| Insigna a întrebat:

Cand spun ca Dumnezeu nu exista,ateii se bazeaza pe faptul ca nu a existat si ca nu L-au vazut, ca nu au vazut minuni si ca acest har dumnezeiesc nu exista.Altfel spus nu cred in Dumnezeu pentru ca nu este ceva palpabil,
Ce motiv am avea sa credem ca campul gravitational sau campul magnetic exista? si multe alte lucruri care tin de teorie dar nu si de practica.Doar pentru ca un nene a scris niste numere pe o foaie?

47 răspunsuri:
| Insigna explică (pentru Azµre):

Frate,asta e tot teorie, eu vreau practica, ma-ntelegi? Campu ala unde e? Sa-l vad si eu.Sa vad eu forta aia care atrage bobina, sa vad eu forta aia care cica ma tine pe mine pe pamant

| Azµre a răspuns (pentru Insigna):

Da dobitocule se demonstrează cu pilitură de fier sau ferită.
uită-te aici.
http://www.youtube.com/watch?v=GCHJmMdHNPo

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Azµre):

Dar pe asta ti le explici, bei, inteligentule? http://www.sfantulnectarie.ro/HTML/BARA%20MENIURI/moaste.html

Moaste izvoratoare de mir. Legile fizici, nu?

| Azµre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Cum zici dumneata preasfințitule... voi și poveștile voastre.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Azµre):

S-ar putea sa ti se faca ochii ca la melc, cand o sa ajungi pe insula Eghina din Grecia, si o sa vezi mormantul.Nu m-as mira sa faci infarct, vazand ca Dumnezeu exista.

| Insigna explică (pentru LegionarulRoman):

Nu avem noi norocul asta

| Azµre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Să disec eu moaștele alea și apoi mai discutăm.

| C0nstantin a răspuns (pentru invicta):

Bine ca stie prietenul tau imaginar laughing ideea e ca ele se pot demonstra ca exista...

| Insigna explică (pentru C0nstantin):

Da ma sigur...tu nu vezi ma ca voi tot va cotiti si evitati sa raspundeti? Hai ca oricum nu ai nicio dovada ca campul magnetic sau gravitational exista.Singurul lucru pe care te bazezi este ca trebuie sa existe o forta care sa ne atraga sau care sa atraga 2 poli.
Asta e singurul vostru argument, mai pe scurtatura, lasand la o parte teoriile lui Newton prajit si a altora.
Parca daca nu mi-ar fi zis ala ca exista gravitatie as fi plutit.Si daca se stia si daca nu, descoperirea asta nu a schimbat cu nimic cursul omenirii.Si repet intrebarea, daca exista arami-le.Arata-mi,uite asta este campul magnetic, atinge-l.

| MihaiRoman a răspuns:

Ateii nu-s chiar 100% necredinciosi. Ei il au pe Dumnezeu in spirit sub o alta forma, probabil fara a-si da seama, plus la asta ei nu au legatura cu religia, o evita, pentru ca nu vor sa se simta dependenti de norme. Si nu e treaba omului sa-l judece pe ateu. Sa fie clar.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Insigna):

Cum poti sa negi existenta campului magnetic? fiind atat de limitat cum poti tu sa crezi existenta lui Dumnezeu? tu astfel ii negi creati lui. El a creat inclusiv campul magnetic ca sa te tina pe pamant, de altfel nici nu te nasteai

| Insigna explică (pentru MihaiRoman):

Daca nu intelegi despre ce este vorba nu te baga aiurea.Ideea era ca, precum ateii cer intotdeauna dovada fizica a lui Dumnezeu ca sa creada in El, asa si eu i-am provocat sa-mi arate dovada fizica a ceva care nu se vede.Bineinteles ca nu neg existenta campului magnetic sau gravitational, dar am vrut sa vad reactia ateilor in momentul cand le ceri o dovada absurda.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Insigna):

Ii santajezi pur si simplu. Daca cauti dovada existentei campului magnetic in practica, poftim http://www.rofep.ro/evidentiere_camp_magnetic.php

| Insigna explică (pentru MihaiRoman):

Eu ma refer la dovada fizica. Poti tu sa-mi arati fortele care actioneaza in timpul unei atractii intre magneti? Dar fizic, adica sa mi-o arati, uite asta este forta, nu pe foaie desenata sau altele.Asa in realitate.Iti aduc 2 magneti si tu sa-mi arati campul magnetic.Crezi ca poti sa faci asta? Nu prea cred

| MihaiRoman a răspuns (pentru Insigna):

Uite acolo la linkul ala este mecanismul care o sa-ti arate ce-ti trebuie. ai bani si vrei demonstratie - poftim.

| C0nstantin a răspuns (pentru MihaiRoman):

Te bati cu morile de vant. Never fight stupidity, you don`t have any chance to win.

| Insigna explică (pentru MihaiRoman):

Du-te ma ca nu ai cum sa arati fizic niciun camp.Imi zici tu mie ca pot sa ating campul magnetic? Ca pot sa il pipai? Sau cred ca nu intelegi ce vreau sa spun cand cer dovada strict fizica a acelui camp.Deci nu ma intereseaza experimente, nu ma intereseaza desene si formule pe o foaie sau nu stiu ce masuratori facute cu nu stiu ce aparate.Eu asta tot incerc sa spun.Si ti-am spus, nu neg existenta acestor campuri.Am vrut doar sa arat ce absurd este sa ceri dovada fizica a ceva care nu prin asta se demonstreaza, adica in cazul nostru, este absolut cretin sa ceri dovada fizica a lui Dumnezeu, cum la fel este cretin sa ceri dovada fizica a campului magnetic.