| AlexandraAlelovesU a întrebat:

Care e diferenţa între ateu şi satanist?

Răspuns Câştigător
| KristalPop a răspuns:

A fi ateu (sau ateist) - nu crede în zei, duhuri bune sau rele, nimfe sau orice altă forţă supranaturală; Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu şi a oricărei divinităţi.
A fi satanist - adept al Satanismului (filozofie practică de viaţă). Ai auzit vreodată de Google?

26 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Caută și tu cu Google ce înseamnă ateu și ce înseamnă satanist.

| danay72 a răspuns:

Ateul nu crede in existenta unei divinitati, iar satanistul se roaga direct lui Satan.

| RAY a răspuns:

Ateismul este lipsa credintei in zeii

satanismul este credinta in satana

| Mădă0611 a răspuns:

Initial erau diferente, dar mai nou a aparut satanismul modern, si ei spun ca nu-l slujesc pe satan, deci e un fel de ateism /:). Pai daca e asa, zi ca esti ateu si gata.

Ateii nu cred in zei, satanistii sunt teisti, de aici gaseste tu diferentele. Sau daca intrebarea e pusa la misto, pentru crestini toti necrestinii sunt satanisti, deci nu exista diferente: http://i.imgur.com/zO7GIBX.jpg

| ArinaRya a răspuns (pentru Mădă0611):

Niciodata un crestin nu va socoti un necrestin ca fiind satanist doar daca respectivul crestin nu cumva e doar un crestin doar cu numele. Crestinii cei care fac voia Domnului nu se vor osteni sa judece ei ceilalti necrestini. Un penticostal va considera un otodox ca fiind necrestin, dar in niciun caz satanist. Acel necrestin este considerat necrestin pentru ca nu are o viata cu Dumnezeu (relatie) si nu-si ghideaza viata dupa Biblie, dar asta nu inseamna ca acel necrestin sta in genunchi in casa inconjurat de lumanari pentru a face ritualuri satanice

| Mădă0611 a răspuns (pentru ArinaRya):

Pai daca lumea se imparte intre dumnezeu si diavol, cei care nu se inchina dumnezeului lor cui se inchina?

| ArinaRya a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeului lor poate insemna si diavol, pentru satanisti. Cine se inchina Domnului si face voia Lui este crestin, este copil al Sau. Cine face un pacat si se intoarce la Dumnezeu inseamna ca s-a intalnit cu Satan pe drum (daca un crestin nu se intalneste cu Satan pe drum inseamna ca merge in aceeasi directie cu el) acela este tot crestin (reintoarcerea reprezentand cainta). Cine nu face voia Domnului si sa zicem ca nu face nici voia lui Satan este cam imposibil. Luand minciuna ca exemplu, in Biblie scrie " sa nu minti" well, ok, nu mint = apartin Domnului, mint = apartin lui Satan. Care e calea de mijloc? Nu e. Ateii daca proclama ca nu sunt ai lui Dumnezeu si nici ai lui Satan asta nu inseamna ca Satan nu se joaca cu vietile lor, inselandu-i si amagindu-i. Ei se ghideaza " eh, destinul, se intampla, azi cad maine ma ridic, imi fac viata cu propriile maini" dar nu e asa, asta e doar conceptia. Insa Diavolul este permanent prezent la fel si Dumnezeu. Iar un ateu, cand va da de greu, cand va da peste o boala si va vedea ca niciun medic nu il poate salva, sunt sigura ca va ingenunchia in fata Domnului. Un satanist cand va da peste o boala va ingenunchia in fata lui Satan, dar Satan nu ii poate face bine, il poate doar minti, raul e imposibil sa nasca binele, doar il copie, atat. Si un satanist se poate intoarce la Dumnezeu in cele din urma

| Mădă0611 a răspuns (pentru ArinaRya):

laughing exact ce ziceam, si imi vii cu "Niciodata un crestin nu va socoti un necrestin ca fiind satanist doar daca respectivul crestin nu cumva e doar un crestin doar cu numele. Crestinii cei care fac voia Domnului nu se vor osteni sa judece ei ceilalti necrestini."
Un satanist e posibil sa se intoarca la dumnezeu, mai ales cei care nu vin dintr-o familie de satanisti, unde sunt invatati de mici ca satan e bun si dumnezeu e rau, inversul crestinismului, dar un ateu n-o sa se intoarca, pentru ca lumea nu se imparte in crestinism - satanism, ci in mit si realitate.
Un ateu stie ce e boala si care sunt cauzele aparitiei ei, un crestin crede ca e pedeapsa pentru pacate, asa ca merge sa pupe icoane si oase pentru a-si spala pacatele.

| ArinaRya a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga mea, nu stiu carei religii apartii dar facand abstractie de ce am zis pana acum voi incerca sa explic cum pleaca aceasta chestie din biserica mea.
1.Crestin = ca si Isus. Sa fii crestin inseamna sa respecti Legea (cea din Biblie). Crestinismul presupune credinta in Mantuitorul tau. Credinta in Dumnezeu este o RELATIE nu o religie. Aceasta este baza crestinismului.
2. Evident ca odata cu timpul tot ce a fost scris in Biblie a fost interpretat si rasinterpretat. Acum a fi crestin inseamna doar a fi credincios. Crestinii se impart in 2 categorii, (acum! a fi crestin = a fi botezat, a primi Duhul Sfant), crestin doar cu numele (necrestin) si crestin pur. Necrestinul este de ex ortodoxul, pentru ca este orbit de doctrina, orbit de traditie, se vede mare crestin cand impodobeste bradul, cand merge duminica la biserica, dar cand iese din biserica face exact ce a facut si inainte de a ajunge acolo: minte, injura, are ganduri rele. El este crestin doar cu numele pentru ca taria lui este imbibata in cele lumesti.
3. Am avut un prieten ateu care s-a simtit pierdut in "mit si realitate" care cersea dupa o credinta, ma vedea pe mine cum imi traiesc viata si ar fi vrut sa fie la fel, insa nu avea credinta, nu putea crede in ceea ce nu vede. Baiatul era perfect normal insa inainte de Craciun s-a aruncat de pe bloc. De ce? Neavand nicio credinta, nicio baza, si-a pierdut rostul existentei, a scris un bilet " vreau sa gasesc fericirea adevarata, si simt ca nu e aici " happy. A te sinucide inseamna ca diavolul ti-a umblat la piulite.
4. Satanistul. ( " Cel ce e in TINE este mai puternic decat cel ce e in LUME" ). In noi este Isus, in lume este Satan. Satanistul va arata lumii cum poate muta pietrele, si-l va procalama pe Satan, pentru ca Satan are suficienta putere sa arate lumii de ce este in stare, poate si el de asemenea sa faca 'minuni'. El crede ca cel ce in LUME este cel de care el are nevoie, pentru ca momentan traieste in aceasta lume, Satan iti va face bine doar ca sa te atraga si sa te distruga.
5. Eu nu spun unui satanist ca e necrestin. Acel satanist si acel ateu au fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, nu a fost nascut satanist/ateu ci a devenit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ArinaRya):

Oamenii injura sau nu, daca doar religia te tine sa nu injuri, esti mai josnic/a decat cel care injura.
Ce te-au indoctrinat sectantii, pocaitii.

App, oamenii sunt atei, default, apoi incepe lumea sa le bage prostii in cap.
Ai intors-o si ai sucit-o, te-ai contrazis... As avea atatea intrebari cu care sa aprind o lumina micuta in mintea voastra, dar focul arde doar daca e oxigen, intr-o minte inchisa nu intra oxigenul. Din start porniti cu "totul e dumnezeu vs diavol", nici nu are rost sa vin cu alte idei.

| RAY a răspuns (pentru ArinaRya):

Deci orice necrestin e cu satana

| ArinaRya a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu te-am jignit pe tine cu nimic, cat despre oxigen stai tu linistita, ca in Rai nu vei mai avea nevoie de oxigen si nici in gheena. Nu religia ma tine sa nu injur, ci credinta. Daca eu vreau sa fiu ca Isus, daca stiu ca Domnului nu ii place cand Copiii Lui folosesc cuvinte urate, ca nu ii place cand mint, cand fura, cand ucid, de ce as face asta? Stii cum e, daca Dzeu nu exista si tu ai crezut, n-ai pierdut nimic, dar daca exista si nu ai crezut ai pierdut totul. Din ceea ce ai afirmat mai sus se vede clar ca deja te-a cuprins ironia si dorinta aceea de a arata cliseele cu care ai fost educata. Pocaitii nu indoctrineaza, ai fost vreodata intr-o biserica de pocaiti? Ai cunoscut macar un grup de pocaiti. Evident ca si biserica pocaitilor are si lucruri mai putin placute pentru ca momentan biserica aceea nu este construita sub forma Raiului, insa toti ne iubim si toti incercam sa iertam absolut orice fiindca ceea ce te biruieste aceea te si stapaneste.
O zi buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru ArinaRya):

N-am jignit, am zis daca.
Eu sunt atee si nu imi place sa vorbesc urat, sa injur, sa fur, sa mint, ma mustra constiinta, care nu e vocea lui dumnezeu, ci grija pentru ce e corect fata de altii sau nu, ce imi place sa mi se faca sau nu.
Voiam sa te intreb de ce folosesti pc-ul, aparate electronice si electrocasnice, medicamente, lucruri inventate de oamenii de stiinta, lucruri care iti usureaza viata, adica te lenevesc, lenea fiind mama tuturor pacatelor, dar, si abia asta e cliseu, ai fi zis ca dumnezeu le-a dat cunostinta oamenilor si, deci, e bine sa te folosesti de lucrurile facute de ei.

Pariul lui Pascal e dovada ca te-au indoctrinat, oamenii nu prea alearga dupa bine, dar fug de rau, + lumea = dumnezeu vs diavol, e indoctrinare.

O zi buna si tie!

| AvalohAlyn a răspuns:

Ateul nu crede in Dumnezeu si nici in satan.Nu crede in nicio forta supranaturala.Satanistul crede in Dumnezeu dar il uraste si incearca sa faca totul impotriva Lui.Satan e un inger cazut, un facator de rau, el este sursa tuturor relelor de pe lume.
In ambele cazuri si ateu si satanist exista optiunea lasata de la Dumnezeu de CAINTA!
Dumnezeu inseamna DRAGOSTE iar satan inseamna ura si rau.

Eu zic sa crezi in Dumnezeu.

You belong to Jesus!

| Liviu a răspuns:

Ateul nu crede in nimic de genul.
Eu sunt ateu,nu cred in duhuri,in puteri supranatural,in viata de apoi si alte chestii de genu.
Asta e parerea mea si mi-o exprim cum doresc.
Cine nu est de acord cu mine, sa o spuna frumos, imi aduce argumnete ca exista acel duh, iar eu incerc sa ii dovedesc contrariul.
E ca si cand te-ai lupta contra ploi, mereu esti in urma.
Eu astept sa vad ce dovezi mi se aduce ca exista EL.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atei nu cred in ceva anume-satanistii cred si ac fapte greu pedepsite in fata lui dumnezeu. pana si satan ajunge in fata lui dumnezeu pentru judecata.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Un ateu nu crede decat in propriile forte si in stiinta! satanistul crede in fortele malefice ale raului!

| Guildo a răspuns:

Satanistii sunt putin mai deschisi la minte decat crestinii, ei stiu sa profite de viata la maxim. Satan este mai aproape de nevoile omului, decat rivalul rau. Ateii nu se opresc la povestile astea mistice si isi traiesc viata urmand doar calea ratiunii. Eu aleg sa fiu ateu.

| AlexandraAlelovesU explică (pentru Guildo):

Mulţumesc pentru răspuns

| Petripetri a răspuns:

Ateul nu crede in nimic pe cand satanistul crede in diavol

| ArinaRya a răspuns:

Ori esti cu Dumnezeu ori esti cu Satan, cam asta e principiul. A fi satanist = in loc sa-l proclami pe Dumnezeu si pe Isus ca fiind Domn al tau, Savaot, Salvator si Fiul Tatalui in proclami pe Mamona, pe Satan. Un ateu este indiferent la toate acestea, ateu = necrestin. Atunci cand nu faci voia Domnului obligat fortat faci voia lui Satan (nu exista cale de mijloc) insa exista unele diferente. Mint = fac voia lui Satan pentru ca Domnul imi interzice sa mint insa nu sunt satanist pentru ca nu fac rituali satanice, nu evoc spirite demonice si devii satanist atunci cand te interesezi in ocultism / vrajitorie.

| Clouds a răspuns:

Ateul nu crede in nimic.iar a fi satanist inseamna al venera pe diavol.