| n0matterman a întrebat:

Care ar fi cerintele minime pentru societate si rasa umana ca cea mai periculoasa boala,religia, sa dispara iar "semi-religii" precum budismul si confucianismul sa fie tratate si recunoscute drept ideologii?!

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Vise, taica, vise, oamenii au nevoie de raspunsuri si e mai usor sa crezi ca exista zei, e chiar confortabil.
"When the solution is simple, God is answering." - nenea Einstein.
Kant zicea ca oamenii si-au creat zei pentru ca ratiunea nu poate accepta faptul ca nu exista binele suprem (virtute + fericire), dar creandu-l, au creat ideea de viata de apoi, unde acest lucru e posibil, si Sagan a zis "Nu poți convinge un credincios de nimic; deoarece credința lui nu se bazează pe dovezi, ci se bazează pe o nevoie profundă de a crede."

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Religia este o unealta, nu o boala, si problema nu este cauzata de unealta cu pricina, ci de cei care o folosesc.
Religia nu va disparea niciodata, doar isi poate schimba numele.
Si comunismul (ca ideologie) a fost tot un fel de religie, in care dumnezei erau omul de la plug, laminor, strung, de la volanul tractorului sau alte de-astea. Mai tarziu se poate zice ca a trecut la monoteism, cand in centrul ei s-a mutat conducatorul mult iubit, si toti zeii dinainte au devenit doar iste ingeri, sau cam asa ceva.
Vrei nu vrei, religia si societatea nu exista separat una de cealalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui nici o cerinta teoric atata timp cat nu exista nici o dovada a unei religii aceste in maxim 2 mileni poate chiar secole vor disparea, dar eu nu as miza pe acest lucru deoarece sunt inca multe lucruri pe care omenirea nu le intelege.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Cu ce te afecteaza aceasta ''boala'' cum o numesti tu? n-ai loc de ea? nu te obliga nimeni sa fii adept!