| DonEduardo a întrebat:

Care e faza cu incarnarile lui Vishnu? De ce nu vine acest zeu pe Pamant in forma lui pura in legende? De ce toate incarnarile lui sunt venerate ca zei separati? Si de ce naiba i se mai roaga hindusii lui Krishna? Dupa ce Krishhna a murit, nu a redevenit Vishnu?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nu vine acest zeu pe Pamant in forma lui pura in legende?
Vine acolo în India.
Si de ce naiba i se mai roaga hindusii lui Krishna? Fiindcă acesta este rostul lui.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca totu e o vrajeala si minciuna, nu exista nici zei nici dumnezeu nici incarnari.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Dumnezeu exista. Astfel cum explici crearea universului? Cum explici aparitia vietii?

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Si daca exista unde e?! Nu exista nici o dovada clara ca exista, sunt doar fantezii.
Viata a aparut in mod natural, conditiile de aici au dat voie sa existe viata, si a tot evoluat.
Ptr ca daca era un creator era imposibil sa nu se arate si sa nu aiba grija de creatia lui.
Tu daca cresti un caine de mic, dispari si te ascunzi? Nu stai langa el? Sau macar il supraveghezi, iei contact cu el.
Damite daca creezi un caine tu de la zero, cu atata mai mult ai lua contact cu el.

Plus ca viata e asa de cacao si sunt atatea probleme, incat un creator destept n-ar fi facut asa ceva niciodata.

Dumnezeu a fost inventat de bogati acum 3000 ani cand erau triburile alea, asa a cam inceput religia, ca sa-si pastreze liderii conducerea si sa li se supuna oamenii, au invocat ca dumnezeu i-a pus acolo sus, dupa aia au zis asa ca sa nu contesti imparatul si tot asa, e chestie politica.
Uite in Romani 13 in biblie ce scrie, scrie sa dai taxe la dregatori ca asa e bine, deci sa dai bani regelui sa o duca el lux si tu sa o duci vai de mama ta, ca asa era atunci.
Munceai de iti venea rau si dadeai taxe la imparat, rege, dregatori (oamenii regelui), ei freceau duda si tu munceai ca prostul.

Pe isus de ce l-a mazilit? Ca era un om de rand dar bun, tinea cu saracii, si a dat din gura contra smecherilor, asa ca si-a luat-o, e f simplu.
A zis sa fie omu liber si sa creada in dzeu, si smecherii "cum? Sa nu asculte lumea de noi? Nu merge...".
Daca analizezi faptele, totul se leaga.

| cristimacheama a răspuns:

Zeii nu există, sunt ființe închipuite de mai mulți oameni.

| DonEduardo explică (pentru cristimacheama):

De unde stii ca nu exista?

| cristimacheama a răspuns (pentru DonEduardo):

Exodul 20:3: Să nu ai alți dumnezei afară de Mine. Eu sunt singurul Dumnezeu.

| DonEduardo explică (pentru cristimacheama):

Si Dumnezeu ce e? Un om? O maimuță? Ce e? Revenind la întrebarea mea, nici eu nu cred ca exista Vishnu, însă ma pasionează legendele hinduse. Si eu nu sunt creștin sau ii dau, deci ma doare undeva de ce scrie-mi Biblie.

| cristimacheama a răspuns (pentru DonEduardo):

Dumnezeu e divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam

| sadrian46 a răspuns (pentru cristimacheama):

Acesta era un zeu exclusivist. Era un zeu al evreilor, pentru evrei. Ca să își păstreze identitatea ( instinct de supraviețuire colectivă) nu aveau voie să se amestece cu ceilalți sub nici o formă.