimente de laborator etc
'De ce nu pot aduce la viata un mort' cu asta m ai dat pe spate nu stiu cati ani ai dar e clar ca inca nu ai o minte coapta...
http://www.youtube.com/watch?v=6z0G6sopNjE

| costi2193819831 explică (pentru Buresbista123):

Intrebarea mea in legatura cu mortul a fost urmatoarea:
Daca noi am aparut DIN INTAMPLARE, practic omul a aparut DIN INTAMPLARE, dupa atatea mii de ani, omul cu ratiune, sa faca si el asa ceva, daca totul a fost O INTAMPLARE.

| Buresbista123 a răspuns (pentru costi2193819831):

Poate o sa o faca,nu uita ca in laborator la ora actuala se pot crea foarte multe forme de viata,poate intr o zi o sa ajungem sa cream si oameni poate nu, pana la urma omul nu le va stii pe toate vreodata pentru ca nu exista tot, totul e relativ, dar asta nu inseamna ca un personaj fictiv descris intr o carte de mituri a creat el tot si acum sta si se uita, dar pe el cine l a creat? mintea umana e raspunsul corect!

Răspuns utilizator avertizat
| UndergroundFolklore a răspuns:

Tu vorbesti de illuminati si spui ca ateii sunt prosti?!

| Oultimaintrebare a răspuns:

Spui ca exista Dumnezeu, doar pentru ca te simti vinovat fata de religie?