| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este principala arma folosita de unii pentru a conduce masele?
Credeti ca suntem prost informati de mass -media? Dar de religie?
Pro sau contra religiei? De ce?

7 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Mass-media.Religia a fost odată.

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns:

Daca intrebi cite tatuaje are Daniela Crudu vei primi informatii exacte inclusiv cite are pe fund si ce semnifica (traiasca Mass Media). Daca intrebi cine a fost Alexandru Pesamosca? Peste niste ani daca vei intreba de Daniela Crudu oamenii? si daca vei intreba de Alexandru Pesamosca toti vor zice aaaa "Ingerul copiilor" si te vor indruma sa te duci la mormintul lui sa aprinzi o luminare.In constiinta colectivitatii va ramine si fara Mass Media tot Alexandru Pesamosca "Ingerul copiilor" Si peste 100 de ani stranepotii nostri vor constata ca strabunicii lor au fost contemporani cu un Sfint dar nu stiau de el

| MoonLight a răspuns:

Religia a dus pe parcursul timpului,mii si mii de victime. Pe vremea cand religia a inceput sa prinda radacini si putere in stat(care a fost uneori si principala putere in stat) a manipulat cu sau fara voia populatiei totul. Cine nu se adapta era omorat. Asa a fost obligata lumea sa se alature credintei. S-au purtat o multime de cruciade care au adus morti cu nemiluita. De asemenea au fost conducatori care nu erau de acord cu aceasta teorie si au eliminat tot ce era legat de crestinism.
Mass-media este mai nou aparuta si nu influenteaza prea mult populatia,mai ales ca unele chestii sunt infloriri(minciuni).

Tinand cont de faptul ca sunt atee,ar trebui sa nu am punct de vedere in cazul asemenea. Dar fiecare crede in ce vrea, deci nu sunt contra religiei doar pentru ca nu sunt credincioasa. Sa fie si Religie, dar cu ocaua.

| 19marian60 a răspuns:

Manipulare? Din cele mai vechi timpuri si pana in prezent "manipularea"a stat la aceeasi masa cu potentati momentului si ia ajutat in dominarea maselor.Romanii (sefii) stiau doua mrtode sigure:"dividi et impera"si "paine si circ"
Mai tarziu apare mass media(mijloace de informare in masa)A avem un exemplu elocvent:in timpul campaniei electorale pentru al doilea mandat al lui R.Nixon postul de tv CNN a transmis in timpul orelor de maxima audienta o fotograma pe secunda cu chipul lui R.N.Fotograma nu era perceputa de spectator fiindca dura foarte putin si retina nu reusea sa fixeze imaginea, dar informatia ajungea la creier iar subconstientul lucra...
Manipulare prin mass media s-a facut prin cenzura(in regimurile totalitare)si prin mass media angajata in slujba celor care erau la putere.
As mai adauga ca sunt foarte multe voci care afirma ca daca s-ar cunoaste ce se ascunde in subsolurile Vaticanului si in Area51 s-ar schimba fata si ordinea lumii!

| sL0boz a răspuns:

winkingStai linisit, suntem controlati ca oile toti.
Sunt oameni in spatele cortinei care stiu multe lucruri pe care noi nu le stim, si asta nu e de paranoia.
Primele lucruri sunt Mass Media, toti idiotii cred ce aud la tv (si parintii mei ca sunt idioti si recunosc, daca la otv zice ceva stau si asculta cu un interes in draci ) Cum dracu crezi ca a iesit marinarul ala presedinte 2 ani la rand? (bine ca na-au fost la vot ) 4 ani ne-a mers prost, in loc de schimbare mergem inca 5 ani mai prost.
Religia a fost, si este pentru bosorogi, acum numai are nici un scop si in 50-100 de ani va fi mai retrasa.

| Eღilia62 a răspuns:

Arma principala : OTV.